İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Kanada’da Ev Fiyatları Faiz Sıkışıklığının Ortasında 14 Ayın En Çok Düşüşünü Gerçekleştirdi

Kanada’da Ev Fiyatları Faiz Sıkışıklığının Ortasında 14 Ayın En Çok Düşüşünü Gerçekleştirdi

Kanada'da Ev Fiyatları

Kanada‘da Ev Fiyatları Faiz Sıkışıklığının Ortasında 14 Ayın En Çok Düşüşünü Gerçekleştirdi

Kanada’da Ev Fiyatları Faiz Sıkışıklığının Ortasında 14 Ayın En Çok Düşüşünü Gerçekleştirdi

Kanada’da ev fiyatları, ısrarla yüksek olan borçlanma maliyetlerinin potansiyel alıcıları sıkması nedeniyle bir yıldan uzun sürenin en büyük düşüşünü kaydetti.

Kanada Emlak Birliği’nden Perşembe günü yayınlanan verilere göre, Kanada’da bir evin referans fiyatı Kasım ayında bir ay öncesine göre %1,1 düşüşle Eylül 2022’den bu yana en büyük düşüş ve üst üste üçüncü düşüş oldu. Veriler, gösterge fiyatının şu anda 735.500 Kanada Doları (547.500 ABD Doları) seviyesinde bulunduğunu gösteriyor.

Borçlanma maliyetlerinin yirmi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinde olması, potansiyel alıcıları kenara itti ve daha yüksek ipotek ödemeleriyle mücadele eden mülk sahipleri üzerinde baskı yarattı; ancak çok az rahatlama sinyali geliyor. Kanada Merkez Bankası bu ayın başlarında üst üste üçüncü toplantısında gösterge faiz oranını sabit tuttu ve ihtiyaç duyulması halinde oranların daha da artırılabileceğinin sinyalini verdi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre hem ekonomistler hem de tüccarlar şu anda merkez bankasının gelecek yılın ikinci çeyreğinde faiz oranlarını düşürmeye başlamasını bekliyor.

Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, ipotek faiz oranları hala yüksekken, konut satışları Kasım ayında bir önceki aya göre %0,9 düştü.

Emlak kurulu verilerine göre, yeni ilanlar bu yılın başındaki artışın ardından %1,8 oranında düştü. CREA verilerine göre bu, satış-yeni listeleme oranını Ekim ayındaki %49,4’ten %49,8’e yükseltti; bu oran Nisan ayından bu yana ilk kez arttı. Yine de bu oran piyasanın normalden daha gevşek olduğunu gösteriyor: uzun vadeli ortalaması %55,1.

Bu yılın başlarında daha fazla satıcı evleri piyasaya sürüyordu ancak CREA’nın kıdemli ekonomisti Shaun Cathcart’a göre bu artık geri çekildi.

Cathcart yaptığı açıklamada, “Kabul etmeye istekli oldukları teklifler alamayınca birçoğu da artık istifa etmiş gibi görünüyor, gelecek yıla kadar beklemeye devam ediyorlar” dedi. “Faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgili son beklentilerin, bahar piyasasının düşündüğümüzden biraz daha aktif olabileceğini öne sürdüğü göz önüne alındığında bu muhtemelen iyi bir hamle.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir