You are currently viewing ABD Doları Güçlü Verilerden Sonra Değer Kazandı, Fed Faiz İndirimlerine İlişkin Yorum Yaptı
Dolar

ABD Doları Güçlü Verilerden Sonra Değer Kazandı, Fed Faiz İndirimlerine İlişkin Yorum Yaptı

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:7 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:19 Nisan 2024

ABD Doları Güçlü Verilerden Sonra Değer Kazandı, Fed Faiz İndirimlerine İlişkin Yorum Yaptı

ABD Doları Güçlü Verilerden Sonra Değer Kazandı, Fed Faiz İndirimlerine İlişkin Yorum Yaptı

ABD’den gelen karışık verilerin ekonominin hâlâ sağlam zeminde olduğu yönündeki görüşleri pek sarsmaması ve Fed’in 2020’den bu yana ilk faiz indiriminin zamanlamasını muhtemelen 2020’den bu yana erteleyeceğine işaret etmesiyle dolar Perşembe günü yükseldi. bu yılın sonlarında.

New York Fed Başkanı John Williams’ın, ekonominin gücü göz önüne alındığında şu anda faiz indirimine acil bir ihtiyaç olmadığını söyleyen yorumları da doların yükselmesine yardımcı oldu. New York Fed başkanı her zaman merkez bankasının politika belirleme komitesinde seçmen konumundadır.

ABD, Japonya ve Kore’nin maliye başkanlarının yen ve won’daki keskin düşüşe ilişkin uyarıları, gece boyunca dolar üzerinde baskı yarattı ve yene nadir görülen bir soluklanma sağladı. Ancak o zamandan beri etkisi dağıldı.

Japonya’nın üst düzey döviz diplomatı Masato Kanda’nın G7 finans liderlerinin dövizde aşırı oynaklığın istenmeyen bir durum olduğu yönündeki tutumlarını yeniden teyit ettiğini söylemesinin ardından yen Çarşamba günü ılımlı bir şekilde yükseldi.

Ancak ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler ve ısrarcı enflasyon, yatırımcıların Fed’in yakın zamanda faiz indirimi ihtimalini yeniden düşünmesine yol açtı. Perşembe günü bu güç bir kez daha sergilendi.

ABD’nin Orta Atlantik bölgesindeki imalat faaliyeti, yeni siparişler ve nihai ürün sevkiyatlarının etkisiyle Nisan ayında iki yılın en büyük artışını kaydetti.

Philadelphia Fed’in aylık iş koşulları endeksi Mart ayında 3,2’den 15,5’e yükseldi; ekonomistlerin 2,3 olarak belirlediği ortalama tahminin üzerinde ve ankete katılan 34 ekonomist arasındaki en iyimser tahmini bile geride bıraktı.

New York’taki UBS’den FX stratejisti Vassili Serebriakov, “Şu anda doların gücüyle mücadele etmek gerçekten zor. ABD verileri Fed’in yakın zamanda faiz indirimine gitmeyeceğini göstermeye devam ediyor” dedi.

“ABD ile G10’un geri kalanı arasında daha fazla politika farklılığının fiyatlandığını görmeye başlıyoruz. ABD ile Avrupa arasındaki 10 yıllık reel kur farklarına baktığınızda, bunların dolar lehine genişlediği görülüyor.”

Perşembe günkü diğer ekonomik raporlar nötr ila zayıf arasındaydı

Verilere göre, ABD’de ilk işsizlik başvuruları 13 Nisan’da sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış 212.000 seviyesinde değişmedi; bu rakam hala 215.000 olan tahminin üzerinde.

Konut sektöründe, yüksek faiz oranları ve konut fiyatlarının alıcıları uzaklaştırması nedeniyle ABD’de mevcut konut satışları Mart ayında düştü. Ev satışları geçen ay %4,3 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,19 milyon adede geriledi.

Öğleden sonraki işlemlerde, ABD para biriminin altı emsaline karşı ölçümünü yapan dolar endeksi %0,2 artışla 106,15’e yükseldi ve Salı günü gördüğü 5-1/2 ayın en yüksek seviyesi olan 106,51’e hâlâ yakın. Endeks bu yıl şu ana kadar %4,5 arttı.

Japon para birimi dolar karşısında değer kaybederek doları %0,1 artışla 154,580 yene itti; bu, yen’in Salı günü gördüğü 34 yılın en düşük seviyesi olan 154,79’un çok da yakınında değil.

Piyasa katılımcıları, Japon yetkililerin yen desteklemek için olası müdahalesi konusunda çıtayı yükselttiler ve Japonya’nın her an müdahale edebileceğine inanmalarına rağmen şu anda 155 seviyesini işaret ediyorlar.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda Perşembe günü yaptığı açıklamada, yendeki düşüşlerin yurt içi enflasyonu önemli ölçüde artırması halinde merkez bankasının faiz oranlarını yeniden artırabileceğini söyledi.

Diğer para birimlerinde euro, dolar karşısında %0,3 kayıpla 1,0643 dolara geriledi. Sterlin %0,1 kayıpla 1,2440 dolara geriledi.

Perşembe günü ABD faiz kontratları 2024’te yaklaşık 38 baz puanlık gevşemeyi veya her biri 25 baz puanlık 1-1/2 indirimi fiyatladı. Bu, yılın başındaki altı çeyrek puanlık gevşemeye göre ciddi bir düşüş oldu. Yatırımcılar, CME FedWatch Aracına göre sadece birkaç hafta önceki Haziran ayına kıyasla Eylül ayı kesintinin en muhtemel başlangıç ​​noktası olarak görüyor.

“Gelecek hafta ABD GSYİH (gayri safi yurt içi hasıla) rakamını alacağız, ancak insanlar artık bunun ötesine bakıyor. Bir sonraki büyük rakam, 3 Mayıs’taki istihdam verileri; bu muhtemelen 250.000’in kuzeyinde sağlam bir rakam gösterecek. ” dedi New York’taki Bannockburn Forex’in baş piyasa stratejisti Marc Chandler.

“Piyasa aynı zamanda Fed politikası açısından da bu ayarlamayı yapıyor. Fed fon vadeli işlemleri yaklaşık 1-1/2 kesinti gösteriyor, bu da bana sadece tek bir kesinti için yer olduğunu gösteriyor.”

Kripto para birimlerinde Bitcoin, önümüzdeki birkaç gün içinde yaygın olarak beklenen yarılanma olayı öncesinde %4,4 artışla 63.508 dolara yükseldi. Bitcoin yarılanması, dijital para biriminin koduna yerleştirilmiş ve yeni madeni paraların yaratılma hızını azaltan teknik bir düzenlemeyi ifade eder.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

ABD Doları Güçlü Verilerden Sonra Değer Kazandı, Fed Faiz İndirimlerine İlişkin Yorum Yaptı-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın