Ekonomi ve Para

Fed Haziran’da ABD Faiz Oranlarını Düşürecek, Riskler Daha Sonraki Adıma Doğru Yönlendi

Fed Haziran’da ABD Faiz Oranlarını Düşürecek, Riskler Daha Sonraki Adıma Doğru Yönlendi

Fed Haziran’da ABD Faiz Oranlarını Düşürecek, Riskler Daha Sonraki Adıma Doğru Yönlendi

Reuters anketine katılan ekonomistlerin az bir çoğunluğuna göre, ABD Merkez Bankası Haziran ayında federal fon faiz oranını düşürecek. Uzmanlar aynı zamanda ilk faiz indiriminin erken yerine tahmin edilenden daha geç gerçekleşmesi riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Reuters’in Eylül ayından bu yana yaptığı anketler, ilk faiz indiriminin bu yılın ortasında gerçekleşeceğini tutarlı bir şekilde öngörüyor. Ancak piyasalar mart ayından mayıs ayına geçti ve şimdi ilk faiz indiriminin en olası zamanı olarak haziran ayını fiyatlandırıyorlar.

Hisse senedi piyasaları rekor seviyelere ulaşmış olsa da, güçlü büyüme, sıkı istihdam piyasası ve hala yapışkan olmayan enflasyonu gösteren bir dizi rapor sayesinde ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirisi yalnızca bu ay yaklaşık 50 baz puan artışla %4,28’e yükseldi.

14-20 Şubat’ta yapılan Reuters anketine katılan 104 ekonomistin 86’sının güçlü çoğunluğu, Fed’in geçen ayki ankete benzer şekilde ilk olarak önümüzdeki çeyrekte (şu anda %5,25-%5,50) faiz oranlarını düşüreceğini söyledi.

Ancak 104 kişiden 53’ü gibi zayıf bir çoğunluk, şu anda en muhtemel toplantının Haziran ayında olmasını beklerken, diğer 33 kişi de Mayıs ayı için çağrıda bulunuyor. Geri kalanlar ilk azalmanın 2024’ün ikinci yarısında gerçekleşeceğini öngörüyor. Bir önceki anketteki 16 rakamına kıyasla kimse Mart ayında bir kesinti öngörmemişti.

Geçen ay, aralarında Başkan Jerome Powell’ın da bulunduğu çok sayıda Fed yetkilisi, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyondaki düşüş eğilimine dair daha fazla güvene ihtiyacı olduğunu söyledi. Fed’in tercih ettiği ölçüme göre enflasyon hala %2 hedefinin üzerinde.

Pek çok analist, Fed’in ve diğer birçok merkez bankasının yüksek enflasyonu “geçici” olarak değerlendirdiği 2021’de hatasını tekrarlamamaya kararlı olduğu görüşünde.

NatWest Markets’ın ABD baş ekonomisti Kevin Cummins kısa süre önce Fed’in ilk kesintisine ilişkin tahminini Mayıs ayından Haziran ayına kaydırdı ve bu yılki muhtemel kesintilerin büyüklüğünü kısmen “büyümenin şimdilik beklediğimizden daha fazla dayanması nedeniyle” azalttı “

Cummins şunları ekledi: “‘Geçici’ gaf, yetkilileri aynı döngüde ikinci kez enflasyon hikayesinin yanlış tarafına yakalanmamaya kararlı hale getirdi.”

Ankete göre, Fed’in tercih ettiği gösterge olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) enflasyonunun, Fed’in kesintiye başlamasının hemen ardından 2024’ün ikinci yarısında ortalama %2 civarında olacağı tahmin ediliyor

Ancak diğer enflasyon ölçümleri (tüketici fiyat endeksi (TÜFE), çekirdek TÜFE ve çekirdek PCE) en azından 2026’ya kadar hala hedefin üzerinde görülüyor ve bu da Fed’in faiz oranları konusunda hızlı hareket etmeyeceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz çeyrekte yıllık bazda %3,3 ile beklenenden daha iyi büyüyen dünyanın en büyük ekonomisinin, bu yıl ortalama %2,1 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor; bu oran, Fed yetkililerinin enflasyonist olmayan büyüme oranı olarak kabul ettiği %1,8’in üzerinde.

Ekonomistlerin yaklaşık yüzde 85’i, yani 47 kişiden 40’ı, tahminleri açısından daha büyük riskin, ilk faiz indiriminin erken değil, beklediklerinden daha geç gelmesi olduğunu söyledi; bu, geçen aya göre neredeyse bölünmeye kıyasla bir değişiklik.

Ekonomistlerin yüzde 60’ından fazlası, yani 104 kişiden 64’ü, bu yıl 100 baz puan veya daha az kesinti öngörüyor; buna 2024 sonunda faiz oranlarının yüzde 4,25-4,50’nin üzerinde olacağını tahmin eden 43 kişi de dahil. Bu, genel olarak Fed fon vadeli işlemleri ve Fed’in 75 baz puanlık gevşeme öngörüsüyle uyumluydu.

Nötr oran (ne teşvik eden ne de kısıtlayan oran) hakkındaki tahminleri sorulduğunda 25 tahminin medyanı %2,75-%3,00 gösterdi. Bu, önceki tahminlerin yaklaşık %2,5’inden daha yüksekti.

Bank of America’nın ABD’li baş ekonomisti Michael Gapen, “Şimdilik, büyüme tahminlerimize yönelik riskler hafif yukarı yönlü. Eğer bu daha istikrarlı bir enflasyona yol açarsa… Fed beklenenden daha uzun süre beklemede kalabilir” dedi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Fed Haziran’da ABD Faiz Oranlarını Düşürecek, Riskler Daha Sonraki Adıma Doğru Yönlendi-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir