Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Yatırımcılar Dört Yıllık ‘Halving’e Hazırlanırken Bitcoin Coşkusu Geri Döndü

Yatırımcılar Dört Yıllık ‘Halving’e Hazırlanırken Bitcoin Coşkusu Geri Döndü

Yatırımcılar Dört Yıllık ‘Halving’e Hazırlanırken Bitcoin Coşkusu Geri Döndü

Bitcoin, yeni yatırımcıların heyecanı ve “halving” olarak bilinen şifreli görünen bir olaya ilişkin artan beklentiyle iki yıl içinde ilk kez Pazartesi günü 50.000 dolara yükseldi.

Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, Salı günü art arda yedi gün süren artışları geride bırakarak 40’ların zirvesine geriledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $‘ın çok uzağında kaldı. Ancak Bitcoin, geçtiğimiz bir buçuk yılda dikkat çekici bir geri dönüş gerçekleştirdi ve 2022’nin en düşük seviyesi olan 16.000 dolardan %200’ün üzerinde artış gösterdi.

Yeni başlatılan bitcoin borsa yatırım fonlarına yatırımcılardan gelen para akışı ve bitcoin üretim oranının düştüğü yarılanma heyecanı da dahil olmak üzere, en son bitcoin coşkusunu yönlendiren birkaç temel güç var.

Kripto kredi kuruluşu Nexo Capital’in kurucu ortağı Antoni Trenchev, “Artık 50.000 dolar zirveye ulaştı, 69.000 dolar ve ardından 100.000 dolar, 2024’te ETF’lerden yaklaşmakta olan halvinge doğru geçiş yaparken ulaşılabilir görünüyor” dedi. “Bu heyecan verici çünkü eğer tarih tekerrür ederse, önümüzdeki 12-18 ay kripto için çok sıcak olacak.”

Yarılanma heyecanı

“Yarılanma” olarak da adlandırılan yarılanma, Bitcoin felsefesinde temel bir kavramdır.

Basitçe ifade edersek: Yarılanma, Bitcoin’in altyapısında yer alan ve dolaşıma giren yeni madeni paraların oranını otomatik olarak azaltan bir özelliktir. Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir ve teorik olarak Bitcoin fiyatını yükseltir.

Nasıl çalıştığını anlamak için, Bitcoin’in merkezi olmayan bir varlık olduğu, yani değeri bir merkez bankası veya başka bir kurum tarafından kontrol edilmeyen, bunun yerine geniş bir eşler arası ağ tarafından kontrol edildiği ana fikrine kafa yormanız gerekir. Madencilik adı verilen karmaşık, yoğun güç gerektiren bir süreçte tüm bitcoin işlemlerini denetleyen güçlü bilgisayarlardan oluşan bir sistem.

Ağa bağlı bilgisayarların arkasındaki kişiler, çalışmaları karşılığında bitcoin cinsinden ödüllendiriliyor.

Ancak her dört yılda bir, bir madencinin (veya denetçinin) aldığı bitcoin sayısı yarı yarıya azalıyor.

Bunun birkaç nedeni var.

Bitcoin, tasarımı gereği sınırlı bir kaynaktır; savunuculara göre dolaşımda yalnızca 21 milyon madeni para olacak ve bu kıtlık, Bitcoin’in değer teklifinin anahtarıdır. (Eleştirmenler bu tür üretilmiş kıtlığın herhangi bir gerçek temel değer yaratmadığını söylese de.)

Ödülün birkaç yılda bir yarıya indirilmesi enflasyonla mücadeleye yardımcı olurken aynı zamanda madencileri teşvik ediyor. Teorik olarak enflasyon düştükçe ve bitcoin daha az bulunur hale geldikçe fiyat artacaktır.

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı eski müdür yardımcısı ve şu anda araştırma ve danışmanlık firması Pacific Street’in genel müdürü olan Gareth Rhodes, “Her yarılanma, tarihsel olarak bir tür yükseliş fiyat hareketi ile sonuçlandı” dedi. “Bu mantıklı çünkü daha fazla talep kısıtlamasıyla fiyatların artacağını bekliyorsunuz.”

2020’de ödül 12,5 bitcoin’den 6,25’e çıktı. Bu yıl, muhtemelen Nisan ayında 6,25’ten 3,125’e düşecek.

Boğaları hazırlayın

Yatırımcıların, eğer kriptonun getirdiği kısa vadeli dalgalanmalarla baş edebilecek mideleri varsa, harekete geçmek için iyi bir nedenleri var.

Rhodes, Bitcoin’in 2012’deki ilk yarılanmasından önceki ve sonraki iki yıllık dönemde yaklaşık %30.000’lik bir fiyat artışı yaşandığını söylüyor. 2016 yılında bu iki yıllık dönemde neredeyse %800 civarındaydı; 2020 yarılanmasında yatırımcılar %700 kazanç gördü.

Decimal Digital Currency’in kurucu ortağı Henry Robinson, bir e-postada, yaklaşmakta olan Bitcoin yarılanmasının piyasalarda büyük bir satranç oyunu başlatacağını söyledi. “Duygular özellikle uzun vadede yükselişe işaret ediyor ancak böylesine önemli bir olayın etrafındaki psikoloji büyük dalgalanmalar yaratabilir.

Robinson, “Piyasa katılımcılarının halving bahislerine girip çıkmasıyla yarılanma öncesinde ve sonrasında coşkulu yükseliş hareketleri, dramatik satışlar veya her ikisini birden görebiliriz” diye ekledi.

Bu yılki yarılanmanın zamanlaması da önemli; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilk spot bitcoin ETF’lerini onaylamasından sadece birkaç ay sonra gerçekleşti. Bloomberg’e göre, bu fonlardan dokuzu 11 Ocak’ta başlatıldığından bu yana, BlackRock ve Fidelity liderliğinde toplam 2,8 milyar dolarlık net giriş sağladılar.

Trenchev, “Geçen ay kısaca kriptoydu” diyor. “Bitcoin ETF’lerini son dönemdeki en düşük seviye olan 38.500 dolardan satın alan yatırımcılar yüzde 30 kazanç elde ederken, 11 Ocak’ta 49.000 dolardan satın alanlar yüzde 20’lik bir düşüşe ve ateş vaftizine katlanmak zorunda kaldı. Kriptoya hoş geldiniz, burası korkaklara göre değil.”

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir