D Vitamini Kaynağı Somon

Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda

Mutfak Sağlık Yaşam

Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda

D Vitamini Kaynağı Somon

Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda Listesi

Bir noktada, muhtemelen metabolizmanızı hızlandırmak için neler yapabileceğinizi merak etmişsinizdir. Sonuçta, metabolizmanız ne kadar hızlı olursa, o kadar çok kalori yakarsınız – bu nedenle metabolizmanız hızlı olduğunda kilonuzu yönetmek daha kolaydır.

Yaşlandıkça metabolizmamız biraz yavaşlar, bu yüzden gençler istedikleri kadar pizza ve dondurmayı bir kilo almadan yiyebilirler ve yaşlı insanlar ne yediklerine biraz daha dikkat etmelidir.

Güzel haberler? Daha fazla egzersiz yapmaktan diyetinize belirli yiyecekleri dahil etmeye kadar, metabolizmanızı doğal olarak artırmanın birkaç yolu vardır. Metabolizmanızı hızlandırmak için en iyi 20 gıda ile başlamanıza yardımcı olmak için buradayız.

Bahar Diyeti Somon Balığı

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

1. Somon – Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda

Araştırmalara göre omega-3 yağ asitleri tüketmek dinlenme ve egzersiz metabolizma hızını artırıyor. NY Nutrition Group CDN CEO’su Lisa Moskovitz, ” Çoğu deniz ürünleri ve deniz sebzeleri gibi, somon da sağlıklı bir tiroid için gerekli olan mineral iyodu sağlar.” “Tiroid bezimiz, vücudumuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olduğu için metabolizmamız için en önemli organdır. Somon, aynı zamanda, metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilecek iltihapla savaşan, anti-inflamatuar omega-3 yağ asitlerinin önde gelen kaynağıdır.

Bademin Sağlığa Faydaları

2. Badem

Araştırmalar, yüksek protein içermesinin yanı sıra bademlerin iştahı kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. “Badem, atıştırmayı hızlandıran metabolizma için el altında tutmak için mükemmeldir. Amacınız kilo vermekse, kuruyemiş tüketimini günde yaklaşık bir porsiyonla sınırlamayı düşünün, aksi takdirde kalori ve yağ içeriği gerçekten artabilir, ”diyor Serena Poon, CN, CHC, CHN.

Metabolizmayı Hızlandıran 6 Sağlıklı Gıda Marconi biberleri

3. Acı Biber

Baharatlı tadıyla bilinen acı biber, yaktığınız kalori miktarını da artırır. “Acı ve baharatlı biberler metabolizma hızını artırıyor, kalori yakmayı ve yağ metabolizmasını artırıyor, bu da günde 100 ila 200 kalori daha fazla yakmaya dönüşebilir veya bir araştırmaya göre, aynı yemeği yiyen bir grubun iki katı kalori.” Acı bibersiz,” diyor VibrantDoc’un Sertifikalı Beslenme Uzmanı ve CEO’su Dr. Stacie Stephenson.

4. Barbunya Fasulyesi

Fasulyenin kalplerimiz için iyi olduğunu biliyoruz, ancak ortaya çıktığı gibi, metabolizmayı hızlandırmak için de mükemmeller. “Bu doyurucu, bitkisel protein dolu sebzeler, aynı zamanda kısa zincirli yağ asitleri üreten fermente edilebilir, çözünür lifin en iyi kaynağıdır. Çalışmalar, bu metabolitlerin genel metabolik hız veya vücudumuzun kalori yakma hızı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu gösteriyor” diye açıklıyor Moskovitz.

5. Su

Yeterli su içmek, vücudumuzun harcadığı enerji miktarını artırmak da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı önemlidir. Poon, “Vücudunuzun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor ve bu nedenle çok su içmek sağlıklı metabolizma için en önemli bileşenlerden biri” diyor. “ Araştırmacılar, suyun hem vücudun enerji harcamasını artırdığını hem de depolanan yağın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olduğunu buldular. Genelde insanların her gün yeterince su içmelerini tavsiye ederim.”

6. Enginar

“Lifin metabolik hızı ve yağ yakımını artırdığını ve kilo vermede önemli bir rol oynadığını biliyoruz (diğer birçok sağlık yararı arasında) ve enginar en yüksek miktarda lif içeren sebzelerden biridir. Enginar yaprağından elde edilen ekstraktın da yağ düşürücü etkisi var ” diyor Dr. Stephenson.

7. Yaban Mersini

Yaban mersini, lezzetli bir aperatif ve tepelemeden daha fazlasıdır, kan şekeri seviyelerini dengede tutmak ve sindirimi yavaşlatmak (ki bu da sizi daha uzun süre tok tutar!) Moskovitz, “Yoğurt veya yulaf ezmesi için harika bir sos olmanın yanı sıra, meyveler sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekerini sabit tutmaya da yardımcı olabilir” diyor. “Bu etkiler, yüksek lif ve antioksidan etkilerine bağlanıyor. Kan şekerini sabit tutmak, insülin hormonumuzu sabit tutar. Yüksek insülin, vücut yağ depolamasını ve iştahı artırabilir.

8. Kapsaisin

Kapsaisin, acı biber ve kırmızı biber gibi baharatlarda bulunur. Poon, “ Araştırmalar, kapsaisinin, kilo alımına karşı koruma sağlayabilen kahverengi yağ termojenezini aktive edebileceğini gösteriyor” diyor. “Bu bileşen oldukça baharatlıdır, bu yüzden idareli kullanmayı ve/veya diğer tatlarla karıştırmayı düşünebilirsiniz.”

9. Otla Beslenmiş Sığır Eti

Proteinle dolu yiyecekleri yemek, termojeneze neden olur ve bu da daha fazla kalori yakılmasına neden olur. Dr. Stephenson, “Protein, sindirmek için karbonhidrat veya yağdan daha fazla kalori gerektirir ve otla beslenmiş yağsız sığır eti ideal bir kaynaktır” diye açıklıyor. ” Protein açısından zengin bir yemek, kalori ve yağ yakımını artırabilen, ancak aşırıya kaçmayan termojenezi veya vücut ısısını indükler.”

Ancak, optimum sonuçlar için bunu egzersizle eşleştirdiğinizden emin olmak önemlidir.

Dr. Stephenson, “Vücut yeterince enerji harcamıyorsa, çok fazla protein şekere dönüşecektir” diye ekliyor. “Sığır etinden metabolik bir destek almanın en iyi yolu, onu ağırlık antrenmanı yaptığınız günlerde yemektir. Protein, kasın onarılmasına ve inşa edilmesine yardımcı olacak ve eklenen kas, bir-iki kilo kaybı için metabolik ağırlığı daha da artıracaktır.

10. Chia Tohumları – Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda

Metabolizmanızı hızlandırmaya çalışıyorsanız, chia tohumlarını denemek isteyeceksiniz. Moskovitz, “Bu çok yönlü küçük tohumlar, tahıldan çorbaya kadar hemen hemen her yemeğe dahil edilebilir” diyor. “Çözünür lif ve antioksidanlarla dolu olan chia tohumları, iltihaplanma ve kabızlığa karşı savaşır : her ikisi de sizi daha halsiz hissettirebilir ve kilo vermeyi zorlaştırabilir.”

11. Elma Sirkesi

Fermente elma suyundan yapılan elma sirkesi, metabolik bozukluk geliştirme riskini azaltabilir. Poon, ” Elma sirkesinin yağ tüketiminin neden olduğu metabolik bozukluklara karşı koruduğu gösterildi ” diyor. “Bu keskin sıvı, genel sağlığı destekleyen antioksidanlar ve probiyotikler gibi çok sayıda sağlıklı bileşik sağlar. Faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için ham, filtresiz elma sirkesini tercih edin.”

12. Elmalar

Elmalar, metabolizmanızı hızlandırmak söz konusu olduğunda güçlü bir yumruk atıyor. “Çözünür lifler, kompleks karbonhidratlar, polifenoller, karotenoidler, vitaminler ve mineraller, yağ metabolizmasını artırmak için birleşir. Bu etki, denekler günde iki elma yediklerinde en belirgin şekilde ortaya çıktı – kolesterolü düşürdüler ve kardiyometabolik ölçümlerini geliştirdiler, ”diye açıklıyor Dr. Stephenson.

13. Yeşil Çay

Yeşil çayın faydaları iyi bilinmektedir ve bunlardan biri dinlenme metabolizma hızınızı (RMR) artırmayı içerir. “Bir fincan sıcak çay içmek çok rahatlatıcı ve iyileştirici olabilir. Özellikle yeşil çay, EGCG adı verilen ve istirahatte harcanan enerjiyi veya istirahatte yaktığınız kalori miktarını artırabildiğini gösteren bir bileşik içerir. Etkisi hafif olsa da, yeşil çay, zamanla metabolizmayı yavaşlatabilen oksidatif strese karşı savaşan güçlü antioksidan yeteneklere de sahiptir” diye açıklıyor Moskovitz.

14. Zencefil

Sağlıklı bir kilo ve metabolizma seviyelerini korumaya çalışıyorsanız, bu kök işi halledebilir. Poon, “Bu canlı kökün, kilo alımını önlemek için önemli olan yağ metabolizmasını desteklediği gösterilmiştir ” diyor. “Zencefil, şişkinlik ve rahatsızlığa yardımcı olabilecek sindirim yatıştırıcı özellikleriyle de bilinir. Lezzetini ve sağlık yararlarını ortaya çıkarmak için basit bir zencefil çayı içmeyi seviyorum.

15. Mercimek

İştah kontrolü bir sorunsa, öğünlerinize daha fazla mercimek eklemeyi deneyin. F45 Training Spor Beslenme Uzmanı Kimberly Bowman, “Diyet lifi ve protein açısından zengin olan mercimek, yağ metabolizmasını optimize etmek ve yağ yakımını artırmak için verimli sindirimi teşvik ederken aynı zamanda açlık hissini bastırmak için tokluk hissini artırdığından metabolik olarak elverişlidir” diye açıklıyor.

16. Kahve

Bu popüler sabah içeceği sadece size enerji artışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iştah kontrolüne yardımcı olur ve metabolizmanızı hızlandırır. Moskovitz, ” Toksisite nedeniyle ne kadar kafein tükettiğinize dikkat etmeniz gerekse de, ölçülü olarak kafein açısından zengin kahve, dinlenme metabolizma hızınızı artırabilecek ve iştahı bastırabilecek bir uyarıcıdır” diyor. “Unutmayın, kafeinin etkisi geçtiğinde iştahınız yeniden dengelendiğinde çok daha aç hissedebilirsiniz.”

17. Tarçın

Baharatlar, ekstra kalori olmadan lezzet katmanın mükemmel bir yoludur. Bowman, “Tarçın, yağ hücrelerinin enerji yakmasına yardımcı olduğu (yağ metabolizmasını artırarak) bulunan sinnamaldehit içerir” diyor. Bowman, “Araştırma, tarçının insülin duyarlılığını artırarak karbonhidrat metabolizması için faydalı hale getirdiğini de buldu” diyor.

18. Avokado

Avokado kalorilerde yüksek olabilir, ancak aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran besin maddelerinde de yüksektir. Moskovitz, ” Doyurucu dozda antioksidanlar, E vitaminleri, potasyum, demir, lif ve magnezyum ile vücudunuz, çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri en üst düzeyde alıyor” diye açıklıyor. “Özellikle magnezyum, sağlıklı kan şekeri ve insülin seviyelerini desteklerken, sakin bir ruh hali ve bağırsak hareketi düzenliliğini destekler. Hep birlikte, magnezyum açısından zengin gıdalar, sağlıklı bir metabolizmayı teşvik etmek için kesinlikle diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar.

19. Hindistan Cevizi Yağı

Yemeğinizi pişirmek için kullandığınız yağ, yemeğin kendisi kadar önemlidir. “Pişirirken, vücudun yağ yakma kapasitesini optimize etmek için bitkisel yağı kaliteli bir hindistancevizi yağıyla değiştirin. Hindistan cevizi, yağ yakımını hızlandırmak ve enerjiyi artırmak için aşırı yağ depolarının parçalanmasına yardımcı olan orta zincirli trigliseritlerle (MCT’ler) doludur” diyor Bowman.

20. Tempe – Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda

Veganlar ve vejeteryanlar için bir go-to-tempeh, protein ve sağlıklı yağ bakımından yüksektir. Bowman, “Tempeh fermente soya fasulyesinden yapılır ve bağırsak sağlığı ve optimal sindirim için son derece faydalı probiyotikler içerir ” diye açıklıyor. “Sağlıklı bir bağırsak, metabolizmayı hızlandırmanın anahtarıdır, çünkü vücuttaki (karaciğer) toksik atıkları verimli yağ metabolizmasına izin vermek için atabilmemizi sağlar.”

Metabolizmanızı Hızlandıracak 20 Gıda-Kaynak: parade.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir