Anasayfa » Ekonomi ve Para » ABD’nin Devasa Borç Yığını Tahvil Piyasasındaki Çöküşü Körüklüyor

ABD’nin Devasa Borç Yığını Tahvil Piyasasındaki Çöküşü Körüklüyor

Ülkelerin Marka Değerleri 2021 Joe Biden

ABD‘nin Devasa Borç Yığını Tahvil Piyasasındaki Çöküşü Körüklüyor

ABD’nin Devasa Borç Yığını Tahvil Piyasasındaki Çöküşü Körüklüyor

  • ABD’nin artan borç yükü Wall Street’te endişelere yol açıyor.
  • Ülke, dünya çapında borç/GSYİH oranı %100’ü aşan 21 ülkeden biri.
  • Kamu maliyesindeki bozulmaya ilişkin endişeler, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Hazine tahvili fiyatlarında yaşanan düşüşe katkıda bulundu.

Bu ay ABD piyasalarını sarsan Hazine tahvili rotası, yatırımcıları hükümetin giderek artan borçlarına odaklanmaya zorluyor.

Amerika’nın borçluluğundaki hızlı artış, yatırımcılar için 2023’te endişelere yol açtı; Başkan Joe Biden ve dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin federal borçlanma limitini artırmak için 11. saat anlaşmasına aracılık etmesi sayesinde yasa yapıcılar Haziran ayında feci bir temerrütten kıl payı kurtuldu.

Şimdi, Wall Street’in en tanınmış isimlerinden bazıları, tedbirsiz politika oluşturma olarak gördükleri şeyi engellemek amacıyla sabit getirili varlıkları elden çıkaran sözde ” tahvil kanunsuzlarının ” Hazine’deki erimeyi körüklemeye yardımcı olduğu olasılığını gündeme getiriyor. Gösterge tahvil getirileri 16 yılın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Bu dört grafik ABD’nin devasa borç yükünün neden bir endişe kaynağı olduğunu ve bunun halihazırda piyasaları nasıl etkilediğini gösteriyor.

ABD’nin borç dağı büyümeye devam ediyor

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana hükümet, harcama programlarını finanse etmek için giderek daha fazla borç aldı.

Hazine Bakanlığı’nın tarihi verilerine göre , ulusal borç Haziran 1946’da 300 milyar doların altındayken Eylül 2023’te şaşırtıcı bir şekilde 33 trilyon dolara yükseldi; bu da ABD’nin yükümlülüklerinin şu anda Çin, Japon, Almanya, Hindistan ve Britanya ekonomilerinin toplamından çok daha büyük olduğu anlamına geliyor.

Ekonomistlere göre, Reagan-Bush dönemi vergi kesintileri, Hazine tahvili piyasasının büyüklüğündeki büyük artış ve Irak’ın işgali ve 2008 mali krizi gibi parlama noktalarının tümü, borçlardaki büyük artışa katkıda bulundu.

Hükümetin giderek artan geri ödeme yükümlülükleri, Florida Valisi Ron DeSantis ve Temsilci Matt Gaetz gibi yüksek profilli, aşırı sağcı Cumhuriyetçilerin May’in borç tavanı konusunda uzlaşmasına karşı konuşmaları ve Biden yönetiminin öğrencisine karşı çıkmaları nedeniyle Washington’da da bir bölünmeye yol açtı. -kredi yardım çabaları.

ABD’nin borcunun GSYH’ye oranı önemli bir eşiği geçti

Geçtiğimiz birkaç on yılda artan sadece en yüksek borç miktarı değil.

Ülkenin ekonomik durumuyla ölçülen Uluslararası Para Fonu, ABD ekonomisinin genel büyüklüğüne göre açık düzeyi borcun GSYH’ye oranı verilerine göre 2000 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde artış gösterdi ve ilk kez 2019’da %100’ü geçti.

Bu eşik, bir ülkenin bütçe açığının genel büyümeyi olumsuz etkileyeceği konusunda endişelenmeye başlaması gerekebileceği noktayı işaret ediyor. Capital Group ekonomisti Darrell Spence.

“Ödenmemiş borçlar GSYH’nin %100’ünü aştığında anında sorunlar yaşanacak mı? Muhtemelen hayır… Bununla birlikte, ABD borç dinamikleri dikkat gerektiren bir şekilde gelişiyor.” diye yazdı. Araştırma notu Geçen hafta, daha fazla borç almanın hükümeti vergileri artırmaya zorlayabileceği, daha fazla tahvil satışını körükleyebileceği ve daha yüksek faiz oranlarına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

IMF verilerine göre ABD, dünya çapında bütçe açığının toplam GSYİH’yi aştığı 21 ülkeden biri. Yunanistan, Sri Lanka ve savaştan zarar görmüş Sudan.

Bu arada ABD’nin borç/GSYİH oranı da son yirmi yılda çoğu G7 ekonomisinden daha hızlı arttı. İtalya ve Japonya, hükümetleri toplam GSYİH’larına oranla daha fazla borcu olan grubun yegane iki üyesidir.

‘Tahvil kanunsuzları’ Hazine piyasasındaki erimeyi körüklüyor olabilir

Bunlardan herhangi birinin gerçekten önemli olup olmadığı konusunda hala devam eden bir tartışma var.

Bazıları için ABD hükümeti, ekonominin dünyanın en büyük ve en büyük ekonomisi statüsü tarafından korunacağının bilincinde olarak, istediği kadar borç almaya devam edebilir. Dolar’nin küresel rezerv para birimi olma konumu.

Ancak son birkaç haftadaki olaylar, yatırımcıların ABD’nin borçlarını her zaman ödeyeceğine olan inancının zayıfladığını gösteriyor.

Hazine tahvillerinin fiyatı bir yılda düştü piyasa tarihindeki en kötü bozgunlar, getirileri gönderiyorum 10 yıllık notlar Ve 30 yıllık tahviller 2007’den bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıktı.

Yatırımcıların Fed’in enflasyonu düşürmek amacıyla borçlanma maliyetlerini 2024 yılına kadar yüksek tutacağı korkusu satışlara neden oldu; çünkü faiz oranları yükseldiğinde tahvillerin düşük riskli ancak sabit getirileri daha az iştah açıcı hale geliyor.

Ancak Wall Street’teki bazıları piyasadaki erimenin aynı zamanda tahvil kanunsuzları, yani Kongre’yi borçlanma alışkanlıklarını düzeltmeye teşvik etmek amacıyla Hazine fiyatlarını düşürmeye çalışan eylemci tüccarlar tarafından da yönlendirildiğine inanıyor.

“O zamandan beri Devlet borcu düşürüldü 1 Ağustos’ta insanlar bütçe açığı sorununa odaklanıyordu.” deneyimli analist Ed Yardeni 1980’lerde kanunsuzlar terimini icat eden kişi Eylül ayında şunları söyledi.

“Sanırım gerçek bir sorunla karşı karşıya kalacağız ve dostlarım, yani bono kanun koyucularının, politikacıları bütçe açığının uzun vadeli görünümünü azaltmak konusunda daha temel bir şeyler yapmamız gerektiğine ikna etmek için yürürlüğe girmesi gerekebilir. ” ekledi.

PIMCO’nun kurucu ortağı Fatura Brüt Varlık sınıfının ticaretinden milyarlarca dolar kazanan sözde “tahvil kralı” da kanun dışı hipotezi destekliyor ve bu ayın başlarında bir grup perakende tüccarın muhtemelen piyasayı esir aldığını ve getirileri %5’e doğru yönlendirdiğini söylüyor.

Eğer borç piyasanın bu kadar sıkıntılı bir döneme girmesine katkıda bulunuyorsa, bu yatırımcıların endişelenmesi gerektiğinin bir işaretidir ve bütçe açığının artması bekleniyor. Yılda trilyonlarca dolar artmaya devam ediyor. Wall Street’in yakın zamanda endişelenmeyi bırakmasını beklemeyin.

ABD’nin Devasa Borç Yığını Tahvil Piyasasındaki Çöküşü Körüklüyor-Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir