Ekonomi ve Para

Altının Yükselişini Doğru Tahmin Eden Analist Yeni Fiyat Hedefini Açıkladı

Altının Yükselişini Doğru Tahmin Eden Analist Yeni Fiyat Hedefini Açıkladı

Altının Yükselişini Doğru Tahmin Eden Analist Yeni Fiyat Hedefini Açıkladı

Altın fiyatları, yatırımcıları 2023’te inişli çıkışlı bir yolculuğa çıkardı; yılın ilk dokuz ayında inişli çıkışlı bir seyir izledi. Ardından altın yükselişe geçti ve Ekim ayının en düşük seviyelerinden tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru bir çizgi çizdi.

 Geçtiğimiz sonbahardan bu yana yaşanan yükseliş, yapışkan enflasyon nedeniyle daha güçlü bir doların değerli metale olan talebi kıracağı ve fiziksel altınla desteklenen en büyük ETF olan SPDR Gold Shares borsa yatırım fonunun (GLD  ) oluşmasına neden olacağı endişesi göz önüne alındığında birçok yatırımcıyı şaşırttı. oyalanmak.

Düztaban olarak yakalanmayan analistlerden biri de TheStreet Pro’dan Bruce Kamich’ti. 10 Ekim’de yatırımcılara “Altının 8 yıllık döngüsü dip yapıyor” dedi.

Kâr dostu öngörüsü, altın meraklılarının bundan sonra altın fiyatlarına ne olabileceğine dikkat etmesi gerektiğini öne sürüyor.

Fed faiz oranlarını duraklatma düğmesine bastı

Federal Reserve, enflasyonu ve işsizliği düşük tutacak bir para politikası oluşturmayı amaçlıyor.

Enflasyon, Kovid karantinaları sırasında işsizliği azaltmaya yönelik kolay para politikaları nedeniyle 2022’de yükseldi. Ever Given’in Süveyş Kanalı’nda karaya oturması sırasında yaşanan küresel tedarik zinciri kesintisi de işe yaramadı ve fiyatların fırlamasına neden oldu.

Buna karşılık küresel merkez bankaları, Volcker’in 1980’lerde enflasyona karşı savaş ilan etmesinden bu yana en şahin politikayı uygulamaya koydu. Fed Fon Oranının sıfırdan yüzde 5,25’e yükseltilmesi, dolar cinsinden fiyatlanan altın için büyük bir olumsuzluk yarattı.

Orandaki artış enflasyonu başarılı bir şekilde düşürdü ve ortak bir enflasyon ölçüsü olan Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) Haziran 2022’deki %9’un üzerindeki zirveden Şubat 2024’te yaklaşık %3,2’ye yükseltti.

Sonuç olarak, Fed artık oranları artırma konusunda eskisi kadar baskı altında değil, bu da ABD Dolarının geri çekilmesine ve altının yükselmesine neden oluyor.

Enflasyonun Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşıp ulaşmayacağı ya da ne zaman ulaşacağı belli değil. Bununla birlikte, şu ana kadar kaydedilen ilerleme, Fed’in kenara çekilmesine yol açtı ve daha da önemlisi, Fed’in Aralık ayındaki Ekonomik Projeksiyon Özeti, faiz oranlarının 2024 sonuna kadar üç kez düşürülebileceğini öne sürüyor.

Altın fiyat grafiği yeni bir hedefi ortaya koyuyor

Bruce Kamich, 50 yılı aşkın süredir teknik analiz kullanarak altın gibi emtiaları analiz ediyor, bu nedenle boğa ve ayı piyasalarından payına düşenden fazlasını gördü.

Momentum da dahil olmak üzere fiyat, hacim ve teknik analiz göstergelerini değerlendirme deneyimi, altının Ekim ayında dip göreceğine dair doğru tahminde bulunmasını sağladı.

Artık altın fiyatları önemli ölçüde tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmiş olduğundan Kamich yakın zamanda SPDR Gold ETF’nin grafiklerini yeniden değerlendirdi . Yükselişini sürdürüyor.

“Günlük işlem hacmi histogramı son günlerde hacimde bir artış olduğunu gösteriyor. Günlük Denge Hacmi (OBV) çizgisi Şubat ayının ortasından bu yana güç gösteriyor ve yükseliş için yeni bir yüksek seviye oluşturmaya hazırlanıyor. Trendi takip eden trend Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD) osilatörü sıfır çizgisinin üzerinde yükseliş yönünde bir hizada” diye yazdı Kamich Mart ayında.

Dengedeki hacim aslında yukarı eksi aşağı gün hacmidir. MACD bir momentum göstergesidir.

SPDR Gold Shares ETF’si 27 Mart’ta 203 dolardan kapandı ve daha yüksek fiyatlar gelebilir. Haftalık nokta ve şekil grafiğini kullanan Kamich, ETF için 271 dolarlık fiyat hedefini hesapladı.

Yine de koşmak için daha fazla alana sahip olabilir.

Kamich, “Yüzde değişimleri ve beş kutulu ters filtreyi kullanarak haftalık fiyat verilerini kullandım” dedi. “Bu, 299$ civarında bir fiyat hedefi olduğunu gösteriyor. Buna 300$ diyelim. Yuvarlak sayılar bazen mıknatıs olabilir.”

ABD ekonomisi 2024’te altın stoklarını destekleyebilir

Federal Reserve, gayri safi yurt içi hasılanın veya GSYH’nin 2023’teki %2,5’ten 2024’te %2,1 büyüyeceğini tahmin ediyor. Ayrıca işsizliğin düşük kalsa da 2023’teki %3,6’dan %4’e çıkması bekleniyor.

Yavaşlayan ekonomi ve artan işsizlik, özellikle başkanlık seçim yılının belirsizliği göz önüne alındığında, gelecek yılı zorlu hale getirebilir.

Eğer öyleyse, altın daha düşük bir dolardan ve güvenli bir kaçıştan faydalanabilir. Perspektif açısından, SPDR Gold Shares ETF’si, küresel ekonomilerin sağlamlaştığı ve Büyük Durgunluk’tan çıktığı 2008 ile 2011 yılları arasında iki katından fazla arttı. Altın fiyatları, Federal Rezerv’in 2019’da faiz indirimine başlaması ve 2020’de küresel ekonominin Kovid nedeniyle altüst olmasıyla da iyi performans gösterdi.

Eğer altın, Kamich’in geçen Ekim ayında öne sürdüğü gibi “8 yılın” en düşük seviyesini gördüyse, faiz indirimleri ve yatırımcı belirsizliği altın stoklarının yükselmesine yardımcı olabilir.

Kamich, 2024’ün en iyi fikirleri olarak altın madenciliği hisselerini seçti. Nokta ve rakam grafiklerine göre Harmony Gold’un  ( HMY )  10 dolara yükselebileceğini düşünüyor. Ayrıca Osisko Altın Telif Ücretleri ( OR ) için de 12$’lık bir hedef belirledi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Altının Yükselişini Doğru Tahmin Eden Analist Yeni Fiyat Hedefini Açıkladı-Kaynak: thestreet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir