İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Akıllı Lensler

Akıllı Lensler

Akıllı Lensler Kullanımı

Akıllı Lensler yazımızda akıllı lensler hangi aşamalarda uygulanıyor, görme bozukluğu yaşayan kişide ne gibi avantajlar sunuyor ve 40 yaş üzeri insanlarda uygulanması gerektiğini yazdık.

Akıllı Lensler Neden Uygulanır
Akıllı Lens

Akıllı Lensler Neden Uygulanır?

Yaşlılığa bağlı ve çalışma hayatına bağlı olarak gözlerin içinde bulunana saydam ve elastik yapıda olan merceğin deforme olması ile gözlerimizin yakını görme veya uzağı görme ayarları bozulur. Gözler içindeki kasların kasılmasıyla otomatik olarak ayarlanmaktadır. Yaşla birlikte deforme lens sendromu oluşur. Artık göz içindeki kaslar eskisi kadar hızlı çalışmaz ve otomatik ayarlama özelliği devre dışı kalır. Bu nedenle de görme bozuklukları meydana gelir. Problem ilerledikçe başta yakını görememe bozukluğu artık ara mesafeleri de görememe olarak kendisi gösterir. Buna çözüm olarak yakın gözlük kullanan kişiler daha uzakları görmek için gözlüğü sürekli takıp çıkarmaktadır. Veya uzağı gösteren gözlüğü var ise yakını çıkartıp uzağı gösteren gözlüğü takması gerekir. Bu sürekli kişide gözlük çıkartıp takmak anlamına gelir. Bu kadar uğraşı yerine akıllı lensler sayesinde kişi yakın, uzak ve ara mesafeleri görebilmektedir. Akıllı lensler ile yakını görme uzağı görme ve ara mesafeleri de çok iyi bir şekilde görebilme sağlanır. Ömür boyu bu lensler kullanılabilmektedir.

Akıllı Lensler-Trifokal Mercek
Trifokal Mercek

Akıllı Lensleri Uygulama

Akıllı lensler, damla ile göz uyuşturularak 5-7 dakika içinde göze yerleştirilebilmektedir. 2 mm aralıktan girilerek bozuk olan mercek alınır yerine trifokal mercek (akıllı mercek) koyulur. Kişi bu uygulamayı yaptırmaz ise sadece gözlük kullanarak yakını veya uzağı görmeye çalışır ise zamanla göz merceğinin saydamlığı biter ve artık bulanık olarak görmeye başlar. Gözlerdeki merceğin bozulmasının son aşaması ise katarakttır. Gözünüz katarakt haline geldiğinde ise ameliyat kaçınılmaz hale gelir. Katarakt ameliyatı olacak kişi akıllı lens ameliyatı olarak bu derdinden de kurtulmuş olur. Akıllı lensler ile her türlü görme mesafesini gerçek gözünüzün görebildiği gibi görebilme imkanı sağlanır. Gözlük veya kontak lens kullanmak istemeyen kişiler trifokal mercek kullanarak rahatlıkla görebilir. Hipermetrop ve astigmatı olan kişilere de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Akıllı Lens Kullanmanın Avantajı

Akıllı lens (trifokal mercek) kullanımının en büyük avantajı bir kere yaptırdığınızda size ömür boyu görme rahatlığı sağlamasıdır. Sigorta kapsamına girmemektedir. Akıllı lens tedavisinin her hangi bir yan etkisi yoktur. 40 yaşın üzerinde ki insanlarda tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir