Anasayfa » Mutfak » Hindistan Cevizi Sütü, Yoğurdu ve Kahvesi

Hindistan Cevizi Sütü, Yoğurdu ve Kahvesi

Hindistan Cevizi Sütü,

Hindistan Cevizi Sütü, Yoğurdu ve Kahvesi yazımızda Hindistan cevizi sütü yapımını, Hindistan cevizinin kullanımını, Hindistan cevizi yoğurdunu ve Hindistan cevizi yağı ile kahve demlemeyi yazdık.

Hindistan Cevizi Sütü Yapımı

Hindistan cevizinin 3 tane çukuru bulunmaktadır. Genellikle bir tanesi diğerlerine göre daha zayıftır. Zayıf olanı bir tirbüşon ile açın ve suyunu bir kaba boşaltın. Hindistan cevizini elinize alın ve sert bir cisim ile çevirerek tam ortasından vurarak çevirin. Hindistan cevizi çatlayana kadar vurmaya devam edin. Hindistan cevizi ikiye eşit bir şekilde ayrılacaktır. Bir bıçak ile hindistan cevizinin etli kısımlarını çizin. Enine ve boyunda da kestikten sonra kare şeklinde hindistan cevizi etleri çıkacaktır. Hindistan cevizinden çıkan etleri bir blendıra koyun ve 1 litre kadar ılık suyu blendır haznesine dökün. Blendırı çalıştırın ve süt kıvamına getirin.

Büyük bir cam kase hazırlayın ve üzerine süzgeç koyun. Süzgecin de üzerine bir tülbent koyun ki hindistan cevizinin etinde bulunan tortular ayrışsın. Tülbentin alabildiği kadar hindistan cevizi sütünü tülbenti kapatarak el ile sıkın. Bu işlemi hepsi için uygulayın. Eğer hindistan cevizi sütünün daha katı olmasını istiyorsanız blendıra daha fazla ekleyip parçalayabilirsiniz. Hindistan cevizi sütü hazır olup soğuduktan sonra dolapta 2-3 gün taze kalabilmektedir. Uzun süre kalamadığı için yapıldıktan sonra hemen tüketilmelidir. Doğal olduğundan ve katkı maddeleri olmadığı için çok sağlıklıdır.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan Cevizi Yoğurdu

Hindistan cevizi Yoğurdu yapmak için marketlerden alabileceğiniz hindistan cevizi sütünü bir tencereye boşaltın. Orta kısık ateşte biraz ısıtın. Bir kaseye bir miktar tapyoka (manyok kökünden çıkarılan nişasta) koyun ve içine ılık hindistan cevizi sütünden biraz dökün. Güzelce karıştırın. Tapyoka ile süt birleşince tekrar bu karışımı hindistan cevizi sütü olan tencereye boşaltın. Tenceredeki sütün sıcaklığı ile kasedeki karışımın sıcaklığı aynı olmalıdır. Sütü beklemeye alın ve soğusun. İçine 2 tane probiyotik kapsül dökün. Güzelce karıştırın ve oda sıcaklığında 24 saat kadar bekletin. Hindistan cevizi yoğurdunu da 2-3 gün içerisinde tüketmelisiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile Kahve Demleme

Kurşun geçirmez Kahve Tarifi

Bir blendırın içine sıcak 500 ml fitre kahve dökün. Kahvenin içine 2 tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağı koyun. 2 tane karanfil koyun. 1 tane kakule koyun. 1 çay kaşığı kadar tarçın koyun. 1 tatlı kaşığı kadarda bal koyun. Blendırı çalıştırın ve karışımı köpürtün. Kahve çekirdeklerinin iyi olması tadını daha da güzelleştirecektir.

Hindistan Cevizi Sütü, Yoğurdu ve Kahvesi-İdil Yazar ve Ayşe İyigündoğdu‘nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir