Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bernstein, Bitcoin’in 2025’in Ortasında 150.000 Dolara Fırlayacağını Söylüyor

Bernstein, Bitcoin’in 2025’in Ortasında 150.000 Dolara Fırlayacağını Söylüyor

Bitcoin Artışı 2017

Bernstein, Bitcoin‘in 2025’in Ortasında 150.000 Dolara Fırlayacağını Söylüyor

Bernstein, Bitcoin’in 2025’in Ortasında 150.000 Dolara Fırlayacağını Söylüyor

  • Bernstein‘daki analistlere göre Bitcoin, 2025 ortasına kadar %337 artışla 150.000 dolara ulaşabilir.
  • Nisan ayındaki yarılanma arzı azaltacak olsa da talep, spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyel onaylanması üzerine sıçrayacak.
  • “Bitcoin’i bizim kadar sevmeyebilirsiniz, ancak Bitcoin’in bir emtia olarak tarafsız bir şekilde görülmesi döngünün dönüşünü gösteriyor.”

Bernstein’daki analistlere göre, dünyanın en büyük kripto para birimi yeni bir döngüye başlarken Bitcoin 2025 ortasına kadar %337 artışla 150.000 dolara çıkacak.

Bernstein, kripto madencilerinin ele alınmasını başlatan bir notta, Bitcoin’in yaklaşan halving ve ilk spot Bitcoin ETF’lerinin muhtemel onayı da dahil olmak üzere potansiyel olarak büyük endüstri pazarı hareketlerinin eşiğinde olduğunu söyledi.

Global Dijital Kıdemli Analisti Gautam Chhugani liderliğindeki raporda, “Bitcoin’i bizim kadar sevmeyebilirsiniz, ancak bitcoin’in bir emtia olarak tarafsız bir şekilde görülmesi döngünün dönüşünü gösteriyor” dedi. “İyi bir fikir ancak zamanlaması kadar iyidir.”

Nota göre, Bitcoin tarihsel olarak, kripto madenciliği için alınan Bitcoin miktarının azaldığı önceden belirlenmiş bir olay olan yarılanma olduğunda ralli yaptı. Bu, her dört yılda bir gerçekleşir ve bir sonraki yarılanma Nisan 2024’te gerçekleşir.

Halving, Bitcoin arzını önemli ölçüde azalttığından, kripto madencilerinin gelecekte daha yüksek fiyatlar öngördükleri için birikmiş tokenleri satma olasılıkları daha düşük. Bernstein, Bitcoin tokenlarının %70’inin son 12 ayda zaten satılmadığına dikkat çekti.

Aynı zamanda, özellikle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yakında spot bitcoin ETF’lerini onaylamasının beklenmesiyle birlikte, para birimine yeni alıcılardan gelen talep artıyor.

SEC başlangıçta bu tür çabaları engellemeye çalışsa da, Gri Tonlamalı kripto ETF’nin reddedilmesi Ağustos ayında mahkemede reddedildi ve potansiyel olarak düzenleyici bir dönüşün önünü açtı

Chhugani, “ABD tarafından düzenlenen ETF’lerin kripto için dönüm noktası olmasını bekliyoruz ve 2023/Q1, 2024 sonuna kadar SEC onayı bekliyoruz” diye yazdı. “Yarılanma sonrasında, ETF’ler aracılığıyla Bitcoin spot talebinin madenci satışlarını zirve noktasında 6-7 kat geride bırakmasını bekliyoruz. Bitcoin ETF’lerinin 2028 yılına kadar dolaşımdaki spot Bitcoin’in %9-10’una eşdeğer olmasını bekliyoruz.”

Analistler, Bitcoin’in ETF onaylarına ve onay sonrası ilk tepkiye doğru toparlanmasını, ardından yarıya inerek bir miktar kar elde edilmesini ve ardından yarıya indirildikten sonra “büyük bir düşüş” yaşanmasını bekliyor.

Yarılanmanın kripto madenciliği endüstrisi üzerinde de etkileri olacak ve bu da daha fazla konsolidasyona yol açacak. Ödüllendirilen token miktarı azaldıkça, yüksek maliyetli madenciler en fazla baskıyla karşı karşıya kalacak ve en az verimli olanlar muhtemelen hayatta kalamayacak ve bu da konsolidasyona yol açacak.

Bunun yerine Chhugani, yatırımcıları dikkat etmeye değer iki madenciye yönlendiriyor: Riot ve CleanSpark

Bunları “teşvik kazanmanın yüksek beta yolu” olarak adlandıran notta, madencilik tokenlarındaki düşük enerji maliyetleri, yüksek likidite ve kaldıraçsız bilançolardan bahsedildi. Her ikisine de daha iyi performans derecelendirmeleri verildi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir