Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilir mi? Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilir mi? Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilir mi?

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilir mi?

Yeşil çay, dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biridir: Harvard Tıp Okulu bize, etkileri önlemek için tüm önemli faktörleri, iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek ve kalp krizi veya felç şansınızı azaltabilecek flavonoidlerle doludur. Bir günlük peynir çubuğu ve bazen “öğle yemeği” dediğin yarım kol kraker. Ancak bu, yatmadan önce yeşil çay içebileceğiniz ve tüm sağlıklı faydalarından yararlanabileceğiniz anlamına mı geliyor? Kısa cevap: Hayır. İyi bir gece uykusu almak istiyorsanız hayır.

Bekle, neden yatmadan önce yeşil çay içemiyorum?

Bir fincan kahvede bir fincan yeşil çaydakinden (95 miligram ila yaklaşık 30) üç kat daha fazla kafein olsa da, bu yeşil çayı yatmadan önce içilen bir içecek yapmaz. Aslında, yatmadan bir veya iki saat önce bir fincan kafeinli kahve içmemeniz gibi, akşamları da içmekten kaçınmanız gereken bir şeydir.

Simply Real Eating’in yazarı beslenme uzmanı Sarah Adler, “Yatmadan önce yeşil çay en iyi fikir olmaz çünkü içinde kesinlikle kafein vardır” diyor. “Herhangi bir miktar, adrenallerinizi ve hormonlarınızı daha uyanık bir durumda olmaları için tetikleyecektir. Yeşil çayı günün erken saatlerinde veya öğlen bir veya iki fincan içmek daha iyi bir fikir olur.”

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Yeşil Çay

Belki de Dikkatli Olmalı ve Yeşil Çayı Tamamen Atlamalıyım?

Bekle hayır! Yeşil çay günde bir veya iki kez içmek için mükemmeldir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, hem yeşil hem de siyah çaylar daha fazla oluşumuna yol açabilecek yüksek düzeyde oksalat içerdiğinden, böbrek taşı geçmişiniz varsa kendinizi iki fincanla sınırlamayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun özellikle böbrek taşlarına duyarlı olmayan bizler için çok yaygın olmadığını bilin.

Yeşil çay, doğal olarak kanserle savaşan polifenollerle yüklüdür ve yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma yetenekleri sayesinde kilo vermenize bile yardımcı olabilir. Yeşil çay ayrıca, beyindeki nöronların kazalar veya kafa travmaları yoluyla hasar görmesini ve doğal olarak bozulmasını önleyen bir bileşik olan kateşin yoluyla Alzheimer, bunama ve Parkinson’dan (beyindeki hasarlı nöronlarla doğrudan bağlantılı hastalıklar) korunmaya yardımcı olabilir. Bu kateşinler, ağız kokusuna neden olan ve grip gibi yaygın virüslerle savaşan ağzınızdaki bakterileri de öldürebilir (ancak bu, grip aşınızı atlamanız için bir bahane değildir!).

Adler, “Yeşil çayın da yüksek miktarda antioksidanı var” diyor. “Sisteminizin doğal olarak detoks yapmasına, yaşlanma sürecini yavaşlatmasına ve vücuttaki yaralanmaları ve sıkıntıları iyileştirebilen iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olurlar.”

Yeşil Çayı Ne Zaman İçebilirim? Uyku Programımı Mahveder mi?

Yeşil çay amino asit ile doludur. L-theanine, güçlü bir anti-anksiyete ve dopamin artırıcı (iyi bir ruh hali titreşimleri düşünün) bileşiği, diyor uyku bilimi koçu Meg Riley. Bu nedenle, stresli sabahlarda rahatlamamıza kesinlikle yardımcı olabilir (örneğin, çocuklarınızın paltolarını giymek için harcadığınız çabaya karşı 30 dakika mücadele etmesi ve sizin işe geç kalmanız gibi).

Riley, “Yeşil çaydaki teanin, kortizol gibi stresle ilgili hormonları azaltır” diyor. “Ayrıca beyindeki nöron aktivitesinin gevşemesine yardımcı oluyor ve kanıtlar gün içinde yeşil çay içmenin o gecenin ilerleyen saatlerinde uyku kalitenizi iyileştirebileceğini gösteriyor.” Bununla birlikte Riley, yeşil çaydaki kafeinin sizi hala ayakta tutabileceğini, bu nedenle uyumadan en az iki saat önce içmeyi bırakmanın önemli olduğunu ekliyor.

Kafein oranı düşükse neden geceleri yeşil çay içemiyorum?

Yeşil çayın, bazı kahve içenlerin yaşadığı gibi sizi sinirlendirecek kadar kafein içermediği doğrudur, ancak bu, sizi geceleri uyanık tutacak kadar kafein olmadığı anlamına gelmez. Sabahları biraz yudumlamak size enerji artışı sağlayabilir ve hatta beynini uyandır, iş yerinde daha iyi performans sergilemek ve ayakkabılarınızı bağlamaktan daha fazla düşünmeyi gerektiren işleri yapmak için yeterlidir, ancak tüm bunlar aynı zamanda gözleri kapatmaya elverişli olmayan bir keskinlik düzeyine de eşittir.

Adler, “Yeşil çaydaki kafein, vücuttaki uyanık ama sakin bir hisle ilgili olan alfa beyin dalgalarımızı uyarabilir – kahve içtikten sonra biraz titreyen histen çok farklı” diyor. Uyanıklık ve sakinlik arasındaki bu dengeyi “her iki dünyanın da en iyisi” olarak adlandırıyor, ancak en iyisinin, yatmadan önce yorgunluktan uykuya dalarken değil, sabah e-postalarınızı incelerken keyfini çıkarmanız olduğunu söylüyor.

Kafeinsiz Yeşil Çaya Geçersem Ne Olur? Yatmadan Önce Kafeinsiz Yeşil Çay İçilir mi?

Kafeinsiz yeşil çayın içinde sadece 2 miligram kafein vardır – tabii ki uykunuzu etkilemeye neredeyse yetecek kadar değil – bu yüzden kağıt üzerinde bu çok basit görünüyor. Ancak buradaki sorun, çayın doğal kafeinden arındırılması için, onu işlenen  ve aslında çok daha az sağlıklı hale getiren bir süreçten geçmesi gerektiğidir.

Riley, “Kafeinsiz yeşil çayı tercih etmek, size normal yeşil çay kadar sağlık yararları sağlamayabilir, çünkü kafeinsizleştirmek çayın güçlü antioksidanlarından bazılarını ortadan kaldırır” diyor. Lanet olsun.

Kafeinsiz, tamamen doğal olan kardeşi kadar yaşayamadığından, normal yeşil çaya bağlı kalmak ve sabahları ve öğleden sonraları demlemek en iyisidir.

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilir mi? Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?-Kaynak: purewow.com

Yorum yapın