İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Ağrılı Bacak Kramplarının Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Ağrılı Bacak Kramplarının Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Bacaklarda Neden Şişme Olur

Ağrılı Bacak Kramplarının Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Bacaklarda Neden Şişme Olur

Ağrılı Bacak Kramplarının Nedenleri Nelerdir? Bazı Teoriler

Geceleri ağrılı bacak krampları sizi uyandırırsa, yalnız değilsiniz. American Family Physician’da yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmaya göre, yetişkinlerin %60’a varan kısmı geceleri bacak krampları yaşadıklarını söylüyor – bu, tam bir gece uykusunu kaba bir şekilde bölen o özel tür kas spazmı. Bacak kramplarının ne olduğunu, gece bacak kramplarının yaygın nedenlerini ve olası tedavileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Bacak krampları nelerdir?

Bacak krampları, birkaç saniye ile dakikalar arasında sürebilen keskin bir kas kasılmasıyla karakterize edilen, genellikle baldır ve ayağı etkileyen, ancak aynı zamanda hamstringinize de vurabilecekleri zamansız Charley atlarıdır. Hepimiz bir noktada bacak krampı yaşamış olsak da, 50 yaşından sonra daha yaygın görünüyorlar, BMC Aile Hekimliği’nde 2017 yılında yapılan bir çalışmayı gösteriyor.

Ph.D. Scott Garrison, “Birçok farklı fikir bulacaksınız, ancak basit gerçek şu ki, hiç kimse bu [bacak kramplarının] neden oluştuğunu gerçekten bilmiyor” diyor, gece bacak krampları üzerine çok sayıda çalışma yayınlayan Alberta Üniversitesi’nde aile hekimliği doçentidir.

Ancak teoriler var.

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı İçin Öneriler

Bacak krampı nedenleri

Aşağıdaki faktörlerden biri veya birkaçı – bireysel fizyolojinizle birlikte – neden acıyla uyandığınızı açıklayabilir.

Yeterince gergin değil

Bazı araştırmacılar, modern yaşam tarzımızın suçlanmak olduğunu teorileştirdi. Eski atalarımız, bacak tendonlarını ve kaslarını geren bir pozisyon olan çömelmeye çok zaman harcarken, çağdaş yaşam buna olan ihtiyacı büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır. Ayrıca, çoğunlukla hareketsiz yaşam tarzlarımızın (büyük ölçüde bilgisayarların ve ekranların önünde geçirilen) kas ve tendon uzunluğunu ve uzuvlarını azalttığına ve bunun da kramplara neden olabileceğine dair kanıtlar var.

Garip bir pozisyonda uyumak

Diğer uzmanlar, yatakta yüzüstü yatarken ayağın genellikle “plantar fleksiyon” pozisyonunda olduğunu gözlemledi – bu, ayak parmaklarının sizden uzakta olması ve baldır kaslarının kısalması anlamına geliyor. Ayak bu pozisyonda uzun süre kaldığında, ayakların küçük hareketleri bile krampları tetikleyebilir. Yan yatarak, ayaklarınızı yataktan kaldırarak veya ayak parmaklarınızı nötr tutan başka bir pozisyonda uyumak – sizden uzağa değil – bu kaslar için daha iyi bir pozisyon olabilir.

Değişen mevsimler

Dr. Garrison’ın kendi araştırması, gece bacak kramplarının yaz aylarında kıştan daha yaygın olduğunu göstermiştir. Herkes için geçerli olmasa da, bu krampların sıklığı temmuz ortasında zirveye ve ocak ortasında krater olma eğilimindedir. Dr. Garrison, bu kas kramplarının kas bozukluklarından değil, sinir sorunlarından kaynaklandığını anlamak önemlidir. Elektromiyogram testleri, omurgadan baldıra kadar uzanan sinirlerin bu krampları tetiklediğini göstermiştir.

Peki neden yaz? Dr. Garrison, “Sinir büyümesi ve onarımı, daha yüksek D vitamini seviyeleri nedeniyle yaz aylarında daha aktif olabilir ” diye açıklıyor. Vücudunuz güneşe maruz kalmaktan D vitamini üretir. Ve böylece yaz aylarında, D seviyeniz zirveye ulaştığında, vücudunuz bu krampları tetikleyebilecek “hızlandırılmış” sinirsel onarımla meşgul olabilir, diyor.

Dehidrasyon

Dehidrasyonun gece kramplarını desteklediğine dair bazı kanıtlar var. Doktora Doktoru Michael Behringer, “Kas kramplarının sıklığında, yaz aylarında daha yüksek ve kışın daha düşük sayılarla açık bir mevsimsel model var” diyor, Almanya’daki Goethe Üniversitesi’nde spor bilimi profesörüdür. “Bu, ısının ve muhtemelen sıvı dengesinin krampların gelişimi üzerinde bir etkisi olduğunu gösteriyor.” Dehidrasyon, kanda bir kramp tetikleyicisi olabilecek elektrolit dengesizliklerini destekleyebilir.

Gerçekten zorlu egzersizler

Sert egzersiz uzun zamandır kas kramplarıyla ilişkilendirilmiştir. Current Sport Medicine Reports dergisinde yayınlanan bir araştırmanın yazarları, “İskelet kası aşırı yüklenmesi ve yorgunluk, aşırı çalışan kas liflerinde lokal olarak kas kramplarına neden olabilir” diye yazıyor. Çalışma yazarları, bunun yüksek eğitimli profesyonel sporcular arasında bile gerçekleştiğini söylüyor. Hidratlı kalmak ve esnemek yardımcı olabilir, ancak bu tür aşırı kullanım kramplarını önlemek için iyi kurulmuş bir yöntem yoktur.

Besin eksikliği

Kalsiyum, magnezyum ve potasyum dengesizliklerinin kramplarda rol oynadığına dair kanıtlar var – çoğu karışık olmasına rağmen. Bu elektrolitlerin her biri, kandaki ve kaslardaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur ve bu nedenle, patlamaları durumunda krampların ortaya çıkabileceği bir anlam ifade eder. Ancak yine de, çalışmalar tutarsızdı, bu nedenle bu besinlerin krampları doğrudan nasıl etkilediğini bilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bütün gün ayakta kalmak

Ayrıca, her gün ayakta çok zaman geçiren insanların, oturanlara göre bacak krampları yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren araştırmalar da var. Ayaktayken ama hareket halinde değilken, kan ve su alt bedeninizde birikme eğilimi gösterir. Bu, sıvı dengesizliklerinin yanı sıra kas ve tendon kısalmasına yol açabilir – bunların tümü kramplara neden olabilir.

İlaçlar

Dr. Garrison’un bir başka çalışması, diüretikleri (örneğin Clorpres ve Thalitone gibi yüksek tansiyon ilaçları idrar söktürücü etkilere sahiptir) ve astım ilaçlarını (özellikle uzun etkili beta-adrenoseptörler veya LABA’lar) gece krampları için daha büyük bir riskle ilişkilendirir. Çalışması, bu ilaçların motor nöronlar ve reseptörler üzerinde krampları artırabilecek “uyarıcı” bir etkiye sahip olması muhtemeldir.

Gebelik

Hamilelik de, muhtemelen kilo alımı ve bozulmuş dolaşım nedeniyle daha sık bacak krampları ile ilişkilidir. Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, büyüyen bir fetüsün annenin kan damarlarına ve sinirlerine uyguladığı baskının kramplara neden olması da mümkündür.

Belirli sağlık koşulları

Diyabet, hipertansiyon, artrit, nörolojik hastalık ve depresyon da bacak krampları ile ilişkilidir. Bazı durumlarda, yukarıda belirtildiği gibi, ilaçlar suçlanabilir. Ancak bu durumlardan bazıları – yani diyabet ve nörolojik hastalık – sinirlerinizi bozabilir ve hatta öldürebilir, bu da kramplara neden olabilir, araştırmalar gösteriyor.

Yaşlanma

Dr. Garrison, yaşlanmanın bacak kramplarında da rol oynayabileceğini söylüyor. “Motor nöronlarımızı kaybetmeye başladığımız zaman” – kabaca 50’li yaşlarımızın başında – “dinlenme krampları daha yaygın olmaya başlıyor” diye açıklıyor. Araştırmalar, hem güç hem de denge egzersizlerinin bu sorunları önleyecek şekilde kas ve sinir sisteminin işleyişini sürdürmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Ağrılı Bacak Kramplarının Tedavisi ve Önlenmesi

Dr. Garrison, uzun yıllar boyunca kinin haplarının bacak krampları için temel tedavi olduğunu söylüyor. “Mütevazı bir fayda” sağlarken, düzensiz kalp atışı gibi bazı tehlikeli yan etkilere de neden olduklarını söylüyor. Bu nedenle FDA, insanlara bacak kramplarını tedavi etmek için ilaçtan uzak durmalarını tavsiye ediyor.

Gerçekten hepsi deneme yanılma. Gece bacak kramplarının kesin bir nedeni olmadığı için kesin bir tedavisi de yoktur. Üç farklı doktorla konuşabilirsiniz ve üçü de size farklı bir açıklama ve farklı bir çare verebilir. İşte dikkate almaya değer birkaç tanesi:

Uzatmak

Esneme üzerine yapılan araştırmalar ileri geri gitse de, 2012’de yapılan küçük bir araştırma, yatmadan hemen önce hamstring ve baldır esnetmelerini tamamlayan kişilerin spazm sıklığında önemli bir düşüş yaşadığını buldu.

Ve eğer bir spazmın ortasındaysanız? Dr. Garrison, “Krampa girerken etkilenen kası germek krampın kesilmesine yardımcı olur” diyor. Krampınız alt bacağınızda veya ayağınızdaysa, ayakta baldır esnetmeyi deneyin. Kramp üst bacağınızdaysa, hamstring uzantıları yardımcı olabilir.

Dengeli bir beslenme

Beslenmenizde bol miktarda magnezyum bulunmasını sağlamak (birçok Amerikalının yeterince alamadığı bir mineral) faydalı olabilir. Fasulye, fındık, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler harika kaynaklardır. (Bazı araştırmalar bunun herkes için yararlı olmayabileceğini gösteriyor, bu nedenle herhangi bir büyük diyet değişikliği yapmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.)

Küçük bir çalışma, B vitamini takviyesi almanın da yardımcı olabileceğini buldu. Bu, yeni bir hap almayı garantilemek için yeterli kanıt değil, ancak daha fazla balık, kepekli tahıllar ve sebzeler yemek kesinlikle zarar vermez.

Susuz kalmamak

Ayrıca gün içinde daha fazla su içmeyi deneyebilirsiniz, özellikle de terliyor veya egzersiz yapıyorsanız. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, yorgunluk ve kuru cilt, yeterince su içmediğinizin işaretleridir. İdrarınızın rengi muhtemelen en iyi rehberinizdir. Çişiniz soluk sarı veya berraksa, yeterince H2O içiyorsunuzdur. İdrarınız koyu sarıysa (veya kehribar rengine yakınsa) yeterince su içmiyorsunuzdur.

Ağrılı Bacak Kramplarının Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?-Kaynak: prevention.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir