İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Fed’in Güvercin Tutumunun Ardından ABD Doları Karşısında Toparlanıyor

Altın, Fed’in Güvercin Tutumunun Ardından ABD Doları Karşısında Toparlanıyor

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, Fed’in Güvercin Tutumunun Ardından ABD Doları Karşısında Toparlanıyor

Altın, Fed’in Güvercin Tutumunun Ardından ABD Doları Karşısında Toparlanıyor

Altın fiyatları, piyasaların Fed’in geçen haftaki güvercin dönüşünün ardından politika rotasını belirlemek için bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verilerini beklemesiyle, zayıf dolar ve tahvil getirileriyle desteklenerek Pazartesi günü yükseldi.

Spot altın GMT 12:20 itibarıyla %0,3 artışla ons başına 2.023,19 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,1 artışla 2.037,10 dolara yükseldi.

“Hafta başında zayıflayan ABD doları, altının Cuma günkü düşüşlerin bir kısmını telafi etmesine yardımcı oluyor.” dedi Exinity Baş Piyasa Analisti Han Tan.

“Fed 2024’te beklenen faiz indirimlerini gerçekleştirebildiği sürece spot altın kendisini muazzam bir şekilde desteklenen bir ortamda bulacaktır; Külçe boğaları için ne kadar erken olursa o kadar iyi.”

Fed, geçtiğimiz hafta para politikasında son iki yıldır uyguladığı tarihi sıkılaştırmanın artık sona erdiğinin sinyalini vermiş ve faiz oranlarını sabit tutmuştu.

Ancak New York Fed Başkanı John Williams, “şu anda gerçekten faiz indirimlerinden bahsetmiyoruz” diyerek, piyasanın faiz indirimlerine ilişkin artan beklentilerine karşı çıktı. Fed’de bunun “erken” olduğunu ekledi. onlar hakkında spekülasyon yapmak.

CME FedWatch aracına göre piyasalar Fed’in Mart ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık %70 olarak fiyatlıyor.

Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri Temmuz ayından bu yana en düşük seviyelerine yakın seyrederken, dolar da düşüş yaşadı. [ABD/][USD/]

Düşük tahvil getirileri ve faiz oranları, faiz getirmeyen altın tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Yatırımcılar şimdi Cuma günü yayınlanacak Kasım ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi raporu da dahil olmak üzere bir dizi ABD ekonomik verisini bekliyor.

“ABD PCE deflatörlerinin Noel haftasonundan önce gelmesi bekleniyor, bu da enflasyonu düşürme eğilimine bağlı kalacak, bu da Fed’in 2024’teki faiz indirimlerine yönelik bahisleri tamponlayacak, bu da muhtemelen bu arada altın fiyatlarına daha fazla destek anlamına gelecektir.” Tan ekledi.

Spot gümüş %0,4 artışla ons başına 23,92 dolara yükselirken, platin %1,1 artışla 950,10 dolara yükseldi. Paladyum %1,2 artışla 1.186,73 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir