Anasayfa » Araçlar » Mercedes, Tesla Modellerinden Daha İyi Menzile Sahip Yeni Elektrikli Konsept Otomobillerini Tanıtıyor!

Mercedes, Tesla Modellerinden Daha İyi Menzile Sahip Yeni Elektrikli Konsept Otomobillerini Tanıtıyor!

Mercedes, Tesla Modellerinden Daha İyi Menzile Sahip Yeni Elektrikli Konsept

Mercedes, Tesla Modellerinden Daha İyi Menzile Sahip Yeni Elektrikli Konsept Otomobillerini Tanıtıyor!

Mercedes, Tesla Modellerinden Daha İyi Menzile Sahip Yeni Elektrikli Konsept Otomobillerini Tanıtıyor!

Mercedes-Benz, tek şarjla 466 milden fazla yol kat ederek Tesla otomobillerini geride bırakabilecek yeni “üretime yakın” konsept araçları tanıttı. Bu, herhangi bir Tesla modeli için 380 milden daha az bir menzille karşılaştırıldığında.

Alman otomobil üreticisinin Pazar günü Münih’teki IAA Mobility otomobil fuarında tanıttığı Concept CLA Sınıfı dört yeni modelden oluşuyor: bir sedan, bir steyşın vagon ve iki SUV. Şirket, üretime tam olarak ne zaman gireceklerini belirtmedi.

Araçların her biri, markanın en yüksek menzillerine sahip olan ve her biri tek şarjla 375 milin biraz altında gidebilen Tesla’nın ( TSLA ) Model 3 ve Model S’sine kıyasla 750 kilometreden (466 mil) fazla menzile sahip olacak.

Bu arada BMW, Alman otomobil üreticilerinin artan EV rekabetini savuşturma çabalarının bir başka kanıtı olarak, daha uzun menzilli ve daha hızlı şarjlı yeni bir elektrikli aracı tanıtarak fuarda bir sıçrama yaptı.

Volkswagen ve Renault gibi büyük Avrupalı ​​otomobil üreticileri, daha ucuz EV’lerdeki Çinli rakipleri tarafından zaten sıkıştırılıyor; Tesla ise Berlin yakınlarındaki fabrikasını Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikasına dönüştürme sözü verdi.

BMW’nin yine konsept aşamasında olan Vision Neue Klasse aracı, daha önce şirket tarafından kullanılanlardan %20 daha fazla enerji depolayabilen yeni geliştirilmiş pil hücrelerini kullanıyor. Şirkete göre genel olarak şarj hızı ve menzilinin, markanın önceki modellerine kıyasla %30’a kadar artması bekleniyor.

BMW yönetim kurulu üyesi Frank Weber yaptığı açıklamada, “Neue Klasse ile şirket tarihindeki en büyük yatırıma giriştik” dedi.

Yeni aracın 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor

CEO Ola Källenius’a göre, Mercedes için Concept CLA Sınıfı, “Mercedes-Benz’de giriş seviyesi araçların tamamen yeni, tamamen elektrikli bir segmentini” temsil ediyor ve daha fazla alıcıya hitap ediyor.

Yeni araçların “sizi tek şarjla Münih’ten Hamburg’a kolaylıkla götürebileceğini” söyledi.

Daha uzun menzil, eski otomobil üreticisinin daha fazla müşteri çekmesine yardımcı olabilir; zira menzil endişesi, tüketicilerin elektrikli araç satın alıp almama konusundaki kararlarında sıklıkla önemli bir faktör olarak gösteriliyor.

Källenius ayrıca Pazar günü bir SUV serisi olan Mercedes’in G sınıfından bahsederken yaklaşmakta olan başka bir araç hakkında da bilgi verdi ve şunu söyledi: “Küçük G elektrikli olacak.” Yeni araç, Tesla’nın aynı zamanda kompakt bir SUV olan Model Y’sine rakip olabilir.

Perşembe günü yayınlanan bir raporda UBS analistleri, şirketin en son modellerinin ön izlemesini aldıklarını ve Mercedes’in önümüzdeki iki ila üç yıldaki ürün hattı konusunda “güçlü bir şekilde güvende” hissettiklerini söyledi.

Analistler, bir başka cesaret verici işaret olarak, şirket yönetiminin yeni EV’lerin gazla çalışan muadilleriyle “aynı karlılığa ulaşacağından” emin olduklarını belirttiklerini ekledi.

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir