HaberSağlıkYaşam

Yaş Dilimleri Güncellendi

Yaş Dilimleri Güncellendi yazımızda yeni yaşlanma yaşının kaç olduğu, sağlıklı yaşlanmanın nasıl olduğu, insanların ne kadar yaşayacağı ve güncellenen yeni yaş aralıklarını yazdık.

Yeni Yaşlanma Yaşı

Dünya Sağlık Örgütünün en son bildirgesinde yeni yaşlanma yaşı 60 olarak belirlenmiştir. İnsanlardaki bilinçlenme, sağlığın koruması ve doktorların hastaları bakması sayesinde erken ölümler azalmıştır. Eskiye nazaran savaşların da az olması genç yaşta ölümleri durdurmuştur. Cahit Sıtkı Tarancı‘nın yaş 35 yolun yarısı şiiri 1946 yılında yazılmıştı. Artık bu şiir geçerliliğini yitirmiştir. Yeni hayatın getirdiği sorunlar kadar, sağlık açısından da pek çok avantajı vardır. Sosyal, ekonomik, eğitim, hijyen gibi güçler insanın ömrünü uzatmaktadır. Her yıl 3 ay daha eskiye göre yaşama avantajımız olmaktadır. Her 4 yılda bir insanoğlunun ömrü 1 yıl uzamaktadır.

2050 yılına geldiğimizde ise her geçirmiş olduğumuz 1 yıla 1 yıl eklenmesi beklenmektedir. İnsanın ömrü şu zamankinden 2 katına çıkacaktır. Ortalama yaşın 100 olduğu konuşulacak. Günümüzde insanlar sağlığına dikkat ederse bu ömrü formda ve fit bir şekilde geçirebilir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ortalama yaşam süresi 54 yıl iken, günümüzde ortalama yaşam süresi kadınlar için 78-80 erkekler için 74-76 yıl olmuştur.

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşaması Gerçeği

Güncellenen Yaş Dilimleri

Yaş dilimlerinin son halleri: 0-17 çocukluk ergenlik yaş aralığı, 18-65 yaş arası genç yaş aralığı, 66-79 yaş arası orta yaş, 80-99 yaş arası yaşlı insan sınıfına girmektedir. Normal insanların yaşam ömrü 120 yıldır. Biyolojisini koruyan insanlar 120 yıl yaşayabilmektedir. İnsanlar hayatlarını yanlış yaşadıkları için ömürler bu kadar kısa kalmaktadır. İnsanlar yaşayabileceği zamanı geriye almaya çalışıyorlar. Sigara içimi, şeker tüketimi insanların uzun yaşamasını engellemektedir. Ruh sağlığını da korumak iyi bir yaşam geçirmenin gerekliliğidir. Sağlığın yönetilebilir olduğunu insanların unutmaması gerekir.

Kronik hastalıklar insanların yapmış oldukları hatalar yüzünden oluşmaktadır. Şeker hastalığı, tansiyon, kanser ve pek çok hastalık da sorun insandır. Koreliler ortalama 90 yıl yaşamaktadır. İnsanların kendilerine baktıklarında ne kadar yaşayabildiklerini bu rakamlardan görebiliyoruz. Beynimizi kullanarak sağlıklı ve uzun ömür geçirebiliriz.

İnsanların Birbirleriyle İyi Geçinmesinin Yararı

Güney Amerika’nın bir adasında hem sağlıklı hem huzurlu yaşayan insanlar yaşlılıktan korkmamaktadırlar. Yaşlandıklarında yardımlarına koşacak birileri olduğuna inanıyorlar ve mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Bu insanların sosyal hayatları ve dayanışma kültürleri çok güçlüdür. Birbirlerinden yardım ve destek alarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu insanlar birbirleriyle yarışarak değil, birbirlerine destek olarak yaşamaktadırlar.

Yaş Dilimleri Güncellendi-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir