Araçlar

Xiaomi, İlk Elektrikli Aracının 36 Saatte 120.000 Sipariş Toplamasıyla Apple’dan Tesla’ya Rakip Oluyor

Xiaomi, İlk Elektrikli Aracının 36 Saatte 120.000 Sipariş Toplamasıyla Apple’dan Tesla’ya Rakip Oluyor

Xiaomi, İlk Elektrikli Aracının 36 Saatte 120.000 Sipariş Toplamasıyla Apple’dan Tesla’ya Rakip Oluyor

Bir Xiaomi akıllı telefonunu deneyen herkes, bunun iPhone’a layık bir rakip olduğunu bilir. Şimdi soru şu: Xiaomi, Apple’a gösterdiğinin aynısını Tesla’ya da sunacak mı?

Perşembe günü, Çinli dev ilk elektrikli aracı SU7 sedan’ı piyasaya sürdü. Çin’de tanınmış bir isim olan milyarder kurucu ve CEO Lei Jun, Pekin’deki sunumda şunları söyledi : “Birçok kişi bana Xiaomi SU7’nin kimin için üretildiğini soruyor. Cevabım şu: Tesla Model 3 kullanıcılarının yükseltme zamanı gelmedi mi? “

Çin’e bir başka zengin rakibin girmesi, Elon Musk’un otomobil üreticisi için zor bir zamanda geldi. Geçtiğimiz hafta Bloomberg, Tesla’nın Çin’deki yoğun rekabet ve yavaş büyüme nedeniyle Şangay fabrikasındaki EV üretimini azalttığını bildirdi. Tesla’nın piyasa değeri bu yıl yaklaşık %30 düştü ve bu da şirketi Musk’un reklam yapmama mantrasını bir kenara atmaya teşvik etti. Tesla ayrıca, kendisini birkaç ay önce dünyanın en çok elektrikli araç satıcısı olarak tahtından indiren Çin’in Warren Buffett destekli BYD’siyle de rekabetle karşı karşıya.

Elbette Tesla lider bir elektrikli araç üreticisi olarak kendisini zaten kanıtlamış durumda, Xiaomi ise bu alanda yeni.

Lei Perşembe günü şunları söyledi : “Bu arabayı geliştirmekle geçirdiğim üç yıl içinde en büyük farkındalığım, araba üretmenin son derece zor olduğuydu. Apple gibi bir dev bile bundan vazgeçti.”

Şubat ayında Lei, Apple’ın EV projesini sonlandırmasına yanıt verdi ve karar karşısında ” şok olduğunu” söyledi. Girişimci olmak için birincil ilham kaynağı olarak Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’u gösterdi.

Akıllı TV’ler ve ev aletleri de üreten Xiaomi, Çin’de Apple benzeri popülerliğe sahip.

Elektrikli araçlara büyük bahis

Lei Perşembe günü, başlangıçta yalnızca Çin’de satışa sunulan SU7’nin teknik özelliklerin %90’ında Tesla Model 3’ü geride bıraktığını, Xiaomi’nin geri kalanını yakalamak için birkaç yıla daha ihtiyacı olduğunu iddia etti. Kendisi, Model 3’ün 606 kilometreye karşılık sedanın minimum 700 kilometre (yaklaşık 435 mil) sürüş menziline sahip olduğunu söyledi. Temel model, Çin’deki Model 3’ten daha ucuza, 30.000 doların altında bir fiyatla satılacak.

Lei, şirketinin şimdilik sattığı her araçtan zarar edeceğini itiraf etti. Aralık ayında o söz konusu Xiaomi’nin, otomobil üreticilerinin genellikle yeni bir modele taahhüt ettiği iş gücü ve yatırımın 10 katını harcayacağı belirtiliyor. Ama o katma Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Xiaomi’nin önümüzdeki beş yıl içinde şiddetli rekabetle baş edebilecek yeterli nakit rezervi var.”

Lei’nin rekabetçi EV pazarına girerek doğru kararı mı verdiğini yoksa Apple’ın yaptığı gibi yön değiştirmesi mi gerektiğini zaman gösterecek. Bir zamanlar değeri milyarlarca dolar olan çok sayıda EV girişimi şimdi mücadele ediyoruz.

Danışmanlık şirketi Sino Auto Insights’ın kurucusu Tu Le, “Risk, EV alanına çok fazla odaklanmaları ve onları oraya getiren sektörlere ve ürünlere odaklanmalarını kaybetmeleridir” dedi söylenmiş Reuters.

Ancak Xiaomi bir güçlü başlangıç En azından şirketin SU7 için 36 saat içinde 120.000 kesin sipariş aldığını bildirmesi, bu yılki üretim kapasitesinin tükendiği anlamına geliyor.

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir