İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Burgazada Seyahati

Burgazada Seyahati

Burgazada Seyahati Blog

Burgazada Seyahati yazımızda Burgazada’nın genel özelliklerini, tarihi yapısını, binalarını, önemli yerlerini ve gezilebilecek alanlarını yazdık.

Burgazada Seyahati

Burgazada, Burgaz Adası ve Burgaz olarak da geçmektedir. Prens adalarının büyüklük olarak üçüncüsüdür. Kınalıada’dan büyüktür. Eski çağlarda güvenli liman anlamı taşıyan isimler verilmiştir. Yuvarlak bir şekli vardır ve Bayrak tepesi vardır. Ada yaklaşık olarak 2 km kadardır. Adaya ilk yerleşenler yazarlar ve sanatçılar olmuştur. Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler ada da evler yaptırarak buralara taşınmışlardır. Adanın her yerine ağaçlar ve çiçekler ekerek adayı güzelleştirmişlerdir. Ege kısımlarına tatile gidemeyenler İstanbul yakınlarda ki Burgazada’ya giderek Ege özlemini bir nebze olsun giderebilirler. İstanbul’a çok yakın olması ve şehirden bu kadar izole bir halde kalması, Burgazada’yı cazip bir tatil adası haline getirmiştir. Yazları çok kalabalık oluyor ona da katlanmak zorundasınız. Plajlarında güzelce yüzüp, çay kahve yudumlayacağınız oldukça güzel bir yerdir. Yarım gününüzü ayırmanız bu aktivite için yeterli olacaktır.

Kalpazankaya ve Çamakya plajlarında rahatlıkla temiz denize girebilirsiniz. Sait Faik Abasıyanık müzesi bu adada bulunmaktadır. Usta romancının müzesini gezebilirsiniz. Burgazada’nın olağan üstü bir manzarası ve havası vardır. Karşınızda İstanbul’a bakarken bulunduğunuz yerde huzur ve sakinlik vardır. Adada oldukça fazla bisiklet vardır ve herkes bisiklet kiralayarak adayı turlamaktadır. Fayton eşliğinde de adayı gezebilirsiniz. Ada evlerini kiralayarak konaklama imkanınız vardır. Binaların eski olduğunu hatırlatalım. Çam ormanları ve ahşap evleri Burgazadayı oldukça güzel bir yer haline getirmiştir. Prens adaları içerisinde en sakin ve huzurlu olan adadır.

Burgazada Seyahati Yazısı
Burgazada

Burgazada’da Gezilecek Yerler

Burgazadasının en güzel evlerini görmek isterseniz Gezinti caddesi, Gönüllü caddesi ve Mehtap Sokağı yerlerini ziyaret etmelisiniz. Kınalıada da olduğu gibi Burgazada da kiliseler mevcuttur. Ayios İoanis Rum Ortodoks Kilisesi burada bulunmaktadır. Kısa adıyla Aya Yani Kilisesi 841 yılında inşa edilmiştir. Ada da 19.Yüzyılda yapılmış 2 tane manastır vardır. İlki Aya Yorgi Manastırı diğeri Hristos Manastırı‘dır. Aya Yorgi Manastırı 1999 depreminde çok zarar görmesine karşın 2005 yılında restore edilmiştir. Dünyanın en küçük evlerinden bir tanesi Burgazadada bulunmaktadır. Evin genişliği 2.20 metredir uzunluğu ise 9 metre kadardır. Bu evi binaların arasına sıkışmıştır. 3 katlı olmasına karşın çok küçüktür.

Burgazada Seyahati.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir