İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Dünya Bankası, Türkiye’nin Riskini 35 Milyar Dolara Çıkarmak İçin Görüşmelerde Bulunuyor!

Dünya Bankası, Türkiye’nin Riskini 35 Milyar Dolara Çıkarmak İçin Görüşmelerde Bulunuyor!

Ekaterina Usmanova İstanbul

Dünya Bankası, Türkiye’nin Riskini 35 Milyar Dolara Çıkarmak İçin Görüşmelerde Bulunuyor!

Dünya Bankası, Türkiye’nin Riskini 35 Milyar Dolara Çıkarmak İçin Görüşmelerde Bulunuyor!

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan kaynaklara göre Dünya Bankası(IMF), Orta Doğu’nun petrol dışı en büyük ekonomisinin istikrara kavuşturulmasına yardımcı olmak amacıyla Türkiye‘ye olan riskini potansiyel olarak ikiye katlayarak 35 milyar dolara çıkarmak için ileri görüşmelerde bulunuyor.

Görüşmelerin kamuya açık olmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, görüşmelerin halihazırda uygulanmakta olan 17 milyar dolardan fazla programa ek olarak önümüzdeki üç yıl içindeki projeler için Dünya Bankası’nın 18 milyar dolarlık bir taahhüdünü de içerdiğini söyledi. Kaynaklar, finansmanın hükümete doğrudan kredi vermenin yanı sıra özel sektöre desteği de içereceğini söyledi.

Haberlerin ardından Türk lirası kayıplarını telafi etti ve kredi temerrüt swapları düşerken bankacılık endeksi %4’e kadar yükseldi.

Anlaşma, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yeni göreve başladıkları ekonomi yönetimi için bir güven oyu anlamına gelecek. Haziran ayında göreve atanmalarından bu yana Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında yeniden seçilene kadar yıllardır uyguladığı alışılmadık, ne pahasına olursa olsun büyüme odaklı ekonomi politikalarını geri almaya başladı. Şimşek ve Erkan, kontrolden çıkan enflasyonu dizginlemek ve yaklaşık 1 trilyon dolarlık ekonomiyi daha sürdürülebilir bir yola sokmak için çabalara öncülük ediyor.

Kaynaklar, Dünya Bankası’nın 18 milyar doların üçte ikisinin doğrudan yatırım ve garantiler yoluyla Türkiye’nin özel sektörüne gitmesini beklediğini söyledi. Fonların bir kısmının ticaretin finansmanı için kısa vadeli garantiler sağlamak ve Türk ihracatçılarını desteklemek için kullanılacağını söylediler.

Deprem Yeniden İnşası

Bloomberg’in incelediği taslak belgeden alıntılara göre, şu anda tartışılmakta olan program, Dünya Bankası’nın Türk politika yapıcıların makroekonomik istikrarı yeniden tesis etme çabalarına verdiği desteği vurguluyor. Türk devlet medyasında yer alan haberlere göre, Şimşek ve Erkan, Washington merkezli kredi veren kuruluşun başkanı Ajay Banga ile Temmuz ayında Hindistan’da bir araya geldi.

Yeni gönderilen fonların bir kısmının, 6 Şubat’ta Türkiye’nin güneydoğusunu vuran ve 50.000’den fazla kişinin ölümüne yol açan iki büyük depremden harap olan bölgelerin yeniden inşasına yardım etmek için kullanılması bekleniyor.

Hükümet, hayatta kalanlar için bir yıl içinde yaklaşık 200.000 konut inşa etme sözü verdi ve yeniden inşanın maliyetinin yaklaşık 100 milyar dolar olacağını tahmin etti. Dünya Bankası, yeniden inşa için Türkiye’ye mevcut 17 milyar dolarlık tahsisinin bir parçası olan 910,5 milyon Euro’luk (980 milyon dolar) krediyi şimdiden verdi.

Finansman Açığı

Depremlerin ardından, etkilenen bölgelerdeki ihracatçıların kesintiye uğraması ve çok düşük borçlanma maliyetlerinin ithalatı teşvik etmesi nedeniyle Türkiye’nin cari açığı gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %6’sına yükseldi.

Erdoğan, Temmuz ayında Orta Doğu Körfezi turuna çıktı ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan on milyarlarca dolarlık yatırım vaadiyle geri döndü. Dünya Bankası ile yapılan anlaşma, Erdoğan’ın Körfez petrol devletlerine yaptığı ziyaretten bu yana en büyük dış finansman kaynağı olacak.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: