Anasayfa » Ekonomi ve Para » Veri İşlemenin Günümüzdeki Önemi

Veri İşlemenin Günümüzdeki Önemi

Veri İşlemenin Önemi

Veri İşlemenin Günümüzdeki Önemi yazımızda dünyamızda veri üretiminin her geçen yıl büyük bir artış göstermesi, veriyi kullanmanın önemi, sağlık ve tarım sektörlerinde veriyi işlemeyi yazdık.

Veri İşlemenin Günümüzdeki Önemi Hızla Artıyor

Veriyi işleme birçok sektörde çok önemli hale gelmiştir. Son 2 sene içerisinde elde edilen veriler, tüm insanlığın geçmişi kadar veriye karşılık gelmektedir. Her yıl daha çok veri üretilmektedir. İnsanoğlu ürettiği bu veriyi zekası ile doğru kullandığında bir çok soruna çözüm getirebilecektir. Eğitim alanında öğrencilerin verileri tutularak başarısız olmalarının nedenleri ve nasıl çözüleceği rahatlıkla düzeltilebilir. Teknolojik ürünlerin içlerinde sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler dış ve iç mekanlar için veri üreterek sistemin işlemesini sağlamaktadır. Araçlarda da aynı şekilde bir sürü sensör bulunmaktadır. Elde edilen veriler daha konforlu bir sürüş sağlaması için sürücüye araç sistemi tarafından yardımcı olmaktadır.

Verileri kullanarak şirketler kendi ürünlerinin eksikliklerini daha rahat görüp ona göre stratejilerini belirlemektedir. İnsanlar alışveriş yaparken daha önce yapmış oldukları alışveriş verileri kullanılarak daha fazla ürün alması için teşvik edilmektedir. Alışveriş firması verileri kullanarak müşterisine en uygun ürünü sunabilmektedir.

Veri Merkezleri

Sağlık ve Tarımda Verinin Kullanılması

Sağlık ve tarım sektörlerinde verinin işlenmesine dair güzel örnekler oluşmaya başlamıştır. Ülkemizde çiftçilere çözümler sunan teknolojik şirketler bulunmaktadır. Bir çiftçiye arazisinin lokasyonuna göre ve ne yetiştirmek istediğine göre fikirler sunulmaktadır. Hava şartları, çevre uyumu gibi durumları veriler sayesinde şirketler, çiftçilere bilgi vererek doğru tarımın yapılması sağlanmaktadır. Tarımı yapılan ürünün ne kadar para kazandıracağını ve bölgede nasıl bir ticaretinin olacağını veriler ışığında çiftçiye aktarılabilmektedir. Veri kullanılarak başarılı tarım ürünleri çıkarılır ve pazarlaması da yüksek getiri sağlayabilir.

Sağlık sektöründe de veri iyi bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Doktorlar ve hastaneler veriyi en iyi işleyen kişi ve yapılardır. Bir doktor kendisine gelen hastaya muayene sonuçları, laboratuvar sonuçları başka yerden geldiyse oradan aldığı test sonuçları ışığında bakabilmektedir. Doktor elde ettiği bu veriler sayesinde hastasına teşhis koymaktadır. Doktor hem kendi deneyimini kullanıyor hemde elde edilen veriyi kullanarak tedaviye başlıyor. Veriyi işleme sağlık sektöründe de oldukça önemlidir.

Veri İşlemenin Günümüzdeki Önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir