İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Jeff Bezos 2023’te Saatte 7,9 Milyon Dolardan Fazla Kazandı

Jeff Bezos 2023’te Saatte 7,9 Milyon Dolardan Fazla Kazandı

Teknoloji Devlerinin Patronları Jeff Bezos

Jeff Bezos 2023’te Saatte 7,9 Milyon Dolardan Fazla Kazandı

Jeff Bezos 2023’te Saatte 7,9 Milyon Dolardan Fazla Kazandı

Fortune’a göre, modern iş dünyasının önemli isimlerinden biri olan Amazon.com Inc. Kurucusu Jeff Bezos‘un net serveti 2023 başında 107 milyar dolardan bir yıl sonra 177 milyar dolara büyük bir artışla 70 milyar dolarlık bir kazanç elde etti. Bu, günde 191.780.822 ABD Doları veya saatte yaklaşık 7.990.868 ABD Doları tutarında bir artışa eşittir.

Bunu perspektife koymak gerekirse Bezos, tipik bir ABD çalışanının ortalama yaşam boyu kazancına eşdeğer ( 2023’te 1,7 milyon dolar ) yaklaşık 0,21 saat veya yaklaşık 12,76 dakika içinde kazanıyor. Başka bir deyişle, ortalama bir çalışanın tüm kariyeri boyunca kazandığı parayı Bezos 13 dakikanın biraz altında bir sürede kazanıyor.

Bezos’un servet artışı esas olarak Amazon hisselerine sahip olmasından kaynaklanıyor. Amazon’un 1997’deki ilk halka arzından bu yana şirket, yalnızca çevrimiçi perakende alanında değil, aynı zamanda Amazon Web Hizmetleri ile bulut bilişim ve dijital akış gibi alanlarda da önemli ölçüde genişledi. Bu genişlemeler Amazon’un hisse senedi fiyatlarını sürekli olarak yukarı iterek Bezos’un net değerini önemli ölçüde etkiledi. 2023 yılında Amazon’un dünya çapındaki perakende e-ticaret satışlarının 746,22 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor ve bu da şirketin e-ticaret sektöründeki hakim konumunu vurguluyor.

Bezos, 2022 mali yılı için toplam 1,7 dolar tazminat aldı. Bu toplam tazminat paketi, ikramiye, hisse senedi opsiyonu veya ödüllendirilmiş hisse olmadan 81.840 dolarlık taban maaşı içeriyordu. Geriye kalan 1,6 milyon dolar diğer tazminat türlerinden geldi. Bezos’un taban maaşı 1998’den bu yana değişmedi.

Yıllar geçtikçe Bezos, yaklaşık 27 milyar dolar değerinde Amazon hissesi sattı; buna 2010 yılındaki 793 milyon dolar değerindeki 6 milyon hissenin kayda değer satışı da dahil.

Bezos, Amazon dışında yatırımlarını da çeşitlendirdi

Uzay otelleri ve eğlence parkları inşa etmek gibi iddialı hedefleri olan özel bir uzay uçuşu şirketi olan Blue Origin Enterprises’ı kurdu. Ayrıca 2013 yılında The Washington Post’u satın aldı ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli diğer girişimlere yatırım yaptı: Arrived Homes, bireylerin kiralık mülklere 100 $ gibi düşük bir fiyata yatırım yapmalarına olanak tanıyan bir şirket.

Yatırımları yeni gelişen teknolojilerden geleneksel medyaya kadar uzanıyor ve tanımlama ve bunlardan faydalanma yeteneğini gösteriyor. Çeşitli iş fırsatları. Bu çeşitli yatırım yaklaşımı, yalnızca finansal varlıklarını piyasa dalgalanmalarına karşı korumakla kalmıyor, aynı zamanda onu birçok öncü sektörde ön sıralarda konumlandırıyor.

Net servetiyle karşılaştırıldığında hayırseverlik bağışlarının nispeten düşük olduğu yönündeki eleştirilere rağmen Bezos, hayırseverlik katkılarını artırmaya başladı. 2020 yılında iklim değişikliğiyle mücadele için Bezos Dünya Fonu’na 10 milyar dolar ayırdı ve eğitim ve evsizlik gibi çeşitli amaçlara bağışta bulundu.

Bezos’un finansal başarıları ulaşılamayacak gibi görünse de, bunlar vizyonun, yenilikçiliğin ve kararlılığın gücünün bir kanıtıdır. Hikayesi umut ve ilham veriyor, insanlara adanmışlık ve stratejik düşünmeyle önemli başarıların mümkün olduğunu hatırlatıyor.

Kaynak: benzinga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir