ABD’de Yeni Konut İnşaatı Ağustos’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye Düştü

ABD’de Yeni Konut İnşaatı Ağustos’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye Düştü

ABD’de Yeni Konut İnşaatı Ağustos’tan Bu Yana En Düşük Seviyeye Düştü

Faiz oranlarındaki dengelenmenin yerini konut talebindeki durgunluğa ve inşaatçılar arasında ihtiyatlılığa bırakmasıyla ABD’de yeni konut inşaatları geçen ay yavaşladı.

Salı günü yayınlanan hükümet verilerine göre, konut başlangıçları Mart ayında %14,7 düşüşle yıllık bazda 1,32 milyon ile Ağustos ayından bu yana en düşük orana geriledi. Bu rakam, Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı anketteki tüm tahminlerden daha zayıftı.

Gelecekteki inşaatlara işaret eden inşaat izinleri Mart ayında 1,46 milyona geriledi. Hem başlangıçlar hem de izinler Şubat ayında daha yüksek düzeyde revize edildi.

Tek aileli ev inşaatı yaklaşık üç yılın en sert düşüşünü yaşarken, çok aileli ev inşaatının hızı da salgının başlangıcından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Her ikisinin de izinleri düştü.

Son aylarda inşaatı hızlandırdıktan sonra inşaatçılar biraz nefes alıyor olabilir. Satılık yeni ev stoku 2008’den bu yana en yüksek seviyesine yakın.

Konut başlangıç ​​raporu, inşaat halindeki müstakil evlerin sayısının Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını, dolayısıyla inşaatçıların daha fazla ev inşa etmek istemeyebileceğini gösterdi. Benzer şekilde tamamlanma oranlarının düşmesi inşaatçıların mevcut projelere odaklandıklarının sinyalini verdi.

Rakamlar, ülkenin konut piyasasındaki toparlanmasında bir kusur olduğunu gösteriyor. Mortgage oranları büyük ölçüde yüzde 7 civarında sabitlendi ve potansiyel alıcılar ve satıcılar bunu yeni normal olarak kabul etmeye yavaş yavaş başlıyor.

İnşaatçılar arasında da benzer bir görüş var; bir endüstri grubu metriği Nisan ayında dengelendi ve bu durum, alıcıların konut kredisi faiz oranlarının yönünü ölçmeye çalışırken yaşadığı tereddütleri gösteriyor. Enflasyon ve istihdam piyasasına ilişkin son dönemdeki sağlam okumalar göz önüne alındığında, yatırımcılar Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmeye yakın olduğu konusunda umutlu değiller.

Ekonomistler, önümüzdeki günlerde Mart ayında açıklanacak yeni ve mevcut ev satışlarıyla birlikte konut piyasasına daha kapsamlı bir bakış atacaklar.

Kaynak: bloomberg

Yorum yapın