Milyonerlerin İlk Beş Kariyeri
Ekonomi ve Para,  Kişisel Gelişim

Milyonerlerin İlk Beş Kariyeri ve Finansal Alışkanlıkları

Milyonerlerin İlk Beş Kariyeri ve Finansal Alışkanlıkları

Milyonerlerin İlk Beş Kariyeri Nelerdir?

Dave Ramsey yakın zamanda 10.000’den fazla milyoner üzerinde bir çalışma yürüttü. Bazı milyonerler yüksek maaşlı işlere sahip olsalar da, sadece %31’i kariyerleri boyunca yılda ortalama 100.000 dolar kazanıyor. Milyoner olmanın anahtarları, akıllıca harcamak ve tutarlı bir şekilde yatırım yapmaktır.

Tipik bir milyoneri düşündüğünüzde, aklınıza gelen ilk şey, yüksek bir maaşı olan, kendi alanının zirvesinde olan biri olabilir. Dave Ramsey’nin şirketi Ramsey Solutions tarafından yapılan araştırmaya göre, bu gerçeklerden bu kadar uzak olamaz.

Bu yıl, Ramsey Solutions The National Study of Millionaires’i yayınladı. 10.000’den fazla milyonerin kariyerleri, mali alışkanlıkları ve çok daha fazlası hakkında sorulan bir ankete dayanmaktadır. En yaygın milyoner kariyerleri muhtemelen beklediğiniz gibi değildir ve zengin olmanın tek yolunun çok para kazanmak olmadığını gösterdiler.

İşte Ramsey Solutions’ın araştırmasına göre milyonerlerin ilk beş kariyeri:

  1. Mühendis
  2. Muhasebeci (EBM(CPA))
  3. Öğretmen
  4. Yönetici
  5. Avukat

Gördüğünüz gibi, her kariyer tipik olarak yüksek maaşla ilişkilendirilen bir kariyer değildir. Bazı milyonerler ortalamanın çok üzerinde kazansa da, bu norm değildir. Ankete katılanların yalnızca %31’i tüm kariyerleri boyunca yılda ortalama 100.000 dolar kazandı. Üçte biri, kariyerlerinin hiçbir yılında asla altı rakam yapmadı.

Açık olmak gerekirse, gelir kesinlikle önemlidir. Daha fazla kazandığınızda, daha fazla para biriktirebilir ve daha fazla yatırım yapabilirsiniz. Ancak milyoner olmak için kazananların ilk %10’u veya %25’i arasında olmanıza gerek yok. Doğru finansal alışkanlıklarla bunu ortalama veya daha düşük bir maaşla başarabilirsiniz.

Dünyanın En Zenginleri 2021 Jeff Bezos

Milyoner finansal alışkanlıklar

Neredeyse tüm milyonerlerin paylaştığı finansal alışkanlık, harcamaları konusunda dikkatli olmalarıdır. Ankete katılanların %94’ü kazandıklarından daha azıyla yaşadıklarını söyledi. Finansal başarıya ulaştıktan sonra bile, fazla harcama yapmaktan büyük ölçüde kaçınırlar. Ayrıca, bu milyonerlerin yaklaşık dörtte üçü hiç kredi kartı borcu taşımamıştı.

Milyoner olma yolunda ilerlemek için her ay para biriktirmek çok önemlidir. Mümkünse, gelirinizin en az %20’sini biriktirmeniz önerilir. Kredi kartı borcu gibi yüksek faizli borçlardan da kaçındığınızdan emin olun veya şu anda borcunuz varsa ödeyin.

Sırada biriktirdiğiniz parayla ne yapacağınıza karar vermek var. Çoğu milyoner, paralarını büyütmek için basit ve etkili bir yöntem kullanır: Yatırım yapmak. İşte Ramsey Solutions’ın buldukları:

  • 10 milyonerden sekizi şirketlerinin 401(k) planına yatırım yaptı.
  • Dört kişiden üçü şirket planları dışında da yatırım yaptı (seçenekler arasında IRA’lar ve borsa simsarları ile bireysel hesaplar yer alır ).
  • Milyonerlerin %75’i, başarılarının nedeninin uzun bir süre boyunca düzenli ve tutarlı yatırımlar yapmak olduğunu söyledi.
  • Çalışmadaki hiçbir milyoner, tek hisse senedi yatırımının başarılarında büyük bir faktör olduğunu söylemedi.

Çoğu yatırımcı, tek hisse senedi yatırımı yerine paralarını çok çeşitli menkul kıymetlere yatırım yapan endeks fonlarına yatırmaktan daha iyidir. Örneğin, S&P 500’e yatırım yapan çok sayıda borsa yatırım fonu (ETF) vardır. Bu endeks, ABD borsalarında listelenen en büyük 500 şirketi takip eder. Bunun gibi fonlar, yatırım yapmanın basit bir yoludur ve çoğu yatırımcının hisse senedi alarak elde ettiğinden daha iyi getiri sunar.

Kişisel Finans Uzmanı Dave Ramsey'e Göre
Dave Ramsey

Tutarlılık karşılığını verir

Ramsey Solutions tarafından ankete katılan milyonerler ağırlıklı olarak makul bir gelire sahip, birikim yapan ve yatırım yapan kişilerdir. Elbette, büyük miktarda para kazanan veya miras kalan zenginlik kazanan aykırı değerler var. Ancak araştırmalar, milyoner olmanın ulaşılabilir bir hedef olduğunu gösteriyor ve bu herkes için iyi bir haber bu.

Daha fazla para kazanmak kesinlikle servetinizi daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle gelirinizi artırmanın yollarını aramak akıllıca olacaktır. Ancak, anahtar, paranızı tutarlı bir şekilde yatırmaktır. Gelirinizin bir kısmını on yıllardır her ay yatırırsanız, muhtemelen bir milyon dolar veya daha fazlasını kazanma yolunda olacaksınız.

Milyonerlerin İlk Beş Kariyeri ve Finansal Alışkanlıkları-Kaynak: fool

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir