Kan Şekerinin Dengelenmesi Hakkında

Kan Şekerinin Dengelenmesi

Sağlık Yaşam

Kan Şekerinin Dengelenmesi yazımızda kan şekerinin dengelenmesinin ne derecede önemli olduğu, kan şekeri aralığının kaç olması gerektiği, beynin ihtiyacı olan şekerin nasıl alınması gerektiği ve kan şekerini düşürmenin yollarını yazdık.

Kan Şekerinin Dengelenmesi

Kan şekerini dengelemek vücudun işleyişi bakımından çok önemlidir. Şekerin çoğuda azıda zararlıdır. İnsan bedeni sürekli çalışan bir makine olduğu için sürekli olarak enerji ihtiyacı duyar. Bu ihtiyacı da şekerden karşılar. İnsülin hormonu bu şekeri ortaya çıkartır. Vücut şeker bulamaz ise yağ, protein gibi maddelerden şeker üreterek vücut için gerekli olan enerjiyi üretmektedir. Vücudun mutlaka enerji üretmesi gerekir yoksa vücut hareketsiz kalır ve ölür. Bunun tam tersi olan aşırı şeker tüketimi vücuda fazla enerji girmesine neden olur ve vücudun işleyişini bozar. Bu şeker alımının dengede olması gerekir. Kan şekeri aralığı 85-105 arasıdır. Eskiden 80-120 aralığındaydı. Bu aralık sağlıklı bir kan şekeri olduğuna işarettir. Bu aralık dışında kalan kan şekeri yüksek veya düşüktür. Kan şekerine baktırırken açlık kan şekeri ile açlık insüline de baktırmak gerekiyor. İleride şeker hastası olur muyum diye endişe ediyorsanız tokluk şekerinize de baktırabilirsiniz.

Çocuklarda Görülen Eşya Çalma

Beynin İhtiyacı Şeker

Şeker sistemi özellikle beynin çalışması için gereklidir. Şeker düştüğü zaman beyin fonksiyonlarını yerine getiremez. Şeker yükseldiği zaman beyinde arıza yavaş ilerler fakat şeker düştüğü zaman etkisini hızlı gösterir. Beyin şeker olmadan çalışamaz. Kişi gün içinde hiç şeker yemezse, günlük olarak tükettiği gıdaların içerisinde olan maddelerden alacağı şekerler yeterli olacaktır. Beyin, insülin hormunu devreye girmeden şekeri kullanan tek organdır.

Kan şekeri hafiften düşmeye başlarsa kişide yorgunluk, halsizlik, kafayı toplayamama, esneme, dalgınlık, konsantrasyon eksikliği gibi durumlar oluşur. Ani şeker düşmelerinde beyin kendini koruma altına almak için kişiyi bayıltır ve şeker gelmesini bekler. Bu işlem beyin sağlığı açısından gereklidir. Zamanın şeker yüklemesi yapılmaz ise kişi komaya girip ölebilir. Şekerin enerji olduğunu ve vücudumuz için çok önemli olduğunu unutmamalıyız. Günümüzde çok fazla doğal olmayan şeker kullanıldığı için farklı farklı hipoglisemi hastaları türemiştir. Düşük kan şekeri durumu olan hipoglisemi, insanların yaşamını olumsuz etkilemektedir. Şeker, vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. Bu enerjiyi damarlarda oluşan şekerden almaktayız, dışarıdan alınan şeker ile değildir. Ağız yoluyla aldığınız her şeker sizi daha çok hipoglisemi hastası yapar.

Aşırı Unutkanlıkta Yapılması Gerekenler Nelerdir

Kan Şekerini Düşürmenin Yolu

Kan şekerinin dengelenmesi için tam gıdalı besinler tüketmek gerekir. Meyvenin kendisini yemek gerekir. İşlenmiş şekerli ürünlerden olabildiğince uzak durmalıyız. Karbonhidrat kaynaklarını dikkatli kullanmak gerekir. Tam tahıllı ekmekler tüketin. Eskiler hangi ekmeği yiyorsa bizimde o ekmekten yememiz gerekiyor. İnsülin hormonunu zorlayan besinler şeker ve undur. Bunları ne kadar az alırsanız o kadar vücudunuz rahat eder. İnsülini korumak için bol bol yürüyüş yapın. Günlük ortalama 7500 adım yürümelisiniz.

Kan Şekerinin Dengelenmesi-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir