Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar

Psikoloji Sağlık Yaşam

Obezite Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar yazımızda obez hastasının mide küçültme ameliyatı sonrası yaşadıklarını, nasıl beslenmesi gerektiğini ve psikolojik desteğin hangi aşamalarda olduğunu yazdık.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite Ameliyatı Sonrası Olacaklar

Obezite Ameliyatı olan kişi sonrasında yapılacak olan şeylerde obezite cerrahisi içerisinde yer alır. Ameliyat dan sonra ki ilk gün çok ağrı olmamaktadır. Hastaların kollarında serum bulunmaktadır. Ameliyat dan 4-5 saat sonra hasta yürümeye başlar. Bu yürüme hastanın yarasının pıhtılaşması ve akciğerlerin açılması açısından ufak bir yürüyüş iyi gelecektir. Hastaya ilk gün herhangi bir sıvı verilmez. 2. gün su ve elma suyu verilir. 2. günden itibaren protein solüsyonlarını ağızdan verilmeye başlanır. Protein verilmesinin sebebi hasta zayıflarken kaslarının erimemesidir. Kaslar korunduğu sürece bazal metabolizma hızlanır ve enerji yakma hızı da artacaktır. 2. aya kadar dışarıdan kas yapıcı solüsyonlar hastaya verilir. Hastaların ilk günden itibaren mideleri küçüldüğü için iştahları da azalmaktadır. Bu nedenle de hastalar eskisi gibi fazla besin istemezler. Çok yiyen bir hastanın ameliyat dan sonra da çok yiyeceğim diye bir endişeye kapılması gereksizdir. Öyle bir isteği hastanın olmayacaktır. 3. gün hasta taburcu edilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Hasta Takibi
Obezite hastası

Ameliyat Sonrası Hasta Takibi

1 hafta boyunca hastalar doktorlar tarafından dışarıdan takip edilir. Herhangi bir midede oluşacak ağrı da veya ateşlerinin 38,5 derecenin üzerine çıkması durumlarında doktorunu aramaları istenir. Erken dönem olarak geçen bu dönemde hastaya yemek olarak lapalar şeklinde besinler verilir. Obezite hastalarında D vitamini, B12 vitamini ve demir eksikliği fazlaca görülmektedir. Hastalara bu vitaminlerin takviyesi verilerek sağlıklı bir vücut elde edilmesi sağlanır. Bununla birlikte hastaya psikolojik destek sağlanır. Psikolojik olarak yemek yemeye devam ediliyor mu, duygusal bozukluk var mı gibi teşhisler koyularak tedavi süreci başlayabilir. Hastanın kilo kaybı olması onun tekrar psikolojisinin bozuk olması sebebiyle kilo artışı olabilmektedir. Hastaların duygusal olarak yeme isteğinin azalması gerekir

Psikoterapiler ve grup terapileri uygulanarak hastaların psikolojileri düzeltilir. Çünkü ameliyat dan sonra bozuk olan bir psikoloji nedeniyle kaybedilen kilolar geri alınabilir ve bu durum nedeniyle obezite ameliyatınız boşa gitmiş olur. Ameliyat dan sonra size özel verilen diyetisyenin söylediklerini yapmanız gerekiyor. Spor ve doğru beslenme ile kazanmış olduğunuz sağlıklı vücudu korumanız gerekmektedir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Terapi
Grup Terapileri

Obezite Ameliyatı Sonrası Grup Terapileri

Her ay yapılan bu terapilerde ameliyat olmayı düşünen hastalar ve ameliyat olmuş hastaları toplayarak onların birbirlerine hastalıklarında neler yaşadıklarını ve birbirlerine psikolojik olarak yardım etmeleri sağlanır. Ameliyat olan hastalar diğer hastalara yaşadıkları süreçleri ve olumlu kazanılımları anlatırlar. Sosyal olan hastalar kendi sorunlarını böylece daha rahat atlatabilmektedir. Kendi başlarına bırakılmayan hastalar grup terapiler sayesinde aktif bir şekilde tedavi sürecine devam ediyorlar.

Obezite Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir