PsikolojiYaşam

Rüya

Rüya yazımızda rüya hakkında bilinmesi gerekenler, ne tür rüyalar vardır, rüyaları etkileyen durumlar, rüyada yılan görmek, rüyada uçmak ve rüya görmenin faydalarını yazdık.

Rüya

Rüya hakkında geçmişten günümüze birçok insan yorumlar yapmıştır. Rüyalar tüm insanların ilgisini çeken olaydır. Rüya, insanın kendi iç alemini müşahede olayıdır. İnsanın vücudunda olan bir sıkıntı rüyalar aracılığıyla kişiye verilmektedir. Sıklıkla aynı rüyayı gören kişi bu durumdan ders çıkararak tedavisini olmalıdır. İnsanın fizyolojisi rüyalar aracılığı ile insansa bilgileri aktarmaktadır. En saçma rüyalar bile insan hakkında bir şeyler anlatmak ister. Rüyalar insana ihtiyacı olan şeyi bulması için yol göstermektedir. İnsanın kendi iç dünyası ile iletişim kurmasının bir yoludur. Nefsi ile de iletişime geçmesinin bir yoludur. İnsanın içerisinde bulunduğu çevre de rüyanın içeriğini büyük oranda etkilemektedir. İnsanın bünyesinde ve ruhunda oluşan hastalıklar mutlaka rüyalar vasıtası ile kendisine gösterilir.

Rüya Yılan Görme

Rüyada Yılan Görmek

Bazı acı rüyalar sürekli olarak tekrar eder. Bu rüyanın geçmesi sadece o acının giderilmesi ile mümkün olur. Bu rüyalar insanın yapısından ve nefsinden gelmektedir. Eğer çevrenizde size düşmanlık besleyen birisi var ise rüyanızda büyük ihtimalle yılan görürsünüz. Rüyada yılan görmek çevrenizdeki kötü niyetli ve size düşmanlık besleyen insanların var olduğuna işarettir.

Uyku Problemleri

Rüya İnsanı Rahatlatıyor

Ortalama 6-8 saat uyuyan her insan günde 8-9 kere rüya görmektedir. Rüyaları görmediğini söyleyen insanlarda gördükleri rüyaları hatırlamadıkları için böyle söylerler. Rüya gören insan dinlenir ve gün içerisinde yaşadığı olayların etkilerinden kurtulmasını sağlar.

Uyku Problemleri-Çocuk uykusu

Rüyaların Çeşitleri

Rüyaları 3 çeşide ayırmaktayız. İlki kişinin yapısal ve bedensel rahatsızlıklarından kaynaklı rüyalardır. Sıkıntıların kişiye rüyada gösterilmesidir. İkinci rüyanın çeşidi kurmalıdır. Kişi rüyasını kendisi kurar veya Allah (c.c) tarafından kurularak görür. Sonuncusu ise dışarıdan çevre etkisi ile görülen rüyalardır. Rüyalarda Allah (c.c), Şeytan ve Melekler tarafından gelen sinyaller kişi tarafından alınabilmektedir. Uyuyan kişinin ruhu alınır ve geriye koyulur. Ruhu geriye koyulmayan kişi ölmüş demektir. Ruhun başka boyutlara gitme özelliği bulunmaktadır.

Rüyanın Şifa Bağlantısı

Hasta olanların gördüğü rüyalar hastalığının çözümü için ayrı bir biçimde şekillenmektedir. Kişinin şifasını araması için rüyanın içeriğinin iyi incelenmesi gerekir. Rüyada uçtuğunu gören hasta, ateşlendiği zamanı görür. Hasta uçtuktan sonra yere konarsa iyileşecek anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir insan rüyasında uçtuğunu gördüğü zaman ferahlığa kavuşacak diye yorumlanır. Hastaların rüya tabileri farklı şekilde anlamaya çalışılır. Hasta olan vücut sürekli şifa arayışında olduğu için ona yönelik rüyalar görülür. Beynimiz ger gece vücudumuzu kontrol eder. Bedenimizde herhangi bir sıkıntı var ise oraya bir işaret koyar ve sabah kalktığımızda o kısım ağrır. Ağrıyan yere çözüm bulmamız gerekir. Rüyada aynı şekilde ihtiyacı karşılamak için belirtiler verir. Gece yatarken mutlaka tavsiye edilen dualar ve sureler okunmalıdır. (Ayetel Kürsi, Felak Suresi ve Nas Suresi, bilenler yatsıdan sonra Amenerrasulü Suresini okumalıdır)

Yazar Mehmet Ali Bulut’un videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir