Ekonomi ve ParaHaberTarım ve Hayvancılık

Manisa’nın Verimli Toprakları ve Tarımın Önemi

Manisa’nın Verimli Toprakları ve Tarımın Önemi yazımızda Manisa ilimizin ülkeye yetiştirdiği tarımsal ürünler bazındaki önemli katkısını, yetiştirilen ürünlerin ülkedeki oranları ve tarımsal ürünlerin dünyadaki değerini yazdık.

Manisa’nın Verimli Toprakları

Manisa ilimizin toprağı oldukça verimli ve tarıma elverişlidir. Üzümü ve zeytini hikayelere konu olmuştur. “Karun gibi zengin olmak” sözü de Manisa ilimizden çıkmıştır. 1000 yıldır yaşayan zeytin ağaçları hala Manisa’nın güzelliğini yansıtmaktadır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda sanayinin yanında tarımsal verimliliğe çok önem vermektedirler. Tarımı olmayan ülkelerin en büyük ekonomiye sahip olması imkansızdır. Ülkemizde bulunan enflasyon dünya üzerindeki en yüksek enflasyon oranları arasındadır. Tarımın teknoloji ile çoğaltılması, gıda bolluğunu ve organik tarımın yapılmasını arttıracaktır. Ülkenin bulunduğu ekonomik kriz tarım sayesinde aşılacak durumdadır. Ülkemizin toprakları diğer hiç bir ülkede yoktur. En büyük avantajımız verimli topraklarımızın olması ve gıda ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek potansiyelimizin olmasıdır.

Canan Karatay'ın Besin Tavsiyeleri-Zeytinyağı faydaları

Manisa Tarımının Meşhur Ürünleri

Manisa zeytin üretiminde iyi durumdadır. Çekirdeksiz kuru üzümde Türkiye’nin %85 ihtiyacını karşılamaktadır. Sofralık zeytin üretiminde ülkemizin lideri konumundadır. Manisa’nun Saruhanlı İlçesi Büyükbelen kasabasında zeytin bahçelerini rahatlıkla görebilirsiniz. Toplam sebze üretiminin %20’sini tek başına sağlamaktadır. Manisa’nın yerlisi bu kadar üretime rağmen, üretmiş olduğu ürünlerden yeteri kadar kazanç sağlamadığı için köylerini yavaş yavaş terk etmektedir. İmkanını bulan herkes tarım arazisini satıp şehre taşınmaktadır. Büyük şirketler satılığa çıkarılan zeytinlik arazilerini satın alarak daha büyük oluşumlar için yatırım yapmaktadır. Zeytinin tüm çeşitlerini tek bir çatı altında toplayıp, daha fazla kar elde etmek için büyük yatırımlar yapmaktadırlar.

Ailelerin tarım işinden çıkması endüstriyel tarımın hayatımıza iyice girmesine neden olacaktır. Yediğimiz yiyeceklerin sağlıklı olması için çiftçinin kendi elleriyle ürettiği ürünleri tüketmek daha iyi olacaktır. Sanayi ürünlerinin insan vücuduna yaşatmış olduğu olumsuzluklar hastalıklara neden olmaktadır. Babadan oğla geçen tarımsal hafıza ve bilgi kaybedilirse insanların doğal gıda bulması zorlaşacaktır.

Üzüm Kenti

Tarımsal Ürünlerin Dünya Üzerindeki Değeri

Örnek vermek gerekirse; Japonya‘da kaliteli bir manavın kaliteli bir salkım üzümün tanesini Türk parası ile tam 1000 TL‘ye sattığı görülmüştür. Ülkemizde yetişen ürünlerin değerini iyi bilmek gerekir ve marka ürünler ile ihracat yapılmalıdır. Tarımsal ürünlerin hızlı bir şekilde dünyaya pazarlanması ülke ekonomisi düzlüğe çıkaracaktır. Özellikle Avrupa ülkelerinde sebzeli yemeklerin fiyatı et yemeklerinden pahalı olabilmektedir. Sebzenin getirdiği ekonomik gücü, bu kıyaslamadan görebiliriz.

Manisa’nın Verimli Toprakları ve Tarımın Önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir