İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » JPMorgan, ETF İyimserliğinin Abartıldığını ve Ether’in 2024’te Bitcoin’i Gölgede Bırakabileceğini Söylüyor

JPMorgan, ETF İyimserliğinin Abartıldığını ve Ether’in 2024’te Bitcoin’i Gölgede Bırakabileceğini Söylüyor

Bitcoin ve Ethereum

JPMorgan, ETF İyimserliğinin Abartıldığını ve Ether’in 2024’te Bitcoin‘i Gölgede Bırakabileceğini Söylüyor

JPMorgan, ETF İyimserliğinin Abartıldığını ve Ether’in 2024’te Bitcoin’i Gölgede Bırakabileceğini Söylüyor

Birçok yatırımcı Bitcoin‘in son fiyat artışlarına sevinirken, diğerleri kriptonun ikinci keman olduğunu iddia ediyor, Ether aslında 2024’ün en büyük kazananı olacak.

Kripto Twitter’daki yüksek sesler, Bitcoin’in son dönemdeki yeniden canlanmasıyla birlikte başka bir boğa koşusunun başlayacağını tahmin ederken, JPMorgan analistleri yeni bir rapor yazdı koinin aşırı alımda olduğunu.

Rapor, Bitcoin’in son zamanlardaki olumlu performansının en büyük etkenlerinden birini hedef alıyordu: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun birkaç spot Bitcoin ETF’sini onaylama olasılığı Ocak başında.

Bazıları, BlackRock ve Fidelity gibi TradFi şirketlerinin spot ETF’lerinin onaylanmasının Bitcoin’e milyarlarca dolarlık giriş sağlayacağını tahmin etti, ancak JPMorgan bu iyimserliğin yersiz olduğunu söyledi.

Banka, Avrupa ve Kanada’deki mevcut spot Bitcoin ETF’lerine yönelik zayıf talebi, yatırım aracının kayda değer bir ilgi çekemeyeceğinin kanıtı olarak gösterdi ABD’de spot ETF’ler, taze sermaye getirmek yerine, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), Bitcoin vadeli işlem ETF’leri veya Bitcoin madencilik şirketleri gibi Bitcoin destekli araçlara halihazırda yatırılmış olan sermayeyi kullanacaktır.

Özellikle dünyanın en büyük Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust’nin bir spot ETF olmasına izin verilirse, mevcut yatırımcılar bu fonu alabilirler. kar elde edebilir ve borsada işlem gören fondan 2,7 milyar dolar kadar kesinti yapılabilir. Raporda bunun fiyatlara ciddi zarar verebileceği belirtiliyor.

‘Pazar payını yeniden ele geçirin’

Rapor ayrıca madencilik ödülünü yarı yarıya azaltacak olan Bitcoin yarılanmasının zaten fiyatlandırıldığını ve kripto paraya bazılarının beklediği desteği vermeyeceğini de iddia ediyor.

Öte yandan, JPMorgan raporu, kısmen EIP-4844 veya proto-danksharding olarak adlandırılan temel Ethereum blok zincirinde yakında yapılacak bir yükseltme sayesinde Ether’in 2024’te Bitcoin’den daha iyi performans gösterebileceğini söyledi. Güncellemenin amacı, verimi artırmak ve ağda işlem yürütenlerden alınan gas ücretlerini azaltmaktır.

Analistler, “Gelecek yıl Ethereum’un kendini yeniden kanıtlayacağına ve kripto ekosisteminde pazar payını yeniden ele geçireceğine inanıyoruz” diye yazdı.

Kripto fiyatları son birkaç ayda düşerken, finansman dolarları da arttı kurudu ve bazı risk sermayedarları en büyük kripto bahislerinden bazılarının değerlemelerini çift haneli rakamlara düşürdü. JPMorgan, bu çeyrekte risk sermayesi finansmanında “yeniden canlanma” görüldüğünü ancak bunun hala ön hazırlık niteliğinde olduğunu söyledi.

Yine de analistler, kripto endüstrisindeki risk sermayesi faaliyetlerindeki canlanmanın anlamlı bir fark yaratabileceğini düşünüyor. Rapor şöyle devam etti: “Bu iyileşme 2024’ün ilk çeyreğinde de devam ederse, bu, bize göre Kripto Kışı’nın sonunun habercisi olacak önemli bir gelişmeyi temsil edecektir.”

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir