Anasayfa » Ekonomi ve Para » JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Dünyanın ABD’nin Yüzde 7 Faiz Oranına Hazır Olmayabileceğini Söyledi!

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Dünyanın ABD’nin Yüzde 7 Faiz Oranına Hazır Olmayabileceğini Söyledi!

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Dünyanın ABD’nin Yüzde 7 Faiz Oranına Hazır Olmayabileceğini Söyledi!

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Dünyanın ABD’nin Yüzde 7 Faiz Oranına Hazır Olmayabileceğini Söyledi!

Yatırım bankacılığı devi JPMorgan’ın (JPM) CEO’su Jamie Dimon, Bloomberg’in Salı günü bildirdiğine göre küresel ekonomi, ABD faiz oranının stagflasyonla birlikte yüzde 7‘ye kadar yükselmesi şeklindeki en kötü senaryoyla yüzleşmeye hazır olmayabilir.

ABD Merkez Bankası (Fed), Mart 2022’den bu yana enflasyonu kontrol altına almak için gösterge borçlanma maliyetini 525 baz puan artırarak %5,25-%5,5 aralığına yükseltti. Sözde likidite sıkılaştırma döngüsü, geçen yılki kripto piyasası çöküşünün kısmen sorumlusuydu.

Dimon’a göre Fed, ısrarcı enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırmaya devam etmek zorunda kalabilir ve borçlanma maliyetlerinde yaklaşan artışlar muhtemelen küresel ekonomiye daha fazla zarar verecek.

Dimon, Times of India’a verdiği bir röportaj sırasında, “Sıfırdan %2’ye çıkmak neredeyse hiç artış değildi. Sıfırdan %5’e çıkmak bazı insanları hazırlıksız yakaladı, ancak hiç kimse %5’i olasılık alanının dışına çıkaramazdı.” dedi. “Dünyanın yüzde 7’ye hazır olup olmadığından emin değilim.”

Dimon, “Daha düşük hacimlere ve daha yüksek oranlara sahip olacaklarsa, sistemde stres oluşacaktır” diye ekledi.

Stagflasyon veya kalıcı yüksek enflasyon ve işsizlikle birlikte %7’lik oranlar, ABD ekonomisinin resesyona girme riskini artıracaktır; bu, teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklar için istenmeyen bir sonuçtur. Ayrıca sıkılaştırmanın devam etmesi, halihazırda yüksek olan ABD Hazine tahvili getirilerinin onlarca yılın en yüksek seviyelerine yükselmesine neden olabilir. Tahviller şimdiden 2009’dan bu yana en çekici görünüyor ve sermayenin riskli yatırımlardan çekilmesi tehdidini taşıyor.

Dimon’un yorumları, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün zirveye ulaştığı yönündeki yaygın görüşle çelişiyor. Merkez bankası borçlanma maliyetlerini daha uzun süre yüksek tutma niyetinde olduğunu söyledi.

Kaynak: coindesk

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir