Milli Gururumuz İHA'ların Önemi ve Özellikleri

Milli Gururumuz İHA’ların Önemi

Bilim ve Teknoloji Haber

Milli Gururumuz İHA‘ların Önemi yazımızda Türk Silahlı Kuvvetlerinde keşif, gözlem ve saldırı amaçlı kullanılan yerli insansız hava araçlarının önemini ve teknik özelliklerini yazdık.

Milli Gururumuz İHA’ların Önemi Arttı

Yerli yapımı İHA’lar terörle mücadelede büyük önem kazanmıştır. İnsansız kullanılabilmesi ve tahribat gücünün yüksekliği savunma gücümüzü oldukça arttırmıştır. Terörle mücadelede silahsız İHA’lalar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat ihtiyacı doğrultusunda keşif yapmaktadır. Silahlı İHA’lalar ise istihbarat ve operasyonları gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. İHA’lar son yıllarda navigasyon, iletişim, malzeme ve diğer teknolojik alanlarda yaşanan gelişmeler neticesinde büyük bir güç haline gelmiştir. İnsansız hava araçları büyüklüklerine ve diğer özelliklerine göre sınıflara ayrılmaktadır. İHA’lar uzun süre havada kalabildikleri için keşiflerde çok yararlı olmaktadır. Yüksek irtifalara çıkarak detaylı bilgiler gönderebilmektedir. Daha düşük radar izi bıraktıkları için düşman tarafından daha zor tespit edilebilmektedir.

Silahlı İHA’lar yüksek irtifalardan yerli güdümlü füzeler ile hedefleri başarılı bir şekilde vurmaktadır. İHA’lar vaktin dar, imkanların az olduğu ve zorlu koşullarda etkin bölgelerde ordumuzun en büyük yardımcısı konumundadır. İHA’lar insanların kullanmış olduğu silah sistemlerine göre daha fazla tasarruf sağlamaktadır. İHA’ların diğer hava araçlarına göre fark edilebilme durumu daha düşüktür. İnsana bağlı yorgunluk ve çalışma saati sınırı gibi durumlar İHA’larda bulunmamaktadır. Yerli insansız hava araçlarımız dünya üzerinde bulunan en ileri teknoloji ile donatılmıştır. Gelişmiş devletler ile ülkemiz İHA’lar konusunda yarışmaktadır.

Milli Gururumuz İHA'ların Önemi Bayraktar

İHA Uzmanları

Günümüz savaş operasyonlarında İHA’lar en kritik görevlerde kullanılmaktadır. Operasyon başlamadan önce İHA ile operasyon yeri incelenmektedir ve keşif bilgileri silahlı birliklere bildirilmektedir. Daha önceden eğitim alan askerler gelen keşif ve gözlem bilgilerini en doğru şekilde kullanarak stratejilerini geliştirmektedir. Keşif ve gözetleme İHA sayesinde çok başarılı yapılmaktadır. İHA’lar 24 saat boyunca hedef takibi yapabilmektedir. İHA’ları kullanan askeri personel, uzmanlar tarafından iyi bir şekilde eğitilmekte ve simülatörler ile kullanım kabiliyetleri arttırılmaktadır. İHA uzmanları işini en iyi şekilde yapmak için tüm eğitimleri başarılı bir şekilde almaktadır.

Milli Gururumuz İHA'ların Önemi ve Silahlı İHA
Silahlı İHA

İHA’ların Teröre Karşı Etkisi

İHA’lar bugüne kadar 24 bin 500 saatin üzerinde uçuş gerçekleştirmiştir ve 3 bin teröristin doğrudan veya dolayı olarak etkisiz hale getirilmesini sağlamıştır. Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Muş, Mardin, Hakkari, Şırnak, Siirt, Elazığ, Batman, Bitlis ve Ağrı gibi Doğu ve Güneydoğuda bulunan illerin kırsal alanlarındaki zorlu dağlık bölgelerinde etkin olarak kullanılmaktadırlar. İHA’ların kullanılması şehit sayısında da azalışı sağlamıştır. Terör örgütü mensuplarının morali bozulmuş ve hareket etme alanları kısıtlanmıştır. Teknolojinin gelişmesi terörle daha etkin savaşa bilmenin yolunu açmıştır.

Bayraktar Taktik İHA

Temel uçuş performans kriterleri
24,000 Feet Uçuş İrtifası
24 Saat Havada Kalış Süresi
150 Km Haberleşme Menzili
Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
Yer Sistemlerine bağımlı olmaksızın tam otomatik iniş ve kalkış özelliği
GPS Bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özelliği

Milli Gururumuz İHA’ların Önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir