Limak Yatırımın İşleri

Limak Yatırımın Havalimanı İşleri

Ekonomi ve Para

Limak Yatırımın Havalimanı İşleri yazımızda Limak şirketinin birçok farklı ülkede yapmış olduğu havalimanı projeleri hakkında bilgi, inşaat işleri sayesinde ülkeye kazandırılan dövizler ve 3.havalimanının son durumunu yazdık.

Limak Yatırımın Dünyadaki İnşaat ve Havalimanı İşleri

Limak Yatırım, 10 farklı ülkede yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’dir. Özellikle havaalanı ve yol yapımında birbirinden büyük projeleri hayata geçirerek Türk müteahhitliğin zirvesini oluşturmuştur. Geçtiğimiz 7 Aralık’ta Senegal Havalimanının açılışı yapılmıştır. Yarım kalan Senegal Havalimanını Limak Yatırım devralarak bitirmiştir. 20 yıl boyunca işletmesi Limak şirketine ait olacaktır. Limak ayrıca Rusya’da Rostov Havalimanını inşa etmiştir. Rostov Havalimanının da açılışı Aralık ayında yapılacaktır. Kuveyt Havalimanını yapma işini de Limak Yatırım almıştır. 4.3 milyar dolarlık bir iş alınmıştır. Türk müteahhittin tek kalemde aldığı en büyük iş olarak kayıtlara geçmiştir. 6 yılda bitirilmesi planlanan havalimanını 4 yılda bitirmeyi hedeflemektedirler.

Limak Yatırım işlerini yaparken hızlı ve kaliteli yapmayı amaç edinmiştir. 41 yıllık geçmişlerinde tüm projeleri bu esaslar üzerine kurmuşlardır. Bunlar haricinde Priştina’da havalimanı yapmışlar ve işletmektedirler. Moldova’da yaşam merkezi yapma çalışmaları da bulunmaktadır. Limak Yatırım Balkanlara yatırımda ciddi ilerlemeler kaydetmiştir. Doğu Avrupa ve Balkanlar Limak şirketinin ana hedef yatırımları arasındadır. Ukrayna’da mini metro inşaatına başlamışlardır. Mısır’da havalimanının terminal 2 bölgesi Limak tarafından yapılmış ve işletmesi kendilerine aittir.

Limak Yatırımın Başkanı Nihat Özdemir
Nihat Özdemir

Yurt Dışında Yapılan İnşaat İşlerinin Ülkeye Döviz Kazandırması

Dünyadaki tüm havalimanı projelerini takip etmektedirler. Türk firmaları inşaatta dünya üzerinde iyi bir isme sahipler ve en büyük rakipleri Çinlilerdir. Çinliler tüm ürünlerde herkesin en büyük rakibi olarak belirmektedir. Çinlilerden daha iyi inşaat yaptığımız için tercih edilme sebebi olarak Türk müteahhit firmaları seçilmektedir. Çinliler daha hızlı ve ucuz yapabilmektedir, fakat bizim yatırımcıları inşaatları daha kaliteli yapmaktadır. Ülkemize döviz ve iş gücü kazandırmada yurt dışında yapılan bu tür inşaat işleri çok önemlidir. Kuveyt Havalimanını yapmak için anlaşılan 4.3 milyar Dolar ülkemize gelecektir ve tüm malzemeler ülkemizden Kuveyt’e gidecektir. Kuveyt’te bu tür malzemeler bulunmamaktadır.

Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma

3. Havalimanı Projesi

İstanbul’da bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları kapasitelerinin çok üzerinde yolcuyu ağırlamaktadır. Türk Hava Yollarının hızlı büyümesi ve İstanbul’un cazip bir şehir olması nedeniyle bu havalimanları uçuşların sıklığına yetişememektedir. 3. Havalimanın yapıldığı yerde eski maden ocakları bulunmaktaydı. Uluslararası standartlarda çevre raporu hazırlanarak yapılmıştır. 3. Havalimanını Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı yapmaktadır. Havalimanının şuanda %80’i tamamlanmış durumdadır. 2018 yılında açılması planlanıyor.

Resmi web site: www.limak.com.tr

Limak Yatırımın Havalimanı İşleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir