İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Önümüzdeki On Yılda Bitcoin’e Ne Olacak?

Önümüzdeki On Yılda Bitcoin’e Ne Olacak?

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi ve Yatırımı

Önümüzdeki On Yılda Bitcoin‘e Ne Olacak?

Önümüzdeki On Yılda Bitcoin’e Ne Olacak?

Bitcoin on yıldan fazla bir süre önce dünyaya tanıtıldığında, bunun finans ekosisteminde bir devrim olması gerekiyordu. Ancak bu devrim henüz neredeyse gerçekleşmedi. Kripto para biriminin çalkantılı ilk on yılına skandallar, yanlış adımlar ve vahşi fiyat dalgalanmaları damgasını vurdu. Kasım 2021’de neredeyse 69.000$ gibi rekor bir yüksek fiyata ulaşan BTC, Kasım 2022’nin sonunda %75 düşerek yaklaşık 17.200$’a geriledi. Ancak yatırımcılar ve kripto para birimi meraklıları, geleceğine ilişkin iyimserliklerini ikiye katladı. Bu nedenle, önümüzdeki on yıl Bitcoin ve daha geniş anlamda kripto para birimleri için çok önemli olabilir.

Bitcoin Yatırımı Güvenli mi?

Ödün Verilmiş Bir Vizyon 

Mucidi Satoshi Nakamoto’nun 31 Ekim 2008’de yayınlanan ufuk açıcı bir makalesinde ortaya koyduğu gibi, Bitcoin, hükümet ve merkez bankası kontrolündeki fiat para birimlerine sınırsız ve merkezi olmayan bir alternatif olmayı amaçlıyordu. Bitcoin ağı içindeki bir işlemle ilgili fikir birliği, üçüncü taraf arabuluculara bağlı değildir. Bunun yerine, bir işlemi doğrulamak ve doğrulamak için blok zincir (elektronik defterlere sahip eşler arası bir sistem ağı) yardımıyla elde edilir.

Nakamoto, arabuluculuğun kaldırılması ve eşler arası bir ağ ile değiştirilmesi konusundaki savunmasını açıklamak için “Arabuluculuğun maliyeti, işlem maliyetlerini artırır, minimum pratik işlem boyutunu sınırlar ve küçük ve geçici işlemler olasılığını ortadan kaldırır” diye yazdı.

Ancak on dört yıl sonra, bu orijinal vizyondan taviz verilmiş görünüyor. Ademi merkeziyetçilik yerini merkezileşmeye bırakmıştır. Bitcoin balinalarının veya büyük miktarda kripto para birimine sahip olan yatırımcıların piyasalardaki fiyatını kontrol ettiği söyleniyor. Madencilik yoluyla para basmanın demokratikleştirilmesi, büyük madencilik çiftliklerinin verimliliği için feda edildi. Bitcoin’in teknolojisi, uzun bir fork ve altcoin geçmişiyle sonuçlanan ölçekleme sorunlarından etkilenmiştir.

Ancak bu olumsuzluklar, kripto için gelişen ve canlı bir ekosistemin büyümesiyle dengeleniyor. On yıl önce var olmayan kripto para piyasası, Aralık 2022 itibariyle yaklaşık 853 milyar dolar değerinde.

Bitcoin’in çıkışından bu yana yaklaşık 22.000 kripto para birimi oluşturuldu ve borsalarda alınıp satılıyor. Blockchain, günlük bir kelime haline geldi ve karmaşık sorunlara bir çözüm olarak lanse ediliyor. İlk tereddütten sonra, kurumsal yatırımcılar da bir yatırım biçimi olarak kripto varlıklara yöneliyorlar.

El Salvador, 9 Haziran 2021’de Bitcoin yasal ihalesini yaptı. Bunu yapan ilk ülke. Kripto para birimi, işletmenin kabul edebileceği herhangi bir işlem için kullanılabilir. ABD doları, El Salvador’un birincil para birimi olmaya devam ediyor.

Bitcoin Sanal Para Nedir

Önümüzdeki On Yılı Değerlendirmek

Önümüzdeki on yıl, Bitcoin’in evrimi için önemli bir öneme sahip olabilir. Finansal ekosistemdeki devrimler bir yana, Bitcoin ekosisteminde yatırımcıların yakından ilgilenmesi gereken birkaç alan var. 

Şu anda, kripto para birimi, bir değer deposu ve günlük işlemler için bir araç olma arasında dengeleniyor. Japonya gibi dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bunu mallar için geçerli bir ödeme şekli olarak ilan etse de, kurumsal yatırımcılar harekete geçmeye ve fiyatlarındaki dalgalanmadan kâr etmeye hevesli.

Ancak ölçeklendirme ve güvenlikle ilgili sorunlar, her iki olayın da gerçekleşmesini engelledi. Bir ödeme şirketi olan Rambus’ta CTO olan Chakib Bouda, “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin önceki yıllardaki en büyük başarısızlıkları güvenlikle ilgili olabilir” dedi. Bouda, bilgisayar korsanları tarafından borsalardan çalınan milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden bahsediyor. Ona göre, güvenli bir Bitcoin ekosistemi, yaygın bir şekilde benimsenmesine yol açacaktır. “10 yıl içinde Bitcoin’in ana akım haline gelmesini ve oldukça farklı bir itibara sahip olmasını bekliyoruz” dedi.

Bitcoin’in bir ödeme mekanizması olarak yaygınlaştırılması (veya bu nedenle, bir varlık sınıfı olarak artan çekiciliği), ekosisteminde teknolojik iyileştirmeler olmadan gerçekleşmeyecektir. Uygulanabilir bir yatırım varlığı veya ödeme şekli olarak kabul edilebilmesi için, Bitcoin’in blok zincirinin kısa bir süre içinde milyonlarca işlemi gerçekleştirebilmesi gerekir. Lightning Network gibi birçok teknoloji, operasyonlarında ölçek vaat ediyor. Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold dahil olmak üzere Bitcoin blok zincirinin sert çatallarının bir sonucu olarak oluşan yeni kripto para birimleri, daha fazla işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için ekosistemin parametrelerini ayarlamayı amaçlamaktadır.

Bitcoin’in blok zincirindeki iyileştirmelerin yanı sıra, Ripple’ın CTO’su David Schwartz, 2018’de Bitcoin’i Ford’un Model T’si ile karşılaştırdı – Önümüzdeki On Yılda Bitcoin’e Ne Olacak?

Otomobil üreticisi, ulaşımda bir devrimin habercisi oldu ve otoyollardan benzin istasyonlarına kadar bütün bir ekosistem, otomobile hizmet etmek için gelişti. Kapsamlı medya kapsamı sayesinde, bir ekosistemin başlangıcı son birkaç yılda şimdiden kök salmıştır.

Mevzuat buna ayak uydurmak için geliştikçe, ekosistemin genişlemesi muhtemeldir. Schwartz, önümüzdeki on yılın “İnternet’in bilgi alışverişini dönüştürdüğü şekilde değer alışverişini dönüştürecek düşük maliyetli, yüksek hızlı ödemelerde bir patlama getireceğini” tahmin ediyor.

2021’de, Bitcoin fiyatı yaklaşık 40.000 $’a düşmeden önce neredeyse 70.000 $’ı vurdu ve 2022, Bitcoin fiyatlarının 15.599 $’a kadar düşmesiyle daha da kötüydü. Ancak büyük bankalar, Goldman Sachs’ın kripto ticaret masasını yeniden açması ve BNY Mellon’un dijital para birimleri için saklama hizmetleri açmasıyla kripto para birimini dikkate almaya devam ediyor.

Citi, Bitcoin’in uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi olabileceğini söyledi. Bu, hem PayPal hem de Tesla’nın 2021’in başlarında kripto para birimine yatırım yapmasıyla gerçekleşti. Tesla, Bitcoin’de 1,5 milyar dolar satın alırken, PayPal kripto saklama kuruluşu Curv’ü satın almak için teklif verdi. Citi, Bitcoin’in geleceğinin hala çok belirsiz olduğunu, ancak ana akım kabulün zirvesinde olduğunu kaydetti. Citi, kurumsal yatırımcı ilgisinin kripto para birimine olan geniş ilgiyi artırdığını, ancak saklama, güvenlik ve sermaye verimliliği ile ilgili konuların hala dijital varlık için olumsuz olduğunu belirtti.

Önümüzdeki On Yılda Bitcoin’e Ne Olacak?-Kaynak: investopedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir