İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları, ABD Dolarının Değer Kaybetmesi ve Fed Toplantısının Yaklaşmasıyla Güçleniyor!

Altın Fiyatları, ABD Dolarının Değer Kaybetmesi ve Fed Toplantısının Yaklaşmasıyla Güçleniyor!

Altın Yatırımı

Altın Fiyatları, ABD Dolarının Değer Kaybetmesi ve Fed Toplantısının Yaklaşmasıyla Güçleniyor!

Altın Fiyatları, ABD Dolarının Değer Kaybetmesi ve Fed Toplantısının Yaklaşmasıyla Güçleniyor!

Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta merkez bankasının bir dizi önemli politika toplantısını beklemesi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına ara vermesinin yaygın olarak beklenmesiyle dolardaki hafif gerilemenin de etkisiyle Pazartesi günü yükseldi.

Spot altın, TSİ 13:42’de (1742 GMT) %0,5 artışla ons başına 1.932,49 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.953,40 dolara yükseldi.

ABD doları rakipleri karşısında %0,3 değer kaybederek altının diğer döviz sahipleri için daha ucuz hale gelmesine neden oldu. [AMERİKAN DOLARI/]

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Piyasa, merkez bankası taleplerine daha çok odaklanıyor… beklentiler, Fed’in daha uzun bir anlatı için daha yüksekleri zorlayacağı yönünde ve bu da yatırımcıları endişelendirmeli” dedi.

CME’nin FedWatch Tool’una göre, Fed’in politika kararı Çarşamba günü açıklanacak ve traderlar merkez bankasının faiz oranlarını %5,25 ile %5,5 aralığında sabit tutması ihtimalini %99 olarak fiyatlıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günü faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %5,5’e çıkarması bekleniyor. Japonya Merkez Bankası’nın toplantısı Cuma günü yapılacak ve yatırımcılar, negatif faiz oranlarının sona erdirilmesine ilişkin son yorumların ardından Başkan Kazuo Ueda’dan görünüm konusunda daha fazla ipucu bekliyor.

Getiri sağlamayan altın, faiz oranları yükseldiğinde yatırımcıların gözünden düşme eğilimindedir.

Tüketicilerin değer kaybeden yuanı dengelemek için güvenli liman varlığını almasıyla birlikte Çin altın fiyatları geçen hafta rekor seviyelere ulaşarak aylarca süren yükselişini sürdürdü. Fiziki altın primleri de yeni zirvelere yükseldi. [GOL/AS]

Julius Baer analisti Carsten Menke, “Çin’deki gelişmeler izlemeye değer olsa da, şu anda bunun altın piyasasının görünümünü değiştireceğine inanmıyoruz” dedi.

Spot gümüş %0,9 artışla ons başına 23,21 dolara, platin %0,9 artışla 932,89 dolara, paladyum ise %0,4 düşüşle 1.243,83 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: