Anasayfa » Yaşam » Hayvanlar Kış Uykusundayken Uyandırılabilir mi?

Hayvanlar Kış Uykusundayken Uyandırılabilir mi?

Hayvanlar Kış Uykusundayken Ayılar

Hayvanlar Kış Uykusundayken Uyandırılabilir mi? yazımızda kış uykusunun kısa tanımı, vücut ısısı ve kış uykusunun bağlantısı ve kış uykusundan hayvanlar uyandırılabilir mi sorusunun cevabını yazdık.

Hayvanlar Kış Uykusundayken Uyandırılabilir mi? Kış Uykusu ve Vücut Isısı Dengesi

Kış uykusu, bazı sıcak kanlı ve soğuk kanlı hayvanların kışı, uyku veya uyuşuk gibi bir dinlenme halinde geçirmesidir. Kış uykusunda bildiğimiz uyuma fiili söz konusu değildir. Kış uykusundaki canlının vücut ısısı ve metabolizma hızı son derece düşmüş durumdadır. Kış uykusuna yatan canlılar, vücut ısılarını ve hayati fonksiyonlarını düşürerek enerji gereksinimlerini en aza indirirler. Gereken enerjiyi daha önce bedenlerinde depoladıkları yağları yakarak elde ederler. Teorik olarak kış uykusuna yatmış bir hayvanı, vücut ısısını artırmayı başararak uyandırmak mümkündür. Ancak uyanma hızı, vücut ısısının hangi oranda düşmüş olduğuna ve dolayısıyla normal vücut ısısına ulaşana dek geçecek olan zamana bağlıdır. Ayılar kış uykusuna yattıklarında vücut ısıları çok az bir düşüş yaşıyor. Bu nedenle de uyanmaları çok kısa sürmektedir. Küçük kemirgenlerde ise bu süre uzundur. Küçük kemirgenlerin vücut ısıları 2 dereceye kadar düşebiliyor ve bu da uyanmalarını zorlaştırıyor.

Hayvanları Rahatsız Etmeyin

Doğal olmayan nedenlerle kış uykularından uyanan hayvanlarda bazı fizyolojik bozukluklar görülebilmektedir. Bu sebeple her ne kadar mümkün olsa da aslında kış uykusuna yatmış bir canlıyı rahatsız etmemeye özen göstermek ve rahat bir şekilde kışı geçirmesine izin vermeliyiz.

Hayvanlar Kış Uykusundayken Uyandırılabilir mi?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir