İsraf Etmemek

İsraf Etmemek ve Peygamberimizin Sözleri

Kişisel Gelişim Yaşam

İsraf Etmemek ve Peygamberimizin Sözleri yazımızda israfın ne olduğu, israf edenlerin Allah tarafından sevilmediği, Peygamber efendimizin önemli sözleri ve su israfı hakkında yazdık.

İsraf Etmemek

İnsanlar farkına vararak veya varmayarak çokça israf etmektedir. İsraf haddi aşmak anlamına gelir. İmkanları meşru olmayan amaçlar için kullanmaktır. Allah (c.c) ayette; “Yiyin, için ama israf etmeyin, Allah israf edenleri sevmez” buyurmuştur. Kişinin sahip olduğu tüm mal Allah’a aittir ve isteği gibi harcayamaz.

İsraf Etmemek

Su israfı

Su israfı da önemli bir konudur. Suyun olduğu zamanlarda bolca harcayıp suyun bitmesine neden olabiliriz. Muslukları gereksiz yere açmak ve suyun boşa gitmesine neden olmakta israfa girer. Sabah uyandığınızda suyunuzun olmadığını bir düşünün ve ona göre suyunuzu kullanın. Abdest alırken bile suyu tasarruflu kullanmaya dikkat etmeliyiz. Sular için bolca şükretmeliyiz. Allah (c.c) dilese, tüm su ortadan kaybolur ve susuz kalırız. Suyu ihtiyacımız kadar kullanarak, suyu veren Yaradana karşı sevgimizi göstermiş oluruz. Tasarruf yapmaya alışmak bize verilen görevlerdendir. İsrafı hayatımızdan uzak tutmalıyız.

İsraf Etmemek

Peygamber Efendimizin (s.a.v) Sözleri

Malı fazla olanlar dilediği gibi malını harcayamaz. Malı fazla olan kişi diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için bu malları harcayabilir. Allah, malına bereket verecektir. İbadetlerde de aşırıya kaçmak iyi değildir. Peygamberimiz evlenmiştir ve evliliği tavsiye etmiştir. Peygamberimiz kimi zamanlar nafile oruç tutmuştur, kimi zamanlarda tutmamıştır. Her gece sabaha kadar da namaz kılmamıştır. Kıldığı olduğu günlerde olmuştur, uyuduğu günlerde olmuştur. İnsanlar gücü yettiği kadar ibadet yapmalıdır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyuruyor; ” 5 şey gelmeden önce 5 şeyin değerini iyi bilmelisin. Ölümden önce hayatın, meşguliyetten önce boş zamanın, fakirliğinden önce zenginliğin, ihtiyarlıktan önce gençliğin ve hastalığından önce sağlığın değerini bilmelisin”. (Hakim, Müstedrek)

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyuruyor; “Ahirette insanlar 5 sualden sorumlu olacaktır. Ömrünü nerede geçirdin, gençliğini nasıl yıprattığın, malını nereden kazandın ve nereye harcadın, ne öğrendin ve öğrendiğinle ne iş yaptın sorularını cevaplamadan kişi hiçbir yere kımıldayamaz”. (Tirmizi)

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyuruyor; “Allah, annelere hürmetsizlik etmeyi, kız çocuklarını diri diri gömmeyi, vermeniz gereken şeyleri vermeyip hakkınız olmayan şeyleri almayı sizlere haram kılmıştır. Dedikodu etmeyi, anlamsız çok soru sormayı ve malı israf etmeyi ise sizin için hoş karşılamamıştır”. (Buhari)

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyuruyor; ” Birinizin elindeki lokma yere düşerse ondaki tozu toprağı gidersin ve onu yesin. Onu şeytana bırakmasın”. (Müslim)

Peygamber efendimiz (s.a.v) buyuruyor; ” İki nimet vardır ki insanların çoğu onları değerlendirme konusunda aldanmıştır. Bunlar sağlık ve boş vakittir“. (Buhari)

İsraf Etmemek ve Peygamberimizin Sözleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir