Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Kripto Borsası Binance, Rakip FTX’i Satın Almak İçin Bir Anlaşmadan Uzaklaştı

Kripto Borsası Binance, Rakip FTX’i Satın Almak İçin Bir Anlaşmadan Uzaklaştı

Kripto Borsası Binance, Rakip FTX’i Satın Almak İçin Bir Anlaşmadan Uzaklaştı

Çarşamba günü çıkan haberlere göre, kripto borsası Binance, rakip FTX’i satın almak için bir anlaşmadan uzaklaştı. Binance, Sam Bankman-Fried tarafından kurulan borsadaki sorunlar “kontrolümüz veya yardım etme yeteneğimiz dışında” dedi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, FTX’in “önemli bir likidite sıkışıklığı” ortasında yardım istediğini söyledi.

Binance, Sam Bankman-Fried tarafından kurulan rakip kripto borsasını çevreleyen sorunların üstesinden gelemediği için Çarşamba günü FTX satın alma planlarından çekildi.

Binance yaptığı açıklamada, “Kurumsal durum tespitinin yanı sıra yanlış kullanılan müşteri fonları ve iddia edilen ABD ajans soruşturmalarıyla ilgili en son haber raporlarının bir sonucu olarak, FTX.com’un potansiyel satın alımını takip etmemeye karar verdik” dedi.

Binance, “Başlangıçta, umudumuz FTX müşterilerinin likidite sağlamasına destek olabilmekti, ancak sorunlar bizim kontrolümüz veya yardım etme yeteneğimiz dışında” dedi.

Coindesk Çarşamba günü erken saatlerde Binance’in FTX’in dahili verilerini ve kredi taahhütlerini inceledikten sonra anlaşmayı bozacağını bildirdi.

Gelişmeler, sadece bir gün öncesinden çarpıcı bir gidişata işaret etti.

Binance’in CEO’su ve kurucu ortağı Changpeng Zhao Salı günü yaptığı açıklamada, FTX’in şirketinden “önemli bir likidite sıkışıklığı” ortasında yardım istediğini söyledi. Binance, satın alma için bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu kapsamında FTX üzerinde gerekli özeni gösteriyordu; bu, FTX’in 32 milyar dolarlık bir değerleme gerçekleştirmesinden bir yıldan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Binance ile bir anlaşma yapmadan önce FTX, diğer büyük borsalar Coinbase ve OKX’ten yardım istedi ancak Coindesk raporuna göre geri çevrildi.

Kripto para yatırımcıları, FTX, kripto para birimi borsası ve bir kripto ticaret şirketi olan Alameda Research’e bölünmüş olan Bankman-Fried tarafından yönetilen dijital varlıklar imparatorluğu FTX’i çevreleyen gelişmeleri yakından izliyor.

Alameda’nın bilançosunda FTX’in yerel tokeni FTT’ye yoğun maruz kalma raporlarının ardından geçen hafta bulaşma korkuları artmaya başladı. FTT Çarşamba günü %50 düşüşle 2.76$’a düştü, ancak seansın en düşük seviyelerindeydi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir