Anasayfa » Sağlık » Propolisin Özellikleri ve Nasıl Elde Edilir?

Propolisin Özellikleri ve Nasıl Elde Edilir?

Propolisin Özellikleri

Propolisin Özellikleri ve Nasıl Elde Edilir? yazımızda propolisin nasıl üretildiği, arılar için önemi, insanlar için ne gibi faydalarının olduğu, kaç damla kullanılması gerektiği, propolis elde etmede ekstraksiyon yöntemi ve Propolis Beeo projesinin içeriğini yazdık.

Propolisin Özellikleri Nelerdir?

Propolis, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı doğal bir üründür. Ağaçların reçinemsi kısımlarını arılar toplayıp peteklere getirmektedir. Arılar her petek gözünü propolisle sıvazlayarak, önce orayı dezenfekte edip daha sonra üzerine balını, yavrusunu ve polenini koymaktadır. Propolis kovanın ön koruyucusu olmaktadır. Propolisin isim anlamı da ön ve şehri koruyan kelimelerinin birleşimidir. Propolis ile arılar önce kovanı steril hale getiriyor, daha sonra içinde yaşamaya başlıyor.

Propolis kovanda arıların bağışıklığına arttırırken aynı şekilde insanlar tükettiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kovanın içinde propolis olmazsa özellikle yaz aylarında balın bozulma ihtimali çok yüksektir. Bal olgunlaşmadan bozulabilir. Bal olgunlaşmadığı zamanda bal kendini koruyamaz. Propolis başlangıçta olmazsa nem oranı çok yükseleceği için bal olgunlaşmadan bozulacaktır. Propolis arıyı, arının yavrusunu, arı sütünü ve balı korumaktadır.

Propolis antioksidanlar açısından da nar suyundan 80 kat daha fazla antioksidan maddesi içermektedir. Günde 20 damla propolis özütü tüketen bir kişi, bir bardak nar suyunun içerdiği antioksidanı alabilmektedir. Propolis tamamen antioksidan maddelerden meydana gelmektedir. Hormon ve benzeri maddeler içermemektedir. İçeriğinde bulunan bazı antioksidan bileşenler ise diğer sebze ve meyvelerde bulunmamaktadır. Sağlıklı beslenmede antioksidan içeriği yüksek besinler tüketilmesi gerekmektedir. Sebze, meyve ve tam tahıllı ürünlerin yanında propolis tüketimi bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Arıcılık Hakkında

Propolis Elde Etmede Ekstraksiyon Yöntemi

Propolisin kovandan ilk çıktığı haliyle sindirilmesi mümkün değildir. Kovanda bal mumuyla karışık halde bulunmaktadır. Propolisin bal mumundan ayrıştırılıp saflaştırılması gerekir. Reçine kısmın bal mumundan ayrılması gerekmektedir. Propolisin ekstraksiyon işleminden geçmesi gerekir. Bu işlem ile reçine kısmı bal mumundan ayrıştırılmaktadır. Ekstraksiyon yöntemi propolisin elde edilmesinde çok önemlidir. Doğru yöntem kullanılmadığında faydalı kısımlar atılabilmektedir. Propolis ham halde iken vücudumuz sadece %2 oranında sindirebilmektedir. Ekstrakt olduktan sonra sindirilme oranı %99-100 oranına çıkmaktadır. Propolis bir çok hastalığın tedavisinde destekleyici gıda olarak kullanılmaktadır. Propolisi yetişkinler günde 20 damla, çocuklar ise 10 damla şeklinde kullanabilir.

Propolisin Özellikleri Beeo

Propolis Beeo

www.beeo.com.tr adresinden her türlü arı ürünlerini güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. BEEO, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent firması ürünüdür. Uzman gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünde üretilmektedir. Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı projenin kurucularındandır.

Propolisin Özellikleri ve Nasıl Elde Edilir?-Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir