Geleneksel Tıp Tedavileri

Geleneksel Tıp Tedavileri yazımızda modern tıbbın yanında destekleyici olarak yapılan tedavilerin açıklaması, geleneksel tıbbın kaynağı, hacamat, sülük ve kupa tedavilerinin önemini yazdık.

Geleneksel Tıp Tedavileri

Modern tıbbın yanında geleneksel tıp daha eskiye dayanmaktadır. Modern tıbbın yanında geleneksel tıp tedavileri hastalığın çözümü için kullanılmaktadır. Tıp alanında bu tedaviler tamamlayıcı tıp olarak adlandırılmaktadır. Tamamlayıcı tıp veya alternatif tıp denmesinin nedeni mevcut tıp tedavisine destekleyici yöntemler olarak görülmektedir. Resmi olarak yaklaşık 15 tane geleneksel tıp yöntemi uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığınca bu geleneksel tıp uygulaması rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tamamlayıcı tıbbı uygulayacak hekimlerinde belirlenmesi ilk defa 2014 yılında çıkarılan mevzuatta yer almıştır.

Hacamat Yaptırmak

Geleneksel Tıbbın Kaynakları

Geleneksel tıp yöntemleri geçmişten günümüze ulaşmıştır. Geleneksel tedavilerde ilk akla gelenler hacamat, kupa tedavisi ve sülük uygulamasıdır. Bu geleneksel tedavilerin tarihçesi çok eski zamanlarda dayanmaktadır. 5000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Vücuttaki durağan kanın alınması gerek hacamat gerekse diğer şekillerle alınması tercih edilen bir çözüm yöntemidir. Özellikleri Çinlilerin uyguladığı tıbbi yöntemler önemli tedavileri içermektedir. Peygamber efendimizin (s.a.v) söylediği sözde “İlim Çin’de de olsa gidin alın” Çin’in önemini dile getirmektedir. Hacamat yaptırmak sünnettir ve hacamat yaptırmanın bir çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Modern tıbbın yanında destekleyici olarak geleneksel tıp mutlaka kullanılmalıdır. Bu tür tedavilerin Sağlık Bakanlığının yetki verdiği uzman doktorlar tarafından yaptırılması gerekir. Sülük tedavisinde de aynı şekilde uzman kişiler tarafından tedavi almak gerekir. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan sülük tedavisinde sülüğün yanlış damarı emmesiyle birlikte durmayan kanamalar meydana gelir ve kişi hayatını kaybedebilir. Alerjik reaksiyonlarda meydana gelebilir. Geleneksel tamamlayıcı tıp eğitimi almış doktorlardan tedavi almayı unutmayın. Ozon tedavisinde sıklıkla uygulanmaya başlamıştır. Birkaç yıl önce ozon tedavisi denilince akla zayıflama tedavisi geliyordu. Ozonlu kozmetik ürünleri de popülerdi. Ozon terapinin ise çok fazla bilinirliği yoktu. Doktorlar tarafından kullanılmasıyla birlikte destekleyici tıp tedavileri arasına girmiştir.

Geleneksel Tıp Tedavileri-Kan Vermek

Kan Aldırmanın Önemi

Hacamat ve sülük tedavilerinde asıl olan kirli kanın alınmasıdır. 3 ayda bir kan bağışında bulunmakta insanların tedavi olması için gereklidir. İnsanda bulunan fazla kanın bu şekilde verilmesi hem kişiye faydası olur, hemde ihtiyacı olan kişiye faydası olmaktadır. İnsanların görünmeyen lenf damarları mevcuttur. Lenf damaları fazla kanları toplarlar. Belirli bir zaman sonra bu damarlar tıkanmaya başlar. Bu tıkanma noktasında durağan kan hacamat veya sülüklerle vücuttan atılır. Kupa çektirme de de yapılan vakumlama işleminde o bölgelerin daha iyi çalışması sağlanmaktadır. Sülük tedavisinde de sülükler kanı emerken o bölgelere salgı yayarlar ve bölgenin akışını hızlandırırlar. Geleneksel tıptan mutlaka yararlanın.

Geleneksel Tıp Tedavileri-Dr. Coşkun Akay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın