MutfakSağlık

Kalbi Güçlendirici Alış Sirkesi

Kalbi Güçlendirici Alış Sirkesi yazımızda vücudumuzun en önemli organı olan kalbin ve vücudun güçlenmesi için alış ve diğer bitkilerden yapılan sirke yapımını yazdık.

Kalbin Kan Pompalama Gücü

Kalbimiz vücudumuzun tüm kanını diğer organlara pompalama işini yapmaktadır. 1 yılda kalp 50 milyon kere atmaktadır. Dakikada ortalama 60-80 arası atmaktadır. Bir yumruğumuz kadar büyüklüğü olmasına karşın harcamış olduğu güç ve enerji inanılmazdır. Kalbin durma gibi bir lüksü yoktur, durduğu an ölümle karşı karşıya kalınır. Ülkemizde en çok ölümlere neden olan rahatsızlık da kalp krizidir. Kalbin sağlığı için fazla kilolardan, yağlardan ve stresten uzak durulması gerekir. Kalbin güçlenmesi için alış, kızılcık, kuşburnu kullanarak oluşturacağınız kış ayı için koruyucu sirke yapımını sizlerde yapabilirsiniz.

Kalbi Güçlendirici Alış Sirkesi Yapımı

Malzemeler

  • 1 su bardağı alış
  • 1 su bardağı kızılcık
  • 1 su bardağı kuşburnu
  • 1 çay bardağı doğal sirke (türü fark etmez)
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 4 litre su

Hazırlanışı

Sert bir yere bir bez serin ve 1 su bardağı kadar alışı koyun. Bez ile alışlarını sarın ve bir çekiç ile alışları ezin. Bir kavanoza ezdiğiniz alışları atın. 1 su bardağı kadar kızılcığı eliniz ile sıkarak dökün. Kızılcığın lekesi kolay çıkmayacağı için bir eldiven giyerek sıkabilirsiniz. 1 su bardağı kadar kuşburnunu taze olarak bir mendile sarın ve çekiç ile ezdikten sonra kavanoza dökün. Meyvelerin olgunlarını bulmaya dikkat edin. 4 litre kadar suyu kavanoza dökün. 1 çay bardağı kadar doğal sirke dökün bu mayalanmasını sağlayacaktır. 1 yemek kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin. Tahta kaşık ile sirkeyi karıştırın. Kavanozun ağzını bir bez ile örtün ve kapağını sıkıca kapatın. 20 gün kadar serin bir yerde bekletilmelidir. En az 20 gün sirkenin oluşması için geçmelidir. Sirkenin en üstünde beyazlık oluşacaktır bunda bir sorun yok, fakat küf görürseniz mutlaka tahta kaşık ile alın. Sirke oluştuktan sonra süzün ve buzdolabına koyun.

Kullanımı

Sabah ve akşam bir kahve fincanı kadar sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp içebilirsiniz. Tok karnına içebilirsiniz. Zayıflamak isteyenler yemeklerden yarım saat önce içebilir.

Kalbi Güçlendirici Alış Sirkesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir