Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Kripto Memleri Bitcoin ETF Çılgınlığının Ardından Yüksek Vitese Geri Dönüyor

Kripto Memleri Bitcoin ETF Çılgınlığının Ardından Yüksek Vitese Geri Dönüyor

Bitcoin ve Ethereum

Kripto Memleri Bitcoin ETF Çılgınlığının Ardından Yüksek Vitese Geri Dönüyor

Kripto Memleri Bitcoin ETF Çılgınlığının Ardından Yüksek Vitese Geri Dönüyor

Kripto meraklılarının dijital varlıklardan daha çok sevdiği bir şey varsa o da memlerdir. Kripto tabanlı mem çılgınlığı geçen hafta Bitcoin‘in toparlanmasıyla birlikte yeni bir ivme kazandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan borsa yatırım fonlarına yetki vereceğine dair artan beklentiler, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimini son iki hafta içinde %25’ten fazla artışla Çarşamba günü yaklaşık 35.000 $‘a yükseltti – son 18 ayın en yüksek seviyesi. Sektörün son zamanlardaki sıkıntılarının hatırlatıcıları devam etse de bu yükseliş boğalara biraz umut veriyor. Daha geçen hafta Sam Bankman-Fried, kripto borsası FTX’in çöküşünden kaynaklanan suçlamalara karşı kendi savunmasında yer aldı. Suçsuz olduğunu iddia etti.

Pepe Coin (PEPE) gibi memecoinler Bitcoin ile birlikte yükselişe geçti. Kripto piyasası takipçisi CoinGecko’nun verilerine göre, 2000’li yılların başından beri ortalıkta dolaşan yeşil antropomorfik kurbağanın internet meme’ine dayanan kripto para, Cuma günü bir önceki haftaya göre %77 arttı. Veri takipçisi CoinMarketCap’e göre, bu yıl piyasaya sürülen Pepe Coin, mayıs ayında 1 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine yükseldi, ardından gidişatı tersine çevirdi ve takip eden günlerde %60’tan fazla düşüş yaşadı.

Crypto is Macro Now haber bülteninin yazarı Noelle Acheson, “Ayı piyasası, özellikle piyasa değeri açısından meme aktivitesini yavaşlattı, ancak yine de oldukça canlı kaldı” dedi. “Artık duyarlılık daha güvenli hale geldiğinden meme tokenleri, kripto yatırımının YOLO tarafını daha da eğlenceli bir şekilde temsil edecek.”

Baby Yoda’dan Bob Ross’a kadar memler, ilk başlangıcından beri kripto para birimi alanının bir parçasıydı ve 2013’te memecoin olarak bilinen dijital tokenlar olarak ticarete başladılar

Veri sağlayıcısı CoinMarketCap.com’a göre, genellikle ilk memecoin olarak anılan Dogecoin’in değeri 2021’de 50 milyar dolara kadar çıktı. Dogecoin, Elon Musk’un madeni paraya dayalı meme’leri tweetleyerek Shiba Inu gibi diğer köpek temalı memecoin’lere ilham vermesiyle yıldızlığa yükseldi. Artık neredeyse hiçbir değeri olmayanlardan piyasa değeri 100 milyon dolar veya daha fazla olanlara kadar değişen yüzlerce memecoin var.

Acheson, “Kripto paranın ciddi olmadığına, eski sistemlere güvenilmeyeceğine, geleceğin belirsiz olduğuna ve sorumluların yozlaşmış olduğuna inanan isyancıları cezbediyor, bu yüzden eğlenebilirler” dedi.

Bu, memecoinlerin genel piyasa hissiyatıyla uyumlu olduğu ilk sefer değil. Kovid-19 salgını sırasında en popüler memlerden biri olan “para yazıcısı brrr’a gidiyor”, Federal Rezerv’in nasıl sonsuz miktarda dolar “bastığını” ve bunun, sınırlı bir miktara sahip olan Bitcoin’in değerini nasıl artırdığını anlatıyordu. jetonlardan. Bu memin ölümü Ekim 2022’de gerçekleşti ve ortalama yatırımcının dijital varlığın sınırlı miktarda olup olmadığına pek aldırış etmedi.

Acheson, “Bu tokenlerin temel değer eksikliğine gözlerimizi devirebiliriz, ancak bence bu göz ardı ediliyor, sonuçta piyasa karar veriyor” dedi. “Meme tokenleri parasal değeri olan kültürel ifadelerdir ve kripto pazarında her zaman bir dereceye kadar istekli katılım olacaktır.”

Kaynak: bloomberg

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir