Ekonomi ve ParaHaber

Küresel Hisseler, Ilımlı ABD TÜFE’sinin Ardından Değer Kazandı, Dolar İse Düştü

Küresel Hisseler, Ilımlı ABD TÜFE’sinin Ardından Değer Kazandı, Dolar İse Düştü

Küresel Hisseler, Ilımlı ABD TÜFE’sinin Ardından Değer Kazandı, Dolar İse Düştü

Temmuz ABD tüketici fiyat enflasyonundaki ılımlı artışın Federal Rezerv’in faiz artırım döngüsünün sonuna geldiği görüşünü desteklemesinin ardından Perşembe günü küresel hisse senetleri ve altın yükselirken dolar gevşedi.

Çalışma Bakanlığı, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) geçen ay %0,2 arttığını ve yıllık oranı Haziran’daki %3’ten %3,2’ye çıkardığını söyledi. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, manşet TÜFE’nin %3,3’e yükselmesini bekliyorlardı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE’nin hızı, bir önceki aya göre %4,8’den Temmuz’da %4,7’ye geriledi.

Tüketici fiyat artışları, Haziran 2022’deki %9,1’lik zirveden yavaşladı ve şu anda Fed’in %2’lik enflasyon hedefine yakın.

Ameriprise Financial Services’in baş ekonomisti Russell Price, “Bugünkü rapor, yüksek enerji fiyatları nedeniyle manşette artış olmasına rağmen enflasyonun yavaşlamaya devam etmesi nedeniyle Fed’in muhtemelen Eylül’deki duraklamasını sürdüreceği fikrini desteklemeli” dedi. Troy, Michigan’da Inc.

“Diğer tüm bileşenler, doğru yönde daha geniş bir eğilim gösteriyor.”

Ana Wall Street hisse senedi endeksleri, büyük Alman, Fransız, İtalyan ve İspanyol endeksleri gibi sıçradı. Hazine getirileri, Fed’in faiz artırımlarını bitirdiğine dair bahisler arttıkça altın fiyatları üzerindeki baskıyı kaldırarak gevşedi.

Hirtle Callaghan & Co’nun yatırımdan sorumlu başkan yardımcısı Brad Conger, Ağustos ayı işsizlik ve TÜFE raporlarının Fed’in Eylül sonundaki bir sonraki politika toplantısından önce çıkacağını, ancak şu anda yürüyüşe ara verilmesi çağrısında bulunan güvercinlerin üstün göründüğünü söyledi. Conshohocken, Pensilvanya’da.

Haziran toplantısında FOMC arasında açıkça fikir ayrılığı vardı ve güvercinler ‘durup ne kadar yeni veri elde edebileceğimize bir bakalım’ dedi. “Bekleyelim görelim pekiştirildi. Güvercinler kazanıyor.”

MSCI’nin dünya çapındaki hisse senedi performansı göstergesi %0,67 artarken, pan-Avrupa STOXX 600 endeksi %0,78 arttı

Wall Street’te Dow Jones Endeksi %0,72, S&P 500 %0,69 ve Nasdaq Composite %0,75 yükseldi.

Döviz piyasası da haberler üzerine hareket etti, ABD para biriminin altı para birimi karşısında bir ölçüsü olan dolar endeksi, kayıpları 101.76’ya kadar çıkardı ve en son %0.18 düşüşle 102.30 idi. Euro %0.36 artışla 1.1013$ oldu.

Hazine ve Avrupa tahvil getirileri düştü, ABD 10 yıllık gösterge 1,7 baz puan yükselerek %4,024’e yükseldi ve 1 Ağustos’tan bu yana çoğunlukla üzerinde işlem gördüğü %4,0 tabanının altına indi.

Euro bölgesinin ölçütü olan Almanya’nın 10 yıllık getirisi, daha önceki kazançlarını azalttı ve en son 3,4 baz puan artışla %2,500’deydi.

ÇİN SIKINTILARI

Asya borsaları, Çin’in deflasyona sürüklenmesi ve ABD’nin Çin’de bilgisayar çipleri gibi hassas teknolojilere yatırım yasağı ilan etmesi nedeniyle bir gecede iki haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Conger, “Pasif yatırımlar veya kamu hisse senetlerine ve Çin’e yapılan yatırımlar yasaklanmayacak gibi görünüyor” dedi.

“Rahat bir nefes aldık çünkü ABD’li küresel yatırımcılar kesinlikle kendi kriterlerine aykırı bir yürütme emriyle uğraşmak istemediler” dedi.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi pek değişmedi ve art arda ikinci bir haftalık kayıpları kaydedecek gibi görünüyordu. Bir teknoloji alt endeksi iki aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Çarşamba günkü Çin verileri, tüketici fiyatları seviyesinde deflasyon ve Temmuz ayında fabrika kapı fiyatları için daha fazla düşüş göstererek, pandemi sonrası toparlanmanın sıçrayan doğasına ilişkin endişeleri şiddetlendiriyor.

Çin, Japonya’nın Ağustos 2021’deki son negatif manşet TÜFE okumasından bu yana tüketici fiyatlarında yıllık bazda düşüş bildiren ilk G20 ekonomisi oldu.

National Australia Bank’ın kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Pekin bir deflasyon tuzağı ihtimalinden kaçınmak istiyorsa, daha fazla mali desteğe ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor” dedi.

Petrol fiyatları, Fed’in daha fazla faiz artırımına gideceğine dair spekülasyonların azalması ve OPEC’in petrol talebi görünümüne ilişkin olumlu tutumunu sürdürmesi ile Brent ham petrolünün Ocak ayının en yüksek seviyelerine yakın seyretmesiyle istikrar kazandı.

ABD ham petrolü %0,89 düşerek varil başına 83,65$’a ve Brent %0,57 düşerek 87,05$’a geriledi.

Küresel Hisseler, Ilımlı ABD TÜFE’sinin Ardından Değer Kazandı, Dolar İse Düştü-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir