İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Fed’in Güvercin Duruşuyla Haftalık Kazancına Yöneldi

Altın, Fed’in Güvercin Duruşuyla Haftalık Kazancına Yöneldi

Altın Yatırımı

Altın, Fed’in Güvercin Duruşuyla Haftalık Kazancına Yöneldi

Altın, Fed’in Güvercin Duruşuyla Haftalık Kazancına Yöneldi

Altın fiyatları, Fed’in gelecek yıl borçlanma maliyetlerinin düşeceğini belirtmesinin ardından zayıf ABD doları ve düşük Hazine getirilerinin etkisiyle haftalık yükseliş yolunda ilerliyor.

GMT itibarıyla yüzde 0,2 artışla ons başına 2.040,50 dolara ulaşan spot altın, bu hafta şu ana kadar yüzde 1,9 arttı. ABD altın vadeli işlemleri %0,6 artışla 2.056,40 dolara yükseldi.

“Aralık başındaki erken yükseliş göz önüne alındığında, tüccarlar ve yatırımcıların başka bir yükselişi kaçırma korkusuna kapılma konusunda daha isteksiz olmaları muhtemel,” Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen şöyle konuştu:

“2024’te yeni bir rekora kesinlikle ulaşılabilir.”

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, borçlanma maliyetlerindeki kesintilerin “görüntüye” çıkmasıyla birlikte para politikasındaki sıkılaştırmanın muhtemelen sona erdiğini söyledi. 19 politika yapıcıdan 17’si tarafından onaylanan bir görünüm.

CME FedWatch aracı, piyasaların Mart ayında faiz indirimi olasılığını yaklaşık %75 olarak fiyatladığını gösterdi.

Commerzbank, bir notunda yaklaşan faiz indirimlerinin altının lehine olduğunu belirterek, gelecek yılın ikinci yarısında fiyatların 2.150 dolar olmasını beklediğini belirtti.

ABD’deki düşük faiz oranları getirisi olmayan külçenin cazibesini artırıyor.

Dolar haftalık düşüşe yönelerek altını diğer döviz sahipleri için daha ucuz hale getirirken, gösterge 10 yıllık tahvil getirisi Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine yakın seyrediyor.

Ancak Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası, yakın zamanda faiz indirimi yapılacağı yönündeki bahislere karşı çıktı ve düşük enflasyon beklentilerine rağmen borçlanma maliyetlerinin rekor yüksek seviyelerde kalacağını bir kez daha doğruladı.

Gümüş %0,3 artışla ons başına 24,2 dolara yükselirken, platin %0,4 artışla 961,47 dolara yükseldi. Her iki metal de haftalık kazançlara hazırlanıyor.

Bu arada paladyum %3,6 artışla 1.141,41 dolara yükseldi ve Mart 2022’den bu yana en iyi haftasına doğru ilerledi. Fiyatlar bu ayın başında beş yılın en düşük seviyesine ulaşmıştı.

“(Paladyumdaki) yükseliş, tüm yıl boyunca kısa bir eğilimle paladyumla oynayan fonların kısa pozisyon kapatmasıyla hızlanıyor.” Hansen ekledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir