İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Güney Kore: First Lady’nin Dior Çantası Ülkenin Liderliğini Sarstı

Güney Kore: First Lady’nin Dior Çantası Ülkenin Liderliğini Sarstı

Güney Kore: First Lady'nin Dior Çantası

Güney Kore: First Lady’nin Dior Çantası Ülkenin Liderliğini Sarstı

Güney Kore: First Lady’nin Dior Çantası Ülkenin Liderliğini Sarstı

Güney Kore First Lady’si Kim Keon Hee‘nin lüks bir çanta hediyesi kabul ettiği iddiasıyla ilgili tartışma, iktidardaki Halkın Gücü Partisi’ni (PPP) kargaşaya sürükledi.

Geçen yılın sonlarında yayınlanan casus kamera görüntüleri, bir papazın kendisine Dior çantası hediye ettiğini gösteriyordu.

Bazı analistler, skandalın Başkan Yoon Suk Yeol’un partisinin Nisan ayındaki seçimlerdeki şansını tehdit ettiğini söylüyor.

Anketler, seçmenlerin Bay Yoon’dan bir açıklama beklediğini, muhalefetin ise konuyu ona saldırmak için kullandığını gösteriyor.

Sol görüşlü YouTube kanalı Seul’ün Sesi tarafından yayınlanan videonun, papaz Choi Jae-young tarafından saatine yerleştirilmiş bir kamera kullanılarak gizlice çekildiği bildiriliyor.

Fotoğrafta Bay Choi’nin grimsi mavi dana derisi çantayı satın almak için bir mağazaya doğru yürüdüğü ve çantanın maliyetini 3 milyon won (2.200 $; 1.800 £) olarak gösteren bir makbuzun yer aldığı görülüyor. Bay Choi daha sonra Seul’de First Lady’ye ait bir şirket olan Covana Contents’i ziyaret eder ve burada Bayan Kim daha sonra papaza “Neden bana bunları getirmeye devam ediyorsunuz?” diye sorar.

Yerel basında çıkan haberlere göre çantanın Eylül 2022’de First Lady’ye verildiği iddia ediliyor

Video, Bayan Kim’in hediyeyi kabul ettiğini açıkça göstermese de Korea Herald, başkanlık ofisinin çantanın alındığını doğruladığını ve çantanın “hükümetin malı olarak yönetildiğini ve saklandığını” söylediğini bildirdi.

Yonhap haber ajansının isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Bay Yoon’un ofisinin konuyu “bu ay gibi erken bir zamanda” ele almayı planladığı bildirildi.

Yakın zamanda yapılan bir anket, ülkedeki seçmenlerin %69’unun, eşinin eylemleri hakkında başkandan açıklama beklediğini gösterdi. Aralık ayında yapılan daha önceki bir anket, yanıt verenlerin %53’ünün davranışının uygunsuz olduğuna inandığını gösterdi.

Skandal, Güney Kore’deki yasama seçimlerinden sadece üç ay önce patlak veriyor. Bu aynı zamanda Bay Yoon’un onay notlarının geçtiğimiz yıl istikrarlı bir şekilde düştükten sonra yavaş yavaş artmasıyla da ortaya çıkıyor.

Seul merkezli siyasi analist Rhee Jong-hoon bunu “siyasi bir bomba” olarak nitelendirdi.

Reuters haber ajansına “Kim Keon Hee’nin riskleri daha da büyüyecek” dedi.

Güney Kore yasaları, kamu görevlilerinin ve eşlerinin tek seferde 1 milyon wondan fazla veya bir mali yıl içinde toplam 3 milyon won değerinde hediye almasını yasa dışı kılıyor.

Muhalefetteki Demokrat Parti de Bay Yoon ve partisine saldırmak için konuyu ele aldı

Muhalefet lideri Hong Ik-pyo, “Cumhurbaşkanlığı makamının ve iktidar partisinin bunu görmezden gelmeye devam etmesi ve sanki bir özür meseleyi bitirecekmiş gibi konuşmasının hiçbir anlamı yok.” dedi.

Ve geçen hafta, bir başka PPP lideri Kim Kyung-yul, First Lady’yi abartılı davranışlarıyla bilinen kötü şöhretli Fransız kraliçesi Marie Antoinette ile karşılaştırdı.

Bu, Güney Kore’nin 51 yaşındaki First Lady’sini çevreleyen bir dizi tartışmanın sonuncusu.

Muhalefet uzun süredir Bayan Kim’i hisse senedi fiyat manipülasyonuna karışmakla suçluyor. Bu ayın başlarında Bay Yoon, karısının bu iddialar nedeniyle soruşturulması yönünde çağrıda bulunan bir yasa tasarısını veto etti.

Geçtiğimiz yıl Seul hükümeti, inşaatının, sahip oldukları arazilerin fiyatlarını artırarak Bayan Kim’in ailesine mali açıdan fayda sağlayacağı iddiaları üzerine bir otoyol projesini iptal etmişti.

Skandal aynı zamanda Bay Yoon’un partisinde de çatlaklara neden oldu.

Bay Han’ın, tartışmanın “kamuoyunu ilgilendiren bir konu olabileceği” yorumunu yapmasının ardından, cumhurbaşkanının partisinin lideri Han Dong-hoon’u istifaya zorladığı söyleniyor.

Korea Times’ın aktardığına göre Bay Han, “Temelde mesele, casus kamera kullanılarak planlanmış bir tuzaktı. Ancak meselelerin ele alınmasında bazı yanlışlar vardı.” dedi.

Her iki adam da ilişkilerini düzeltmiş gibi görünüyor ve Bay Han partide kalıyor.

Sogang Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Kim Jae-chun, The Straits Times’a, Bay Yoon’un ilk tepkisinin siyasi açıdan maliyetli olabileceğini söyledi.

“Bir anlık öfkeyle genelkurmay başkanını arayıp o adama ‘Git’ mi dedi? Yani seçime yalnızca 77 gününüz kaldı (24 Ocak’ta olduğu gibi)” söz konusu.

Bay Han, yaygın olarak Bay Yoon’un koruyucusu ve yakın ortağı olarak görülüyor ve 2027’de başkan adayı olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: bbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir