Oklava Baklavasının Yapılışı Tarifi

Oklava Baklavasının Yapılışı

Mutfak

Oklava Baklavasının Yapılışı yazımızda baklavalık yufkaların içine ceviz koyacağınız, yapımı oldukça kolay, şerbetli tatlı Oklava Baklavasının Yapılışı yazdık.

Oklava Baklavasının Yapılışı Tarifi

Malzemeler

  • 12 adet baklavalık yufka
  • 1,5 su bardağı ceviz içi
  • 1 paket bitkisel margarin veya 250 gram tereyağı
  • 1 su bardağı ayçiçek yağı

Şerbeti için malzemeler

  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • Birkaç damla limon suyu

Hazırlanışı

Şerbeti için tencereyi ocağa koyun ve altını yakın. İçine 3,5 su bardağı toz şeker ve 3 su bardağı su dökün. Çırpma teliyle şeker eriyene kadar karıştırın ve kendi halinde kaynamaya bırakın. Kaynayan şerbete birkaç damla limon suyu sıkın ve biraz daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Şerbeti soğumaya bırakın.

Sos tavasını ocağa koyun ve altını yakın. İçine 1 paket bitkisel margarin veya 250 gram tereyağı koyun ve eritin. İçine 1 su bardağı ayçiçek yağı ekleyin ve yağları kaynatın.

12 adet baklavalık yufkayı ikişerli halde ayırın. Tezgaha ikişerli halde olan yufkayı tek tek koyun. Aralarına ve üzerine eritmiş olduğunuz yağı fırçayla sürün. Üzerine dövülmüş ceviz serpin. İnce bir oklavaya yufkayı sarın. Sararken bol bir şekilde sarın. Yufkayı elinizle içe doğru büzüştürüp oklavadan çıkartın. Oklava baklavasını yatay bir şekilde dikdörtgen borcama koyun. Aynı işlemi diğer yufkalara da uygulayın. Toplamda 6 tane oklava baklavası olacaktır. Bıçakla baklavaları dilimleyin. Üzerlerini kalan yağla yağlayın. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15-20 dakika kadar pişirin. Pişen baklavalara soğuk şerbeti bir kepçe yardımıyla dökün. Şerbetini çektikten sonra servis edebilirsiniz.

Şule Arslan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir