Testosteronunuzu Artırabilecek 7 Yiyecek

Testosteronunuzu Artırabilecek 7 Yiyecek

Yumurta Üretimi 2017 Verileri

Testosteronunuzu Artırabilecek 7 Yiyecek Listesi

Testosteron takviyelerini veya tedavisini düşünmeden önce, çok daha erişilebilir başka bir şey düşünün: Yiyecek. Evet, belirli yiyecekleri yemek vücudunuzu daha fazla testosteron hormonu üretmeye teşvik edebilir. Yiyeceklerden biraz daha karmaşık olsa da, testosteron yükselir.

Ama yine de neden testosteron artışı isteyesiniz ki?

Egzersizwithstyle.com danışmanı MS, RD, LD Kristin Gillespie, “Testosteron bedensel işlev ve sağlıkta sayısız rol oynar” diyor. Erkek üreme ve olgunlaşmanın ötesinde, testosteron, ruh hali, cinsel dürtü ve genel bilişsel işlev dahil olmak üzere kemik sağlığını ve beyin işlevini geliştirmeye yardımcı olabilir” diyor Gillespie.

Bir de yeterli testosterona sahip olmamanın karşı tarafı var.

Diyetisyen, “Testosteron eksikliği, kas kütlesinde azalma, sinirlilik ve konsantrasyon güçlüğü, enerji azalması, saç dökülmesi ve kolayca kırılan kırılgan kemikler gibi semptomlara neden olabilir” diyor. Vücudunuz, vücudunuzda testosteron üretme yeteneğine sahip olsa da, bazı faktörler üretim düzeyine katkıda bulunabilir.

Gillespie, “Vücut, uygun dolaşım seviyelerini düzenlemeye ve korumaya yardımcı olmak için dahili olarak testosteron üretir” diyor. “Ancak, belirli koşullar vücudumuzun bunu yapma yeteneğini azaltabilir. Bunlara AIDS, böbrek hastalığı, alkolizm ve karaciğer sirozu ve stres gibi kronik sağlık koşulları dahildir. Bir de bu gezegende kaç yıldır bulunduğunuz var.

“Testosteron seviyelerimiz de yaşlandıkça istikrarlı bir şekilde düşüyor” diyor. “Uygun seviyeleri korumak için yeterli testosteron üretemeyenler, onu alternatif kaynaklardan alabilirler.”

Bir doktor, eksikliği olanlar için seviyeleri artırmaya yardımcı olmak için testosteron takviyeleri reçete edebilirken, besin bileşimlerinin bir sonucu olarak seviyeleri doğal olarak yükseltmeye yardımcı olabilecek bazı gıdalar da vardır.

“D vitamini, magnezyum ve çinko gibi bazı besinler testosteron üretmemize ve seviyeleri korumamıza yardımcı oluyor” dedi.

Ayrıca önemli bir sorumluluk reddi beyanı: Beslenme, testosteron üretiminin yalnızca küçük bir parçasıdır. Diğerleri uyku, sigara, içki, egzersiz ve hatta kalıtımdır. Belirli besinlerin testosteron seviyelerini yükseltebileceğini gösteren bazı araştırmalar olsa da, belirli yiyecekleri yemenin yardımcı olacağının garantisi yoktur.

Kısırlığın Nedenleri

İleride, Daha Yüksek Testosteron Seviyeleri ile Bağlantılı Yedi Tür Gıdaya Bir Göz Atın

1. Yağlı Balık

Gillespie, “Somon gibi yüksek yağlı balıklar, D vitamini, çinko ve omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere hormonal sağlığa ve homeostaza yardımcı olan birçok besin açısından zengindir” diyor. Araştırmalar, yağlı balıklarda bol bulunan bu sağlıklı yağlar ve D vitamini ile artan testosteron seviyeleri arasında bağlantı kurdu.

2. Yapraklı Yeşillikler

Bugün lahana yemeğini aldın mı ? Gillespie, “Bu yeşillikler çok besleyici güç merkezleri olduğundan, testosteron seviyelerini korumak için temel besinleri içermeleri şaşırtıcı olmamalı” diyor. “Ispanak, lahana ve yakalar, optimal testosteron seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir. Bu durumda anahtar mikro besin, oksidatif stresin önlenmesi nedeniyle daha yüksek testosteron seviyeleriyle bağlantılı olan magnezyumdur.

3. Yumurta

“Yumurta, zengin besin profillerinin bir sonucu olarak testosteron seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilecek başka bir besindir. Bu durumda anahtar besinler, balık ve selenyuma benzer fayda sağlayan sağlıklı yağlardır” diyor Gillespie.

Selenyum bir antioksidan görevi görür ve böylece magnezyuma benzer şekilde oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur. Yumurtanın en besleyici kısmının sarısı olduğuna dikkat etmek önemlidir, bu nedenle faydayı en üst düzeye çıkarmak için yumurtayı bütün olarak tüketmek gerekir.”

4. Avokado

Gillespie, “Protestosteron etkisine sahip olduğunu belirlediğimiz sağlıklı yağlar ve magnezyum açısından zengin, testosteron seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olabilir” dedi. “Bu besinlere ek olarak, avokado, dolaşımdaki testosteron seviyelerini de etkileyebilecek bor içerir.”

5. Nar

Kim Yawitz, “Narlar flavonoidler açısından zengindir – hayvan çalışmalarında testosteron üretimini artırdığı gösterilen antioksidanlar” diyor.

Sadece not: Hayvan çalışması.

Diyetinize nar suyu eklemek istiyorsanız, şeker ilavesiz yüzde 100 nar suyu olmasına dikkat edin. Yawitz, “Nar tanelerini smoothie’lere, salatalara, yoğurtlara, yulaflara ve hatta kavrulmuş sebzelere de ekleyebilirsiniz” diyor.

6. Zencefil

Yawitz, ” Hayvan çalışmalarında, zencefil takviyelerinin testosteron üretiminin artmasına yol açan çeşitli anatomik ve fizyolojik değişikliklere neden olduğu gösterildi” diyor.

“Zencefil ve testosteron arasındaki bağlantılar insanlarda o kadar incelenmedi. Küçük bir çalışmada, kısırlığı olan ve zencefil takviyesi alan erkekler, üç ayda (ortalama olarak) testosteron düzeylerini yaklaşık yüzde 18 oranında artırabildiler” diyor ve zencefil kısırlığı olmayan erkeklerde testosteron seviyelerini artırabilir.

Yine de, diyor Yawitz, zencefilin başka birçok etkileyici sağlık yararı var, bu yüzden daha fazla yemek istiyor. “Onu rendeleyip patates kızartmasına karıştırmayı seviyorum. Ev yapımı bir çay için soyulmuş zencefil kökü üzerine kaynar su da dökebilirsiniz” diyor.

7. İstiridye

Yawitz, çinko takviyelerinin bazen düşük testosteronu tedavi etmek için tek başına veya ilaçlarla birlikte kullanıldığını belirterek, “İstiridyelerin çinko da dahil olmak üzere testosteronu artırdığı düşünülen birkaç temel besin maddesi vardır” diyor. Sadece çinko eksikliği olan erkeklerde etkilidir (nadirdir).

Bunu akılda tutarak, Yawitz çinko içeriği yüksek gıdaları daha fazla yemenin hormon sağlığını destekleyebileceğini söylüyor. “Üç onsluk bir istiridye porsiyonu, porsiyon başına diğer yiyeceklerden daha fazla olan 32 miligram çinko içerir” diyor.

Testosteronunuzu Artırabilecek 7 Yiyecek-Kaynak: menshealth.com

Yorum yapın