İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Eski Bir Goldman Sachs Analisti, Dört Kişilik Amerikalı Bir Ailenin Yaşama Maliyetinin 230.000 Dolardan Fazla Olduğunu Belirtti

Eski Bir Goldman Sachs Analisti, Dört Kişilik Amerikalı Bir Ailenin Yaşama Maliyetinin 230.000 Dolardan Fazla Olduğunu Belirtti

Los Angeles Blog Amerika

Eski Bir Goldman Sachs Analisti, Dört Kişilik Amerikalı Bir Ailenin Yaşama Maliyetinin 230.000 Dolardan Fazla Olduğunu Belirtti

Eski Bir Goldman Sachs Analisti, Dört Kişilik Amerikalı Bir Ailenin Yaşama Maliyetinin 230.000 Dolardan Fazla Olduğunu Belirtti

Amerikan Rüyasını mı arıyorsunuz? Kabus gibi meblağları ödemeye hazır olun.

Eski bir Goldman Sachs analisti, dört kişilik ailesinin Kaliforniya’nın San Francisco Körfez Bölgesi’nde rahat bir şekilde yaşayabilmesi için yılda 230.000 dolardan fazla kazanması gerektiğini söylüyor.

Şu anda 46 yaşında olan Sam Dogen, 34 yaşında emekli olduktan sonra 3 milyon dolarlık net servetiyle 2012 yılında manşetlere çıktı.

Aynı zamanda en çok satan “Şunu Al, Bunu Değil: Zenginliğe ve Özgürlüğe Giden Yol Nasıl Harcanır” kitabının da yazarı olan iki çocuk babası, o zamandan beri hisse senetlerinden, tahvillerden ve gayrimenkulden elde ettiği pasif gelirle geçiniyor.

Ancak, Financial Samurai adlı web sitesi için yeni ve samimi bir gönderide Dogen, yakın zamanda yatırımlarının önemli bir kısmını San Francisco’da zor durumda olan ama yine de pahalı olan genç ailesi için bir mülk satın almak için nakde çevirdiğini açıkladı.

Finans gurusu, yatırımlarının vergi öncesi yalnızca 230.000 dolar getireceğini, yıllık harcamalarının ise 2024’te 288.000 dolara çıkmasının beklendiğini söylüyor. Dogen, bu meblağı netleştirmek için vergiler kaldırılmadan önce yılda yaklaşık 420.000 dolar kazanması gerektiğini tahmin ediyor.

Dogen, karısı ve iki çocuğuyla birlikte sağlam bir üst-orta sınıf hayatı yaşadığını özgürce kabul ederek “sempati veya empati beklemediğini” açıkladı.

Ancak tahmini yıllık harcamalarını, New York City de dahil olmak üzere benzer pahalı yerlerde yaşayan diğer iki ebeveynli, iki çocuklu ailelerin harcamalarıyla karşılaştırılabilir olacağını söyleyerek açıkladı.

“Bütçe, büyük bir şehirde yaşayan dört kişilik bir aile için ideal yaşam tarzıma göre oluşturuldu” diye yazdı. “Elbette kesilecek alanlar var. Ancak genel olarak gerçekçi ve rahat bir yaşam tarzı.”

Dogen’in yıllık bütçesi, iki çocuğunun özel ilkokul eğitimi için 80.400 doları ve sağlık giderleri için 24.000 doları içeriyor

Gıda giderlerinin bu yıl 26.000 doları aşacağını tahmin ederken, emlak vergileri, bakım ve sigortalar da dahil olmak üzere konut giderlerinin 68.400 dolar olacağı tahmin ediliyor.

Hem eşimin hem de benim günlük işlerimiz olmadığından, aylık 2300 dolarlık prim maliyeti olan sübvansiyonsuz sağlık sigortasını kendimiz ödemek zorundayız” diye açıkladı Dogen.

Finans gurusu, San Francisco’nun son derece pahalı emlak fiyatlarına gelince şunları ifade etti: “San Francisco’da yaşamanın iyi yanı, çok fazla kariyer ve para kazanma fırsatının olmasıdır… Daha düşük maliyetli bir bölgeye bırakılmayacak kadar fazla heyecan var. Ülke şu anda para biriktirmeye çalışıyor.”

Dogen’in bütçe dökümü, artan kamu hizmetleri, kira ve yiyecek maliyetleriyle başa çıkmakta zorlanan, giderek büyüyen Amerikalı grubunu alarma geçireceği kesin.

Dogen, The Post’a şunları söyledi: “Pahalı bir şehirde bir aile kurmak, emeklilik için para biriktirmek, üniversiteye gitmeden önce çocuklarınızla nasıl daha fazla zaman geçireceğinizi öğrenmek ve genel olarak hayattan keyif almak gerçekten zorlu bir iş.”

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden MBA derecesine sahip olan ve aynı zamanda Credit Suisse’de yönetici direktör olarak çalışan eski analist, on yıldan uzun bir süre emekli olduktan sonra şimdi işe geri dönmeyi veya danışmanlığa dönmeyi düşündüğünü söylüyor.

Forbes’a göre çalışan bir Amerikalının ortalama yıllık maaşı şu anda 59.428 dolar. Dogen Kaliforniya’da bu tutar biraz daha yüksek, 73.220 dolardır

Bu arada, Investopedia tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, ortalama bir ABD vatandaşının, “bir ev, araba, evcil hayvan sahibi olmak ve iki çocuğunu okula göndermek olarak sınıflandırılan Amerikan Rüyasını” yaşamak için hayatı boyunca muazzam bir 3.455.305 dolar kazanması gerektiğini ortaya çıkardı.”

Ancak araştırmaya göre, tüm eğitim seviyelerindeki ortalama bir Amerikalı yalnızca yaklaşık 2,3 milyon dolar kazanıyor.

Devam eden enflasyona rağmen Dogen’in en önemli finansal tavsiyesi, mümkün olan her yerde tasarruf etmeye çalışmak ve akıllıca yatırım yapmaktır.

“Enflasyonla mücadelenin en iyi yolu agresif tasarruf yapmak ve tutarlı yatırım yapmaktır” dedi. Tarih, gayrimenkul ve hisse senetleri gibi riskli varlıkların zaman içinde enflasyonun üzerinde performans gösterme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bu nedenle herkesin mümkün olduğu kadar uzun süre tasarruf yapması ve yatırım yapması gerekiyor.”

Kaynak: nypost

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir