İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Arı Sütü Nedir ve Nelere İyi Gelir?

Arı Sütü Nedir ve Nelere İyi Gelir?

Arı Sütü Nedir

Arı Sütü Nedir ve Nelere İyi Gelir? yazımızda arıların üretmiş olduğu bal dışında arının anne sütüne benzer özelliği bulunan arı sütü de insanlar için çok faydalıdır ve nasıl üretildiğini, hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini yazdık.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü işlenmeden direkt tüketilebilmektedir. Arı sütü, arıların çocukları için ürettiği süttür. Bebek arılar (larvalar) için kullanılmaktadır. Bütün arılar genetik olarak doğduklarında aynı doğmaktadırlar. Arılar tek ana arıdan meydana gelmektedir. Genetik olarak aynı olan bebek arılar arasında bazen doğduktan 3 gün içinde arı sütü ile beslenenler olur ve daha sonra arı sütü almazlar. Bir tane arı ise hayat boyu yoğun bir şekilde arı sütü ile beslenmektedir. O arı diğer arılardan 30 kat daha uzun yaşamaktadır. Normal bir arının ömrü 45 gün olurken, arı sütü ile beslenen arının ömrü 5-7 yıl arasında sürebilmektedir. Diğer arılardan iki kat büyüklüğe sahiptir. Diğer arılardan daha fazla gelişme göstermektedir. Günde 2000 yumurta bırakarak arı koleninin devamlılığını sağlamaktadır. Arıyı, ana arıya, arı sütü getirmektedir.

Ihlamur Ağacının-Bal Ormanları

Arı Sütü Neye İyi Gelir?

İnsanlar arı sütünü tükettiği zaman benzer etkiler göstermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkilidir ayrıca infertilite sorununun çözümünde de çok etkili bir üründür. Yumurta, sperm sayısını ve kalitesini arttırmaktadır. Bebek sahibi olamayanlar için tavsiye edilmektedir. Kalp ve damar sağlığı, alzheimer hastalığı, beyin aktivitesi, çocukların büyümesi ve gelişmesi için birçok önemli etkileri bulunmaktadır. Metabolizmanın sağlığı için ve bağışıklık sisteminin düzeni için sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenmek çok önemlidir. İnsanlar bir kere sağlığını kaybettiği zaman geriye döndürmesi zorlaşmaktadır. Bu tür şifa kaynaklarını hayatımıza olabildiğince katmalıyız.

Arıcılık Hakkında

Arı Ürünleri Erken Ergenliğe Neden Olur mu?

Arı ürünleri hormon içermemektedir. Hormon içermediği için çocuklarda erken ergenliğe yol açma ihtimali yoktur. Arı ürünlerinin üretiminde ve bileşenlerinde asla hormon kullanılmamaktadır. Arı sütünü ham bala karıştırılmış bir şekilde tüketebilirsiniz. Bal alerjisi olanlar arı ürünlerinin hiçbirini tüketemez. Bal ve bal ürünlerini 1 yaşın altında olan çocuklara vermemelisiniz. 1 yaşın üstünde herkes kullanabilir.

Arı Sütü Nedir ve Nelere İyi Gelir?-Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir