İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » 2022’de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Belirlendi

2022’de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Belirlendi

Vienna Austria

2022’de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Belirlendi

2022’de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Sıralaması

Daha iyi bir yaşam mı arıyorsunuz? Pusulayı batıya, özellikle Batı Avrupa ve Batı Kanada‘ya çevirmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu iki bölgedeki şehirler, Ekonomik İstihbarat Birimi’nin yıllık Küresel Yaşanabilirlik Endeksi’nde bu yılın en yaşanabilir ilk beş şehrini oluşturuyor. Anket, sıralama sisteminde beş kategoriyi dikkate alıyor: İstikrar, kültür ve çevre, sağlık, altyapı ve eğitim.

Dünyanın Yüzölçümü En Büyük Ülkeler Kanada

5. Vancouver, Kanada

Kanada bu listeye beş şehirden ikisi ile hakim. Ülkenin en büyük ve en çeşitli şehirlerinden biri olan Vancouver, her şeye sahiptir: dağlar, Pasifik Okyanusu, çeşitli bir yemek ortamı. Ve dağlardan bahsettik mi?

Vancouver hem doğaseverleri hem de şehirlileri memnun eden ender şehirlerden biridir.

Vancouver Ekonomik Komisyonu, şehri Kuzey Amerika’nın en hızlı büyüyen düşük karbonlu ekonomilerinden biri olarak tanımlıyor. Pandemi yoluyla bazı aksiliklerle karşılaştı, ancak inşaat, teknoloji, dijital eğlence ve yeşil ekonominin öncülüğünde yerel ekonomik büyüme geri dönmeye başladı.

Enflasyon bir endişe olsa da. Vancouver’ın Mayıs ayındaki enflasyon oranı, ülkenin tamamından yüzde yarım daha fazla arttı – %7,7’ye kıyasla %8,2.

Yine de komisyon iyimserliğini koruyor ve Vancouver’ın işsizlik oranının 2021 ve 2022’nin çoğu için ülkenin dört ana şehri arasında şimdiye kadarki en düşük oran olduğunu belirtti.

2022'de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Calgary Kanada

4. Calgary, Kanada

Cow Town’u tanımanın zamanı geldi. Rocky Dağları’nın eteğindeki bu orta büyüklükteki Kanada şehri artık sadece kovboylar için değil.

Kanada’nın Vancouver, Toronto ve Montreal gibi büyük metropolleri kadar uluslararası alanda tanınmayan Calgary, kültürü, tarihi ve yakınlardaki Banff gibi doğa harikalarıyla sizi şaşırtacak.

WorldAtlas’a göre, aynı zamanda yaklaşık 333 gün güneş alan Kanada’nın en güneşli şehri.

Calgary’nin GSYİH’sının bu yılın geri kalanında ülkenin geri kalanından daha hızlı bir oranda büyümesi bekleniyor – %5,5’e ulaşma beklentileriyle, ülkenin genel olarak beklenen %3,8’lik büyümesini sudan savuşturma.

Ve istihdamın hem Alberta eyaletinde hem de Calgary’de pandemi öncesi beş yıllık tarihsel ortalama büyüme oranının üzerinde bir oranda artması bekleniyor.

Ancak, şehir geçen yıl enflasyondan çok etkilendi. Mayıs ayında, Calgary’nin enflasyon incelemesi, şehrin oranının %8,0’a ulaştığını gösterdi – o ay için Kanada’nın ortalama %7,1’inden biraz daha yüksek. Hemen hemen tüm kategoriler fiyat artışlarına işaret ediyor – çocuk kıyafetleri ve eğlence amaçlı esrar (Kanada’da yasal olan) hariç.

2022'de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Zürih İsviçre

3. Zürih, İsviçre

İsviçre sakinleri tarafsız değil – en azından Zürih’te yaşamanın ne kadar harika olduğu konusunda. Ve baskıcı enflasyondan kaçmak için İsviçre’ye kaçmayı umuyorsanız, başka yere bakmamalısınız.

Reuters’in daha önceki bir makalesinde belirttiği gibi, İsviçre “enflasyonun geride bıraktığı ülke”. Dünyanın geri kalanı (ve özellikle Avrupa) kavurucu enflasyonla boğuşurken, İsviçre Mayıs ayında %2,9’luk mütevazı bir orana ulaştı.

Ancak, fiyatların Zürih’te zaten oldukça pahalı olduğunu unutmayın – New York’u düşünün, ancak biraz daha ucuz kira ile. Ve NYC gibi bu şehir de alışveriş, müze ve galerileri, gece hayatı ve muhteşem manzaraları ile tanınır.

Finans sektörü, Zürih’in servetinin yaklaşık üçte birini ve yerel işlerinin dörtte birini oluşturan iş sektörüne hakim olurken, yaşam bilimleri, bilgi ve iletişim teknolojisi, temiz teknoloji ve yaratıcı endüstriler de Zürih’in ekonomik merkez olarak haritaya yerleştirilmesine katkıda bulunuyor.

Bunun da ötesinde kent, sakinlerine adil maaş ve avantajlı sosyal haklar, esnek çalışma modelleri ve kadın erkek eşitliği gibi ilerici çalışma koşulları sunmakla övünüyor.

Ve bu sizi etkilemiyorsa, burada her zaman çok güzel çikolata ve peynir bulmaktadır.

2022'de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Kopenhag Danimarka

2. Kopenhag, Danimarka

Danimarka eyaletinde çürük bir şey yok. Dondurma, çavdar ekmeği ve sosisli sandviçleri seviyorsanız – evet, sosisli – Kopenhag tam size göre. Kraliçe Margrethe II’nin bile zaman zaman bir Pølser’e (sosisli sandviç) katıldığı bilinmektedir.

Elbette, Danimarka’da kış zor olabilir, ancak Danimarkalıların mumlar, sıcak kazaklar ve iyi arkadaşlarla karakterize edilen rahat ve konforlu yaşam tarzı olan Hygge kavramını icat ettiğini unutmayın. Artı: hamur işleri.

Danimarka’nın enflasyon oranı Mayıs’ta %7,4’e ulaştı. Buna rağmen, kıtadaki savaşa ve COVID-19’un kalıcı etkilerine rağmen, GSYİH’nın hükümetin 2022 için önceki tahminlerinden %3,4’e kadar daha hızlı yükselmesi bekleniyor.

Ülkenin işsizlik oranı şu anda 13 yılın en düşük seviyesinde. Ancak sıkı bir işgücü piyasası, çok çeşitli becerilere sahip yeni sakinler için bolca yer olduğu anlamına gelir.

Bunun da ötesinde, Danimarka’nın nüfusu yaşlı tarafta – yani ülkeyi ayakta tutmak için yakında yeni gelenlerin akınına ihtiyacı olacak.

Vienna Austria

1. Viyana, Avusturya – 2022’de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Zirve

Billy Joel’in de dediği gibi, Viyana sizi bekliyor. Joel’e ilham veren şehir, halk arasında müziğin şehri olarak da bilinir: Viyana, hem Beethoven hem de Mozart’a ev sahipliği yapmıştır ve şimdi Viyana Filarmoni ve Viyana Çocuk Korosu’na ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda uygun fiyatlı konut, düşük suç oranları ve sakinler için genellikle temiz ve yeşil alanlara sahiptir.

Bu listedeki diğer şehirlerin çoğu gibi, Avusturya da bu yıl kendi enflasyon sorunlarıyla karşı karşıya kaldı ve Mayıs ayında yıllık oranı %7,7’ye yükseldi. Ve Avrupa’daki diğer birçok ülke gibi, analistlerin ülkenin ekonomik toparlanmasının bir kısmını yavaşlatacağını tahmin ettiği Ukrayna savaşından da etkilendi.

Yine de Avusturyalılar kaderlerinden oldukça memnunlar. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) istatistiklerine göre, 15 ila 64 yaş arasındaki Avusturyalıların %72’si bir işe sahipken, bu oran ABD’de %67’dir.

Ve yaşamla ilgili genel memnuniyetlerini 0’dan 10’a kadar derecelendirmeleri istendiğinde, Avusturyalılar ona ortalama 7.2 not verdi – bu da ortalama 6.7 olarak derecelendirilen ABD’ye göre hafif bir avantaj sağladı.

2022’de Dünyanın En Yaşanabilir 5 Şehri Belirlendi-Kaynak: moneywise.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir