İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Uzaya Fırlatıldı yazımızda Türk silahlı kuvvetleri için anlık yüksek çözünürlüklü istihbarat çekim bilgilerini gönderecek olan uydumuzu yazdık.

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Hakkında

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu, 5 Aralık 2016 tarihinde Fransa’dan fırlatılmıştır. Göktürk-2 olan kendisinden bir sonraki versiyonundan sonra fırlatılmasının sebebi İsrail devletinin fırlatmaya karşı çıkmasından kaynaklıdır. Kendi ülkesindeki gizliliği ihlal etmesini bahane göstererek işleri ertelememize neden olmuştur. Göktürk-1, Göktürk-2 keşif gözetleme uydusuna göre daha yüksek çözünürlüklü istihbarat görüntüler çekebilmektedir. Bununla birlikte kullanımı ömrü 9 yıldır. Türk silahlı kuvvetlerin kullanacağı Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunu sadece askeri alan kullanımı olacaktır. Çoğunlukla pkk terör örgütünün eylemleri ve teröristlerin hareketleri bu uydu sayesinde tespit edilecektir. Şu ana kadar ki fırlatılan en gelişmiş görüntüleme teknolojili uydumuzdur.

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu-TSK
Göktürk-1

Uyduların Fırlatılma Yerleri

Daha önce fırlatılan Rasat uydusu 2011 yılında Rusya’dan, Göktürk-2 uydusu ise Çin’den fırlatılmıştır. Bu sefer ki Fransa’dan fırlatılmıştır. Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunun ilk elde ettiği sonuçlarını Norveç’te bulunan Uzay istasyonundan alacağız. Fırlatma kısımlarını kendimiz yapamıyoruz maalesef, fakat yazılım tarafında Türk Mühendisler görev almıştır.

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusunun Çalışma Olanakları

Yarım metreye kadar hassas görüntüleme özelliğine sahip olan Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunun gözünden hiçbir şey kaçamayacak gözüküyor. Artı olarak doğal afetler, deniz kirliliği ve hasar tespit gibi olayların incelenmesinde de büyük yarar sağlayacaktır. Bu uydu ile birlikte daha da derinden uzay çalışmalarına ağırlık vermiş gözüküyoruz. Yeni hedef olarak her şeyiyle Türkler tarafından yapılmış uydularımızın olması bu dalda kendimizi en üst seviyelere getirmemiz bizim için olmazsa olmazlardandır. Diğer medeniyetlerin teknolojileri bizlerden hep üstün olmak zorunda mı? Bu alanda kendimizi ortaya koyarak takip eden değil, takip edilen bir modern ülke olma yolunda çalışmalarımıza daha üst seviyelerde ağırlık vermeliyiz. Genel olarak bakacak olursak, TSK’ya hizmet verecek olan uydu ayrıca diğer alanlarda da yardımcı olması bekleniyor (Hasar tespit gibi).

Terörler mücadele de teknoloji kullanımının ne kadar önemli olduğu bir gerçektir. Bu nedenle son çıkan ve bize kolaylık sağlayan teknolojik yenilikleri geliştirme önceliğimiz olması gerekir. Ülkemizin gelişmesi açısından bu tür yatırımlara çok fazla ihtiyaç duymaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir