Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Orta Doğu Riskleri ve Fed’e Odaklanılmasıyla 2000 Dolar Yakınlarında Seyrediyor

Altın Orta Doğu Riskleri ve Fed’e Odaklanılmasıyla 2000 Dolar Yakınlarında Seyrediyor

Altın Yatırımı

Altın Orta Doğu Riskleri ve Fed’e Odaklanılmasıyla 2000 Dolar Yakınlarında Seyrediyor

Altın Orta Doğu Riskleri ve Fed’e Odaklanılmasıyla 2000 Dolar Yakınlarında Seyrediyor

Altın fiyatları Pazartesi günü Orta Doğu‘daki çatışmaların ortasında güvenli liman talebinin desteğiyle kilit psikolojik 2.000 dolar seviyesinin yakınında seyrederken, piyasa katılımcıları bu haftaki ABD Merkez Bankası politika toplantısını sabırsızlıkla bekliyorlardı.

Kitco Metals’ta Kıdemli analist Jim Wyckoff, “Orta Doğu’daki çatışma altın ve gümüş piyasalarının altında bir zemin tutuyor. Ben altın konusunda iyimser olmaya devam ediyorum, çatışma iyileşmeden önce daha da kötüleşecek, altın yakın vadede tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabilir” dedi.

Spot altın, TSİ 09:35’te (1335 GMT) %0,4 düşüşle ons başına 1.998,39 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %0,5 artışla 2.008,10 dolara yükseldi.

Yatırımcıların güvenli liman külçe altına akın etmesiyle spot altın fiyatları Cuma günü ons başına 2.009,29 dolara ulaşarak Mayıs ortasından bu yana ilk kez 2.000 dolar seviyesini aştı.

İsrail birlikleri ve tankları Gazze’nin kuzeydeki ana şehrine doğudan ve batıdan saldırdı.

StoneX analisti Rhona O’Connell, bir notunda altının güçlendiğini ve jeopolitiğe bağlı olarak daha fazla kazanç için bir temel oluşturduğunu söyledi.

Yatırımcılar aynı zamanda ABD merkez bankasının Çarşamba günü açıklanacak politika kararını da izliyor. Fed’in faiz oranlarını değiştirmemesi yaygın olarak beklenirken, odak noktası Başkan Jerome Powell’ın yorumu olacak.

Wyckoff, “Fed şahin bir tutum takınırsa altından hafif olumsuz bir tepki göreceğiz” dedi.

Her ne kadar altın enflasyona karşı bir koruma olarak görülse de, yüksek faiz oranları verimsiz külçenin çekiciliğini köreltiyor.

Spot gümüş %1,6 artışla 23,52 dolara yükseldi.

Heraeus analistleri bir notta “Gümüş güneş enerjisi talebi AB’deki durgunluk nedeniyle gölgelenebilir” diye yazdı.

“Gümüş fiyatı normalde resesyonlarda altının yönünü takip etse de tüccarlar güvenli liman altını ve daha düşük büyüme dönemlerinde daha fazla endüstriyel gümüşü dengelerken genellikle altını tercih ediyor. Sonuç olarak gümüş fiyatının altından daha düşük performans göstermesi bekleniyor.”

Platin %2,5 artışla 926,31 dolara, paladyum ise %2,1 artışla 1.145,95 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir