Anne Sütünün Önemi Ve Çalışan Annelerin Süt Sağması

Anne Sütünün Önemi Ve Çalışan Annelerin Süt Sağması yazımızda anne sütünün anne ve bebeğin durumlarına göre yapısının değişmesi, anne sütünün bebek için önemi ve çalışan annelerin süt sağarak bebeklerini anne sütüyle beslemesinin önemini yazdık.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü doğumla birlikte hemen gelmektedir. Bazı annelerde doğum öncesinde de görülebilmektedir. Anneden gelen ilk süte kolostrum denmektedir. Bebeğin aşısı gibidir, genellikle ilk 5 gün gelir ve daha yoğun kıvamda gelmektedir. Her annenin kolostrum sütü bulunmaktadır ve bebeğe bu sütten vermek çok faydalıdır. Bebek büyüdükçe anneden gelen sütün özellikleri de değişmektedir. Bebeğin ihtiyacına göre anneden gelen sütün yapısı değişeme uğrar. Anne sütüne muhteşem sıvı demek doğru olur. Annenin bebeği prematüre doğduğunda ona göre süt gelmektedir. Bebek 6 aylık olduğunda ona göre anne sütü gelmektedir. Her annenin sütü, bebeğe özgüdür ve bebek hastalandığında anne sütünün yapısı yine değişmektedir.

Anne sütünün saatlerinde de farkı bulunmaktadır. Gece sağılan sütü gündüz verirseniz bebek uyuyacaktır. Anne sütü bebeğin cinsiyetine göre, ikiz-üçüz olma durumuna göre de farklılık göstermektedir. Anne hastalandığında kendisinden çıkan sütün, bebeğini koruyucu özelliği bulunmaktadır. Anne hasta bile olsa bebek emzirilmelidir. Bebek emzirilirken doyduğunu, memeyi diliyle itmesinden anlayabilirsiniz. Bebek bu şekilde hareket ettiği zaman süt emmesi için zorlamamak gerekir. Anneler bebeklerini emzirirken çok giydirmemelidir. Bebek emerken bir enerji harcamaktadır ve vücut ısısı artmaktadır. Fazla giydirilen bebek terleyecektir ve emerken rahatsızlık duyacaktır. Zaten annenin sıcaklığı bebeğe ısı olarak yetecektir.

Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma

Çalışan Annelerin Emzirmesi

Çalışan anneler bebekleri doğduktan 4. veya 6. aydan sonra çalışmaya başlamaktadır. Annelerin en büyük sorunu çalışırken sütlerinin yetmeme düşüncesidir. Çalışan annelerde bebeklerine 2 yaşına kadar süt vermelidir. Çalışan anneler izinli oldukları zamanlar, işe gitmeden önce, işten geldikten sonra bebeklerini emzirebilirler. Çalışan anneler iş koşullarının uygunluğunca düzenli süt sağmalıdır. 8 saatlik bir çalışma süresi olan annenin bir kere veya iki kere süt sağması yeterli olacaktır. Annenin evdeymiş gibi düşünmesi yeterli olacaktır. 3 saatte bir süt sağılması önerilmektedir. Burada asıl önemli olan göğüslere uyarıcıyı yollamaktadır. Sütün az gelmesi veya çok gelmesi çok da önemli değildir.

Anneler sağdıkları sütleri bir soğutucu da saklamalıdır. Anne sütleri oda ısısında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve normal soğutucu da 3 ay kadar bekleyebilmektedir. Dondurulan anne sütü bir gün öncesinden buzdolabına çıkarılır. Buzdolabında süt kendini bırakır. Daha sonra benmari usulü süt ısıtılarak bebeğe verilir. Süt sağılan poşetlere ne zaman sağıldığı yazılırsa sütün günü geçmeden kullanılabilir. İlk sağılan süt ilk verilmelidir. Zamanla bebeğin ihtiyacı olan süt değişikliğe uğrayacağı için uzun süre bekleyen sütü bebek istemeyebilir.

Anne Sütünün Önemi Ve Çalışan Annelerin Süt Sağması-Emzirme Uzmanı Deniz Kırmızı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın